A Pinocchio-miniszter - Hardy Mihály jegyzete
Gulyás Gergely miniszter mindenesetre orbitálisat tódított, amikor azt állította, hogy a hackerek kezébe került adatok között nincsenek igazán fontos vagy érzékeny adatok. Pinocchio-miniszter alighanem ismét hülyének néz bennünket, csak az ő orra nem nő olyan gyorsan, mint a hazudós fabábué.
Videorodeo – Szénási Sándor jegyzete
Mint egy FSZB-tiszt mondta: keresd a nőt, és megvan a kompromat. Mi valahol itt tartunk most. Nők, ellenzék, a hatalmi elit kihívása.
Tények nélküli világ – Kárpáti Iván jegyzete
Mindenki abban hisz, amiben akar, szabadon döntheti el. Egyre kevésbé kiszámítható, hogy egy nyilvánosságra kerülő információ milyen hatást vált ki, így pillanatokon belül elveszti jelentőségét.
Lehallgatnak, tehát vagyok - Dési János jegyzete
Lehallgatni a közvélekedés szerint csúnya dolog, ráadásul a mesterséges intelligenciák korában lassan felesleges is, azt és annak a hangján, képén állítjuk elő, amit csak akarunk.
Fogadjisten – Józsa Márta jegyzete
"... az is lehet Orbán Viktor békepárti, illiberális barátja szellemében, hogy a somorjai nagybani piacon az ősteremelő Béla csak szlovákul alkudhat meg a zöldséges Lajossal, elvégre mindketten üzletemberek. Akiknek fontos a szuverenitás, mert, ahogy ezt a törvény indokolja: a szlovák nyelv használata a Szlovák Köztársaság szuverenitásának megnyilvánulása."
Mindig jövőre - Rózsa Péter jegyzete
Azt halljuk minden évben, hogy jövőre aztán beindul a gazdaság, jövőre lesz jobb. E rövid üzeneten túl semmilyen előrelátás, jövőterv nincs.
És majd elérnek a hídhoz - Szénási Sándor jegyzete
A biznisz az biznisz. Orbán Viktor meg barát, akinek csak a felemelt hüvelykujj jár biztosan.
Nincsenek csodák - Orbán és az amerikai elnökválasztás
Az egész ügy nem olyan egyszerű, mint ahogy az Orbán retorikájában megjelenik. Nem lesz például "egy nap alatt béke" Oroszország és Ukrajna között. Nincsenek csodák, csak halandó és gyarló emberek.
Gólérzékeny csatár – Józsa Márta jegyzete
30/06/2024 13:21
| Szerző: Józsa Márta / Klubrádió
Mintha újrajátszanák a német utcákon, kocsmákban és stadionokban Jugoszlávia széthullását, pedig szólhatna a dolog másról.
Nem sokkal később, és egészen másutt, 1989. április 15-én történt az eset, hogy egy Liverpool-Nottingham meccsen a szurkolók nem tudtak normálisan bejutni a stadionba, ahogy tülekedtek az előttük állókat nekinyomták a pályát védő vasrácsnak. A bent lévők közül néhányan a rácson keresztül próbáltak átmászni az üres szektorokba, vagy le a pályára. Sokáig élt az a közhiedelem, hogy a tömeg halálra taposta az áldozatokat, de valójában sokan már előtte, a kerítésnek nyomva fulladtak meg. Az 1600 főre hitelesített szektorokban háromezren is lehettek. 15 órakor elkezdődött a mérkőzés, ám nem sokkal később már halottak, sérültek és pániktól megzavarodott emberek tömege lepte el a játékteret, végül 6 perccel 15 óra után a játékvezető lefújta a mérkőzést. A kapukat már későn nyitották ki; a halottak száma a helyszínen 94, a sebesülteké 700 fölött volt. Egy ember napokkal később a kórházban, egy másik pedig 1993-ban halt bele sérülésekbe. Ez a híres eset vezetett azután a stadionok és a szurkolói jogosítványok átgondolására. De ez az erőszak még csak a drukkerek közötti kibékíthetetlen ellentétekről szólt.
A most zajló EB-n, ahol éppen az a legújabb konteó, hogy a portugálok szándékosan verették meg magukat a grúzokkal, hogy kitoljanak a magyarokkal, mintha újrajátszanák a német utcákon, kocsmákban és stadionokban Jugoszlávia széthullását. Például a szerbek első meccsére koszovói újságírók is kimentek, egyikük a szerb szektor elől jelentkezett be, és egy albán sast mintázott a kezével. Ezt az UEFA szándékos provokációnak vette, és az illetőt eltiltották a további meccsek élvezetétől. De a legérdekesebb az az érvelés volt, a koszovói újságíró háborús traumáira hivatkozott. Ezzel persze nem szabadultak meg a Balkántól, például albán és horvát szurkolók alkalmi koalícióba tömörülve kiabálnak halált a szerbekre, de osztottak a macedónoknak is, akik az EB felé sem jártak.
Szóval a lelátókon és az utcákon dúl a sportszerűség és az autentikus balkáni hangulat. Amelynek szításában mostanság éppen a magyar külpolitika is jelentős szerepet játszik. Elég, ha arra gondolunk, hogy Putyin után rögtön Orbán Viktor volt az, aki kitüntetést kapott az elszakadáspárti, tehát bármilyen egyezséget be nem tartó Milorad Dodiktól, a Boszniai Szerb Köztársaság vezetőjétől. Gondolom, ő is szurkolhat most valamely csapatnak. Hanem visszatérve a mieinkre, azt hallom a híres magyar-skót meccsen egy kommentátortól, hogy a csatár gólérzékeny. Gondolom azt teszi, ami a fociban az ő posztján mindenkinek dolga volna, vagyis gólt akar szerezni. Ebben az illető – másra nem is emlékszem, skót vagy magyar kapta-e ezt a jelzőt – éppen tette a dolgát. Ahelyett, hogy mindenféle nemzeti frusztrációk és politikai rögeszmék artikulálására használta volna a mérkőzést. Ritkaság ma az ilyen, mondhatni: ez volna igazán a telitalálat.
Józsa Márta jegyzete a június 27-i Útszélenben hangzott el, a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg. Címlapi kép: Dezgo