Se nem béke, se nem misszió - Hardy Mihály jegyzete
Az égvilágon senki és semmi nem hatalmazta vagy kérte fel Orbán Viktort vagy Szijjártó Pétert, hogy közvetítsen Kijiv és Moszkva, a Vatikán és Mar a Lago vagy Isztambul között.
Schengen - Józsa Márta jegyzete
Józsa Márta jegyzetében felidézi, hogy 2007. december 21-én ott volt az ünnepen, amikor Sátoraljaújhely egyik utcájának két országban élő lakói egymás nyakába borultak, jöttek-mentek a korábban sorompó-őrizte Ronyva-hídon ide-oda, mintha nem volna holnap. Holnap is szabad. Feltehetően hasonló jelenetek játszódnak majd le január elsején a román-magyar, meg a bolgár-román, meg a bolgár-görög határon is, ekkor léphet be végre e két ország a schengeni övezetbe.
A szegények is esznek csokit – Selmeci János jegyzete
A kasszánál egy férfi fizet és közben a feleségét szidja, "huszonkétezer forint hallod, neked meg még kellett az a rohadt arckrém" – mondja neki "mások bezzeg a dubai csokit is meg tudják venni" tromfol a nő, és egyikük sem látja, ahogy a kasszás hang nélkül eltátogja, hogy a szegények.
Távolban egy fehér vitorla - Szénási Sándor jegyzete
Persze normálisan megélni mindenki szeretne, de az első szerelem elmúltával a legkonokabb tini is belátja, hogy a boldogság nemcsak ritka, de roppant múlékony is, jön is, megy is, ahogy épp kedve tartja, bízni benne, pláne felméréseket alapozni rá hülyeség.
Nagy Márton álmai – Kárpáti Iván jegyzete
Tulajdonképpen én is lehetnék nemzetgazdasági miniszter, nekem is vannak vágyaim, álmaim. Aztán vagy sikerül, vagy nem.
Miasszonyunk - Józsa Márta jegyzete
És ha túlélik, és ha még Magyarországon is átverekszik magukat, akkor egy hosszú-hosszú vándorlás után az újra a régi pompájában tündöklő Notre-Dame-hoz is eljuthatnak. Amelynek falai között, vagy mellett most éppen úgynevezett keresztény politikusok pókereznek emberéletekkel.
Dutyi – Józsa Márta jegyzete
Vannak szerencsésebbek és szerencsétlenebbek a rácsok mindkét oldalán. Neves és névtelen hőzöngők korát éljük, némelyik rács mögé kerül, némelyik trónra.
Majd újra felkereslek – Szénási Sándor jegyzete
Működött-e a Menczer-féle módszer Magyar Péter végre-valahára történő, a Fideszben erősen vágyott kiiktatására? Lehete-e ellene fideszes csodafegyver? Szénási Sándor írása.
Pékárú – Rózsa Péter jegyzete
14/12/2024 15:16
| Szerző: Rózsa Péter/Klubrádió
| Szerkesztő: Wilk Valentin
Orbán látványpékségéről, és annak lehetséges alternatíváiról a Hetes Stúdió műsorvezetője, Rózsa Péter.
Karácsonyi békejavaslatával házalt tehát, legalábbis erről ír a NER sajtója, meg ünnepi fogolycseréről. Valakinek azért csak feltűnt, hogy miközben a magyar miniszterelnök ide-oda bokázva állítólag az ukrajnai fronton próbál kieszközölni fegyvernyugvást és fogolycserét, éppen csak Ukrajna vezetőivel nem beszélt erről. Maga az ukrán elnök, Volodimir Zelenszkij érezte úgy, hogy csak szóvá kellene tenni ezt, így be is jegyezte fészbuk oldalára, hogy nem beszélt Orbánnal, Orbán sem próbált vele, vagy bármely ukrán vezetővel beszélni, egyébként pedig a fogolycseréről hetek óta háttéregyeztetés zajlik az orosz féllel, s ehhez nincs szükség a magyar kormányfőre.
Mint ahogy a tűzszünethez sem kell becses személyének közbenjárása, hiszen mint a megtámadott ország vezetője, mégis csak neki és kollégáinak van tudása arról, mit, milyen feltételekkel akarnak elérni. Ha ez így van, akkor a NER sajtó abban is téved – vagy éppen hazudik –, hogy Zelenszkij visszautasította volna Orbán karácsonyi tűzszüneti javaslatát.
Lassacskán Floridából is megérkeztek a hírek a Trump-találkozóról, egészen pontosan az, hogy nincs hír, mert megbeszélésről senki sem tud, bár a kézfogós fénykép valódi, közben éppen annyi szó eshetett közöttük, ameddig egy protokolláris kézszorítás tart. Szent-Iványi István külpolitikus erről azt írja, hogy „… ez az egész békemisszió már nagyon kínossá és kártékonnyá vált. Ettől még sajnos belpolitikailag lehet értelme: a békemisszió a ’békepártiság’ nevű politikai termékének egy ’hitelesítő’ eleme, a hazai közvélemény erre fogékony részének eladható, de már egyre csökken azoknak a száma, akik ezzel etethetők.”
Nem érdemes újra és újra kivesézni, hogy a magyar kormányzati politika már régen csak a médiában zajlik, tehát beszélt és legfeljebb írott malaszt. A tényleges döntések – akár törvények vagy módosítások, kormányhatározatok és miniszteri rendeletek, vagy csupán szóbeli utasítások formájában – a hátsó szobákban, a nyilvánosság kizárásával, de többnyire az érintett szakemberek megkerülésével születnek. Az ellenzék. ami jobb ötlet híján, többnyire csak a kormány lépéseinek kritikáját zengi – ilyenkor ejnyebejnyézik egyet, jól megmondja, hogy le kell váltani a kormányt, majd visszatér kipárnázott, meleg klubjába.
Ez az egész szégyenteljes színjáték viszont most már nem e szereplőkre hullik vissza – Orbánt egyébként sem érdekli, hogy szinte csak negatív értékelést kap bárkitől is, sőt, mintha ragaszkodna a fenegyerek, a rossz fiú szerepéhez, az ellenzéknek meg már majdnem mindegy is –, szóval ennek a kínos játszmának a következményei minket, már kimondhatjuk a választók többségét sújtja.
Különben is az egyik legnagyobb baj, hogy a politikai beleszólás, egyáltalán a közügyekben való részvétel szándéka a rendszerváltás óta a nulla körül mutatkozik, el is hangzott sokszor nemzetközi fórumokon, hogy bármit tesz a kormány a demokrácia, az európai értékek ellen, ezt a magyarok már negyedik alkalommal maguk választották.
Földes György nemrég megjelent, igen részletes tanulmányában ír a baloldal elgyengüléséről, a feltámasztásának igényéről, lehetőségeiről, de egy helyen röviden megjegyzi, az nem politikai program, nem stratégia, hogy a kormányt le kell váltani. A mivel, milyen ígérettel, milyen világképpel, milyen megalapozottsággal – ez itt a kérdés. Szóval Orbán látványpéksége ellen kevés lesz csak betörni a kirakatot. Azt új termékekkel kellene berendezni.
Rózsa Péter jegyzete a Hetes Stúdió 2024. december 14-i, szombati adásában hangzott el a szerző felolvasásában.