Kasztroly – Józsa Márta jegyzete
Általános statisztikusi vélekedés, hogy a magyar keresetekről pontosabb képet ad a mediánjövedelem. Vagyis az a bér, aminél a munkavállalók fele többet, fele kevesebbet kap kézhez egy hónapban. Így adódik az a helyzet, hogy a statisztikai hivatal által megállapított átlagkeresetnél a magyar munkavállalók 75 százaléka kevesebbet keres.
A hőbörgők – Szénási Sándor jegyzete
A NER szerint Magyart, és csak őt kell kicsinálni, mert ha ez sikerül, a mögötte álló tömeg a központi agy irányítása híján késedelem nélkül feloszlik, és másnap egykori hősére már nem is fog emlékezni. Ez O.V. szilárd meggyőződése, és tévedése oka. Nem hiszik el, hogy nem egyetlen emberrel hadakoznak …
Lehetett volna ezt máshogy? - Selmeci János jegyzete
Az a kérdés, hogy lehetett volna ezt máshogy, jobban, élhetőbben csinálni, vagy az ország történelméből, társadalmi viszonyaiból nem következik más, csak a stagnálás, és az a hatalmi berendezkedés, mint az ország kormányzásának egyetlen működő, ám de leginkább a semmibe vezető módja, ami az elmúlt tizennégy évben kialakult, megszilárdult, és sajnos legitimációt is nyert?
Bort, búzát, akkumulátort - Rózsa Péter jegyzete
Az egyik csúsztatás a mai orbáni definícióban, hogy a forint árfolyama és a magyar gazdaság állapota között különbséget téve, a pénzromlásért a spekulánsok felelnek. És a magyar gazdaság egyre romló eredményeiért vajon ki, vagyis, hogy az 2022-es gazdasági teljesítményéhez szinte képest minden szektor alulmarad, az autóiparra épített orbáni csoda finoman szólva is halványulóban van, a visszafogott állami beruházások mellett gyárleállás, létszámcsökkentés egyre-másra, és persze az élelmiszerinfláció megint kúszik felfelé.
Mission Impossible - Szénási Sándor jegyzete
Ukrajna döntést hozott Orbán és az ő egójának nélkülözéséről az eljövendő tárgyalásokon, s bár Trump a hírek szerint adna neki szerepet, Kijev annyira gyenge sosem lesz, hogy a magyar kormányfő Ukrajnát überelhesse.
Miért most hagynák a fosztogatást? – Kárpáti Iván jegyzete
Nincs pénz a pályaudvarok rendbetételére – szólt a meglepően őszinte üzenet. Semmi gond, lovak közé dobják a gyeplőt, így aztán XXI. századi plázába futhat majd be az ötven éves szerelvény.
Se nem béke, se nem misszió - Hardy Mihály jegyzete
Az égvilágon senki és semmi nem hatalmazta vagy kérte fel Orbán Viktort vagy Szijjártó Pétert, hogy közvetítsen Kijiv és Moszkva, a Vatikán és Mar a Lago vagy Isztambul között.
Schengen - Józsa Márta jegyzete
Józsa Márta jegyzetében felidézi, hogy 2007. december 21-én ott volt az ünnepen, amikor Sátoraljaújhely egyik utcájának két országban élő lakói egymás nyakába borultak, jöttek-mentek a korábban sorompó-őrizte Ronyva-hídon ide-oda, mintha nem volna holnap. Holnap is szabad. Feltehetően hasonló jelenetek játszódnak majd le január elsején a román-magyar, meg a bolgár-román, meg a bolgár-görög határon is, ekkor léphet be végre e két ország a schengeni övezetbe.
Gordon István: Választás után – kis lengyel körkép 1.
24/11/2023 13:13
| Szerző: Gordon István
Az elkövetkezendő napokban, hetekben, vagy talán hónapokban rendszertelenül és nem is sorjában jelentkezem az október 15-i lengyel – valamennyi politikai oldal szerint – történelmi jelentőségűnek ítélt választásokkal összefüggő egy-egy érdekes eseménnyel. Arról írok majd, ami éppen a legaktuálisabb, s valamilyen formában elgondolkodtatja a magyar olvasót is.
Megdöbbent a nyolc éve hatalmon lévő kormánypárt, a PiS, amikor a számára vesztes választást követően az új parlament első szavazásait elvesztette. Ez már önmagában is komoly érvágást jelentett Kaczyinskiéknak, hiszen a parlament alsó és felsőházának tisztségviselőit szavazták meg. A házelnököt és helyetteseit, illetve a parlament elnökségét, ahová csak egyetlen párt, az eddigi kormánypárt, képviselői nem jutottak be. Ekkora pofonba immáron nyolc éve nem szaladt bele a Jog és Igazságosság Pártja. Nem csoda, ha közben – igaz, teljesen függetlenül a „benti” eredménytől – a lakosság úgy döntött, hogy a Parlamentet hosszú évek óta körülvevő kordont – mindenféle engedély nélkül – a rendőrség éber figyelme és tétlensége mellett lebontotta.
A történtek valamennyi részlete mindennél többet mond. Mert hiába kérte fel Duda államfő az addigi miniszterelnököt az új kormány megalakítására, szinte az egész ország úgy kezeli a mai ex lex helyzetet, hogy csak idő kérdése és Morawiecki feladja a lehetetlennel való sziszifuszi küzdelmét és helyette Donald Tusk, a tegnapi ellenzék megkérdőjelezhetetlen vezetője foglalja el a kormányfői posztot. Ezt mind Lengyelországban, mind az EU-ban már természetesnek veszik.
A részletekről csupán annyit, hogy Morawiecki, a kormányalakításra frissen felkért személy, mint a rosszlány, mindenhol és mindenkinél bepróbálkozott, hogy a kormányalakításhoz szükséges hiányzó 37 mandátumot akár a föld alól is előkerítse. Mielőtt még nekilátott volna a már csak matematikailag is megoldhatatlan feladatnak, egyik szövetségese, a Kukiz’15 nevű minipárt vezetője jelezte, hogy eddig, immáron nyolc esztendeje a PiS mellett szavazott, ezután más utat választ. Sőt, akadt néhány tősgyökeres PiS-es is, aki a szívét továbbra is a Kaczynski-pártnál hagyja, de szavazatával már mást kíván erősíteni.
Morawiecki mindezek ellenére tovább próbálkozott. Régen túl van már a fasiszta beállítottságú Konfederacja nevű párt visszautasításán. Csak zárójelben, vezetőjük ötpontos, írásban rögzített programja a következő: „Zsidómentes, melegmentes, abortuszmentes, uniómentes és adómentes Lengyelországot akarunk!” Hogy vajon ebből az öt pontból melyiket érezte magáénak a Jog és Igazságosság Pártja, nem firtatnám, egy hamvábaholt kormánynál ennek már úgy sincs jelentősége.
De kik voltak még a kiszemeltek? Három, a választási győztes ellenzéki koalícióhoz tartozó párt. Először a Harmadik Út formációt alkotó két párt elnöke következett, akik világosan megmondták Morawieckinek „csak a holtestünkön át”. A két pártelnökről annyit azért tudni kell, amennyit azért Morawiecki is tudott, s talán ezért fordult hozzájuk. Vagyis: a választás előtt az ellenzék vezetője, Donald Tusk két hatalmas megmozdulást szervezett Varsóban. Az elsőt még a nyáron, amikor félmillióan gyűltek össze, de a két pártelnök ugyan ott volt a rendezvényen és beszédre is felkérték őket, de a nagy tumultusra hivatkozva, nem mentek fel a színpadra. A második rendezvényen a létszám megduplázódott, tehát elérte az egymillió főt, de – tudomásom szerint – a két pártelnök hiányzót jelentett. Hát, innen merítette a jelenlegi ügyvezető kormányfő, hogy árulásra buzdítsa őket. Nem sikerült!
A belpolitikai helyzet – mint Bacsó Péternél egykor a nemzetközi – csak tovább fokozódott, amikor következett a Razem nevű párt megkörnyékezése. Ők az Új Baloldal nevű tömörüléshez tartoznak, és mindenki nagy meglepetésére közölték, hogy bár mindenben támogatják majd a leendő Tusk-kormányt, velük együtt fognak szavazni minden alkalommal, de a kormányba – köszönik – inkább nem lépnének be. Ez persze majd elválik, de az tény, hogy a baloldali párt sem Morawieckiből, sem kormányából, sem pedig pártjából nem kért.
De a kuncsorgásnak ezzel még nincs vége. Morawiecki eredménytelensége után most egyik, ezúttal a gyengébb nemhez tartozó volt minisztere próbálkozik, akinek szent meggyőződése, hogy a Harmadik Út egyik fele mégiscsak hajlandó lenne a PiS-szel együtt kormányozni, ha… De nem volt „ha”, a miniszter asszonyt udvariasan felvilágosították, hogy ne is álmodozzon csacskaságokról.
És, amikor a józan ész már azt diktálná, hogy itt a vége, nincs tovább, akkor a kormányalakítási megbízását mindenáron teljesíteni akaró Morawiecki, kormányfőhöz méltatlan módon újból nekiszaladt és koalíciós tárgyalásra invitálta az Új Baloldal tömörülés – ideológiailag tőle legtávolabb eső – pártjait.
Az Új Baloldal válaszát hivatalosan még nem ismerjük, de pontosan tudjuk, mi lesz. És ezt tudja az exkormányfő is. De mivel már csak napjai maradtak az államfőtől kapott megbízatásából, így – utolsó kétségbeesésében – még egyszer megpróbálkozott a fasiszta párttal és meghívta őket egy „koalíciós egyeztetésre”. A Konfederacja nevű párt vezetősége levélben válaszolt a meghívásra: „Másfélmilliós választótáborunk nevében írásban adjuk át a miniszterelnöknek világos állásfoglalásunkat. Vége a PiS hatalmának. A PiS-nek nincs többsége, hogy kormányt alkothasson.”
A Konfederacja elnöke külön közleményt is kiadott: „Én nem megyek el a találkozóra, hiába is hívott személyesen a miniszterelnök. Kampányom fő gondolata, hogy véget vessünk a PiS hatalmának és azt semmi módon se hosszabbítsuk meg. Azért is választottak meg parlamenti képviselőnek, hogy Morawiecki ne kormányozhasson tovább”.
Folyt. köv.