Szórakázzatok, majd beállítjuk optimálisra
A Fidesz finom üzenete: izmozhattok, küzdhettek, tehettek amit akartok – mi is azt tesszük, amit akarunk. Bármikor átírjuk, átszabjuk, átejtünk titeket.
Igazság a paywall mögött (sincs) – Selmeci János jegyzete
Az igazság persze egy, sőt tíz másodpercben sem mondható el, néha egy kiváló újságíró hosszú cikke vagy riportja, és három megszólaltatott szakértő is kevés ahhoz, hogy bármire is jussunk egy bonyolult kérdésben, amiről egy narancsszínű politikus, államilag széttámogatott kormány-progapandista vagy egy mezei tiktokker tíz másodperc alatt világgá üvölti a maga igazságát.
Diplomácia a ZOO-ban - Józsa Márta jegyzete
A ma már soha nem emlegetett – bár papíron még létező – el nem kötelezett országok jobbára nagy pompával utazgató államfői nem ritkán tértek haza egy-két elefánttal a puttonyukban. Lásd Josip Broz Titonak az adriai Brioni szigetén harmadik világbéli királyi és főkormányzói adományokból létrejött egykori magánállatkertjét.
Tervek jövőre – Szénási Sándor jegyzete
Az őszi hangulat beköltözése a NER-elitbe tagadhatatlan, mint ahogy az is, hogy a politikai évszakváltozás réme O.V. esetében dacot és nem beletörődést fog jelenteni, sőt.
Hatalmi térképészet - Kárpáti Iván jegyzete
A fővárost szétkapják, egymással semmilyen összefüggésben nem lévő területeket kötnének össze, és szervesen összetartozó városrészeket vágnának el egymástól politikai képviselet szempontjából.
Több lekvárt a madzagra - Dési János jegyzete
A szuvizáshoz először is egy főhatóság kell, aztán gellérthegyi irodák, autók, fizetések, kutatóintézet, egy-két 3/3-assal - ha mindez megvan, akkor lehet bőkezű pr- és reklám-megrendeléseket adni az udvari beszállítónak, akinél tutira jó helyen van az a pár milliárdocska, amit arra fordítunk a nép pénzéből, hogy a népet hülyítsük.
Gesztenye – Józsa Márta jegyzete
A sültgesztenye-szezon piaci fejleményei is érzékletesen mutatják, mennyit ér a kormány családbarát politikája. Erről is ír jegyzetében Józsa Márta, aki szerint, ha megértjük, hogy rengeteg felnőtt nem eszik azért, hogy a gyerekeknek jusson élelmiszer, akkor nyilván azon sem lepődik meg senki, hogy százezer forint rendkívüli kiadás milliók számára jelent megugorhatatlan összeget.
Pénzen vett barátság – Neuman Gábor jegyzete
Vajon mennyit is ér Orbán és Trump barátsága. A Le Monde szerint több tízmillió eurót. Ez manapság átszámítva, minimum 10 milliárd forintot jelent, de lehet, hogy sokkal többet.
Game over - Józsa Márta jegyzete
28/04/2024 07:08
| Szerző: Józsa Márta / Klubrádió
Győzelmi jelentés következik. Magyarország, vagy a kormánya, vagy leginkább a miniszterelnök személyesen legyőzte a szegénységet. Nyilván azt, amelyet Gyurcsány-Soros meg az egyre tágabban értelmezett baloldal hagyott ránk.
Győzelmi jelentés következik. Magyarország, vagy a kormánya, vagy leginkább a miniszterelnök személyesen legyőzte a szegénységet. Nyilván azt, amelyet Gyurcsány-Soros meg az egyre tágabban értelmezett baloldal hagyott ránk. Utóbbi alatt azt a több millió embert kell érteni, aki nem Orbán pártjára, vagy pártjaira szavaz, ezért értelemszerűen ki van felejtve a nemzetfogalomból.
Állampolgárként is másodrangú persze, legalábbis ami az ellátásokat illeti. Mert ugye akinek ugye jól fizető állása van, következésképpen jó adózó, az élhet a családi adókedvezménnyel. Jó állása pedig annak van, aki legalábbis nem szól be, csinálja, amit mondanak neki, nem tüntikézik, nem kockáztatja az egzisztenciáját. Ha pedig saját lábon álló vállalkozó volna, akkor jó esélye van arra, hogy nem kap állami megrendelést, nem nyerhet közbeszerzést és így tovább – mármint akkor, ha tüntikézik és felszólal –, továbbá tudjuk, hogy az adóhivatal is kitüntetett szeretettel fordul ahhoz, aki azt merné képzelni magáról, hogy független a NER-től.
A jövőben a kormányfői prognózis szerint azoknak a száma is jelentősen csökken majd, akik megpróbálják kikerülni azt az életpályamodellt, amelyet kívánatosnak tartanak számukra, reszkessenek az irodisták, a jogászok, a fogalmazók és a programozók amiatt, hogy nem tanultak tisztességes szakmát. Az irodista és a fogalmazó nem tudom, mit takar pontosan, biztos nem a vízfejűre duzzasztott és párhuzamos funkcióktól hemzsegő államapparátus szürke eminenciásairól van szó. A jogászokat értem, semmi probléma, csak a jogállamot kell felszámolni, és mehetnek is az akkumulátorgyárba dolgozni, könnyített körülmények közé. Mármint úgy könnyített, hogy a munkavédelmi előírások a sorozatos balesetekről szóló hírek ismeretében alighanem jóval lazábbak, mint mondjuk egy nyugati tulajdonú termelőegységben, de valamit valamiért.
A programozókat és egyáltalán, a billentyűzetet, a digitális forradalom megannyi lehetőségét használók kiebrudálása esetén az még csak oké lenne, hogy innen is számos szorgos kéz szerelné össze a nem tudom mit, de akkor ki maradna vajon arra, hogy telekukorékolja az összes létező kommunikációs csatornát a propagandával? Szóval ezen még a meghirdetett munkaalapú társadalomban is el kellene elmélkedni.
Gondolom, éppen ezen elmélkednek mindazok, akik – ezt már ki is lehet jelenteni – nem kapnak családi pótlékot. Tudjuk, hogy az ezen a néven futó összeg nagyjából és naponta gyerekenként egy-egy liter tejre futja, esetleg minden másnap egy kiflire. Most divat a bezzegromániázás, azért szólok, hogy ott a magyarországi összeg két és félszerese jár gyerekenként, és azért ott sem rózsás a szociális helyzet.
Visszatérve a sorosgyurcsányista szegénység orbáni felszámolására, a szakértők azt mondják, hogy valóban van egy réteg, akik az átlagosnál valamennyivel rosszabbul éltek 2010 előtt, és az új kurzusban, értsd: a válság után, továbbá az uniós pénzek betalicskázásának korában picit fennebb kapaszkodtak. De ennek megvolt az ára: a legsérülékenyebb társadalmi csoportokat hagyták az út szélén. Nem keveseket: egy-másfél millióra tehető azoknak a száma, akik az átlagjövedelem alig felét, esetleg hatvan százalékát osztják be napról napra. És ugyanúgy huszonhét százalékos adót fizetnek a boltban, mint az a néhány, aki már bekerült a világ dollármilliárdosai közé, öten vannak ők egyébként, gázszerelőstül.
Gondolom ők nem reszketnek, meg sem fagynak a hidegben, különben is jön a nyár. Jön június, reszkessen, aki akar, különös tekintettel az irodistákra, a programozókra és a fogalmazókra. Eszébe ne jusson senkinek, hogy például az államapparátust, azt, amely a bölcs vezető elképzeléseit valóra váltja, szóval azt is ők éppen működtetik. És végképp nyugodtan dőljön hanyatt egy neki tetsző focimeccsen a VIP-páholyban az a jogász, aki amúgy a szakdolgozatában a lengyel Szolidaritás-mozgalommal és a társadalmi önszerveződéssel foglalkozott anno. Bár lehet, nem ártana neki, ha szétnézne, és leporolná, beleolvasna, na, vajon mi lehet benne?
Józsa Márta jegyzete az Útszélen 2024. április 27-i adásában hangzott el.