
Kint is vagyok, bent is vagyok… - Rózsa Péter jegyzete
Ja, és az igazán szép idők, amikor a cseperedő Fiatal Demokraták a Soros alapítvány támogatását élvezve válhattak rendszerváltó párttá. Hát igen, a képbe azért némileg belerondít, hogy a STOP SOROS meg stop CEU, de hát van ilyen.

A félkegyelmű – Szénási Sándor jegyzete
Trump még csak három hónapja elnök, de amit ígért és amit eddig tett, máris romokban hever, és az az Amerika is ruinált, amelyik egy hantagépre kapcsolódva elhitte, hogy a világ egy nagy pankráció.

Ahol hallgatni szokás, ő beszélt – Kárpáti Iván jegyzete
Ferenc pápa nem uralkodni akart, hanem szolgálni. Nem a vatikáni díszletek között, hanem az eldugott nyomortelepeken, a menekülttáborokban, a börtönök falai között, a világ elfeledett sarkaiban volt igazán otthon.

Pirézek a Kárpát-medencében – Józsa Márta jegyzete
Nyilván van megfejtés arra, hogy egy eleve piréz-szituban élő társadalom miért lát ellenséget újabb pirézszerűségekben. Józsa Márta jegyzete.

A van és a nincs - Szénási Sándor jegyzete
Az önmagáért kiálló civilség nem feltétlenül új jelenség, valami nyugatosság mindig ott volt habként a társadalmon, mint valami illúziófelhő, ami annyi generációt vezetett már félre. Van, de a vanásnál sosem több. Örökös kisebbségre ítélt.

Mi lesz akkor miniszterelnök úr, hogy ha mégis lesz Pride? - Selmeci János jegyzete
Kedves hallgatók, fogadjanak velem. Két tippem is van, az egyik az, hogy hiába ment át a parlamenti bizottságon, végül nem fogják megtiltani a szivárványos zászlót középületekre helyezését, a másik pedig az, hogy ha mégis betiltanak egy zászlót, akkor a Fidesz jövőre elveszít a választást.

A hogyishívják – Szénási Sándor jegyzete
Azt mindenki döntse el maga, hogy az-e az egészséges társadalmi állapot, ha az emberek nem is tudják a köztársasági elnök nevét, az viszont kétségtelen, hogy aki most foglalja el a pozíciót, nem ad okot arra, hogy megjegyezzük.

Fokozni a fokozhatatlant - Kárpáti Iván jegyzete
A Millenárisra sebtében összeterelt élő Bayer-show különleges színfoltja a volt Gulyás Gergely, papíron a kormány egyik legerősebb minisztere, akinek nyilván vezeklésül kell most kiállnia ilyen haknikon. Nem kis szerepe volt abban, hogy a Varga-Magyar házaspár szép karriert futott be a NER-ben.
Huhogók – Herskovits Eszter jegyzete
6/12/2024 18:03
| Szerző: Herskovits Eszter/Klubrádió
Mondhatnak bármit a száraz gazdasági adatokkal operáló elemzők, abban igaza van a minisztériumnak, hogy manapság fokozott bátorság kell a fogyasztáshoz. Már-már vakmerőség bemerészkedni egy boltba.
Abba most nem mennék bele, hogy a száraz gazdasági adatokkal operáló elemzői magatartás mennyire tekinthető huhogásnak, mert nyilván semennyire. Abban viszont nincs vita köztem és a minisztérium között, hogy manapság fokozott bátorság kell a fogyasztáshoz. Már-már vakmerőség bemerészkedni egy boltba és leemelni a polcról, példának okáért, egy ezer forintos kenyeret. Tovább megyek, ma Magyarországon hónapról hónapra kijönni egy átlagfizetésből maga a permanens bátorságpróba, a túlélni akarás iskolapéldája. Arra meg igazán nem tudnék – minisztériumi szakzsargonnal élve – rácáfolni, hogy a lakosság egyre többet költ, és hát valójában ez annyira magas labda, hogy igazán nem lenne elegáns leütni.
Sokkal nagyobb baj a minisztérium állításával, hogy nem – na jó, legyünk jóindulatúak – vagy csak részben igaz. Ugyanis kétségtelen, hogy az előző hónaphoz képest 1,2 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom, viszont az az apró részlet is álljon itt, hogy ez a szám még így is alacsonyabb, mint az idén márciusi vagy akár augusztusi, sőt, ezzel a növekedéssel pont a 2021-es átlagra tértünk vissza. Ezt a KSH huhogta, nem én.
A minisztérium nem is hagyta annyiban: közleményükben megüzenték, hogy, idézem:
„a 2021-es adatokkal történő összehasonlítás szakmai hiba, ugyanis bár követi a statisztikai hivatalok által használt technikai előírásokat, közgazdasági értelemben önmagában téves következtetések levonásához vezet.”
Közgazdasági értelemben. Téves. Szerintük azért, mert 2021-ben magas volt a fogyasztás, hiszen akkor oldották fel a koronavírus miatt meghozott intézkedéseket, a lakosság pedig kiszabadult és feszt fogyasztott. Valójában 2022-ben magasabb volt a fogyasztás, mint egy évvel korábban, de ne vesszünk el a részletekben.
És ne is zsonglőrködjünk tovább a számokkal. Hiszen Orbán Viktor szerint fantasztikus évünk lesz 2025-ben, és eddig minden alkalommal, amikor megtudtuk, hogy mekkora gazdasági csoda vár ránk, csak kicsit lett minden rosszabb.
És már azt is tudjuk – hiszen mondta a miniszterelnök – hogy néhány éven belül egymillió forint lesz az átlagkereset. És reméljük – de ezt tényleg nem huhogásképpen mondom – a kenyér ára sem éri el addigra a tízezer forintot.
Herskovits Eszter jegyzete a december 6-i Esti gyorsban hangzott el, meghallgathatják a fenti lejátszóra kattintva.
Címlapi kép forrása: Fortepan/Konok Tamás id (részlet)