Nagy Márton álmai – Kárpáti Iván jegyzete
Tulajdonképpen én is lehetnék nemzetgazdasági miniszter, nekem is vannak vágyaim, álmaim. Aztán vagy sikerül, vagy nem.
Miasszonyunk - Józsa Márta jegyzete
És ha túlélik, és ha még Magyarországon is átverekszik magukat, akkor egy hosszú-hosszú vándorlás után az újra a régi pompájában tündöklő Notre-Dame-hoz is eljuthatnak. Amelynek falai között, vagy mellett most éppen úgynevezett keresztény politikusok pókereznek emberéletekkel.
Dutyi – Józsa Márta jegyzete
Vannak szerencsésebbek és szerencsétlenebbek a rácsok mindkét oldalán. Neves és névtelen hőzöngők korát éljük, némelyik rács mögé kerül, némelyik trónra.
Majd újra felkereslek – Szénási Sándor jegyzete
Működött-e a Menczer-féle módszer Magyar Péter végre-valahára történő, a Fideszben erősen vágyott kiiktatására? Lehete-e ellene fideszes csodafegyver? Szénási Sándor írása.
Bérlakás nélküli bérlakáspiac - Rózsa Péter jegyzete
A lakások fenntartási költsége egyre magasabb, az átlagos bérleti díj szintén, miközben ismét megjelent az infláció, a bérek ettől elmaradnak.
Az oda vezető út - Szénási Sándor jegyzete
Menczer Tamás és Magyar Péter afférjáról van szó persze, amivel kapcsolatban most nem térünk ki a kormányoldal sima projekcióira, amelyekkel Menczer verőlegény stílusát Magyarra próbálja rávetíteni.
Ez így nem oké – Kárpáti Iván jegyzete
A történtek semmiképpen nem bírnak a társadalomra való akkora veszéllyel, mint amennyire súlyos a következmény. A bíróságnak ezt is figyelembe kellett volna vennie.
Mérgelődjetek csak a Csurka-szobor miatt (is) - Dési János jegyzete
"Csurka István egykori író, később antiszemita politikus halálával a csurkizmus nem szűnik meg – írtam 2012 februárjában, Csurka halálakor. Jó, ebben igazam lett. De hogy tulajdonképpen állami ideológiává küzdi fel magát ez a nyálkás, rasszista eszme, azt azért nem hittem akkor."
Huhogók – Herskovits Eszter jegyzete
6/12/2024 18:03
| Szerző: Herskovits Eszter/Klubrádió
Mondhatnak bármit a száraz gazdasági adatokkal operáló elemzők, abban igaza van a minisztériumnak, hogy manapság fokozott bátorság kell a fogyasztáshoz. Már-már vakmerőség bemerészkedni egy boltba.
Abba most nem mennék bele, hogy a száraz gazdasági adatokkal operáló elemzői magatartás mennyire tekinthető huhogásnak, mert nyilván semennyire. Abban viszont nincs vita köztem és a minisztérium között, hogy manapság fokozott bátorság kell a fogyasztáshoz. Már-már vakmerőség bemerészkedni egy boltba és leemelni a polcról, példának okáért, egy ezer forintos kenyeret. Tovább megyek, ma Magyarországon hónapról hónapra kijönni egy átlagfizetésből maga a permanens bátorságpróba, a túlélni akarás iskolapéldája. Arra meg igazán nem tudnék – minisztériumi szakzsargonnal élve – rácáfolni, hogy a lakosság egyre többet költ, és hát valójában ez annyira magas labda, hogy igazán nem lenne elegáns leütni.
Sokkal nagyobb baj a minisztérium állításával, hogy nem – na jó, legyünk jóindulatúak – vagy csak részben igaz. Ugyanis kétségtelen, hogy az előző hónaphoz képest 1,2 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom, viszont az az apró részlet is álljon itt, hogy ez a szám még így is alacsonyabb, mint az idén márciusi vagy akár augusztusi, sőt, ezzel a növekedéssel pont a 2021-es átlagra tértünk vissza. Ezt a KSH huhogta, nem én.
A minisztérium nem is hagyta annyiban: közleményükben megüzenték, hogy, idézem:
„a 2021-es adatokkal történő összehasonlítás szakmai hiba, ugyanis bár követi a statisztikai hivatalok által használt technikai előírásokat, közgazdasági értelemben önmagában téves következtetések levonásához vezet.”
Közgazdasági értelemben. Téves. Szerintük azért, mert 2021-ben magas volt a fogyasztás, hiszen akkor oldották fel a koronavírus miatt meghozott intézkedéseket, a lakosság pedig kiszabadult és feszt fogyasztott. Valójában 2022-ben magasabb volt a fogyasztás, mint egy évvel korábban, de ne vesszünk el a részletekben.
És ne is zsonglőrködjünk tovább a számokkal. Hiszen Orbán Viktor szerint fantasztikus évünk lesz 2025-ben, és eddig minden alkalommal, amikor megtudtuk, hogy mekkora gazdasági csoda vár ránk, csak kicsit lett minden rosszabb.
És már azt is tudjuk – hiszen mondta a miniszterelnök – hogy néhány éven belül egymillió forint lesz az átlagkereset. És reméljük – de ezt tényleg nem huhogásképpen mondom – a kenyér ára sem éri el addigra a tízezer forintot.
Herskovits Eszter jegyzete a december 6-i Esti gyorsban hangzott el, meghallgathatják a fenti lejátszóra kattintva.
Címlapi kép forrása: Fortepan/Konok Tamás id (részlet)