Tervek jövőre – Szénási Sándor jegyzete
Az őszi hangulat beköltözése a NER-elitbe tagadhatatlan, mint ahogy az is, hogy a politikai évszakváltozás réme O.V. esetében dacot és nem beletörődést fog jelenteni, sőt.
Hatalmi térképészet - Kárpáti Iván jegyzete
A fővárost szétkapják, egymással semmilyen összefüggésben nem lévő területeket kötnének össze, és szervesen összetartozó városrészeket vágnának el egymástól politikai képviselet szempontjából.
Több lekvárt a madzagra - Dési János jegyzete
A szuvizáshoz először is egy főhatóság kell, aztán gellérthegyi irodák, autók, fizetések, kutatóintézet, egy-két 3/3-assal - ha mindez megvan, akkor lehet bőkezű pr- és reklám-megrendeléseket adni az udvari beszállítónak, akinél tutira jó helyen van az a pár milliárdocska, amit arra fordítunk a nép pénzéből, hogy a népet hülyítsük.
Gesztenye – Józsa Márta jegyzete
A sültgesztenye-szezon piaci fejleményei is érzékletesen mutatják, mennyit ér a kormány családbarát politikája. Erről is ír jegyzetében Józsa Márta, aki szerint, ha megértjük, hogy rengeteg felnőtt nem eszik azért, hogy a gyerekeknek jusson élelmiszer, akkor nyilván azon sem lepődik meg senki, hogy százezer forint rendkívüli kiadás milliók számára jelent megugorhatatlan összeget.
Pénzen vett barátság – Neuman Gábor jegyzete
Vajon mennyit is ér Orbán és Trump barátsága. A Le Monde szerint több tízmillió eurót. Ez manapság átszámítva, minimum 10 milliárd forintot jelent, de lehet, hogy sokkal többet.
A Pinocchio-miniszter - Hardy Mihály jegyzete
Gulyás Gergely miniszter mindenesetre orbitálisat tódított, amikor azt állította, hogy a hackerek kezébe került adatok között nincsenek igazán fontos vagy érzékeny adatok. Pinocchio-miniszter alighanem ismét hülyének néz bennünket, csak az ő orra nem nő olyan gyorsan, mint a hazudós fabábué.
Videorodeo – Szénási Sándor jegyzete
Mint egy FSZB-tiszt mondta: keresd a nőt, és megvan a kompromat. Mi valahol itt tartunk most. Nők, ellenzék, a hatalmi elit kihívása.
Tények nélküli világ – Kárpáti Iván jegyzete
Mindenki abban hisz, amiben akar, szabadon döntheti el. Egyre kevésbé kiszámítható, hogy egy nyilvánosságra kerülő információ milyen hatást vált ki, így pillanatokon belül elveszti jelentőségét.
Két választás Magyarországon – Dési János jegyzete
10/06/2024 18:04
| Szerző: Dési János
| Szerkesztő: Ivánkai Márk
Lehet örülni, bizakodni és szomorkodni is, mindenre találunk okot. Tény, a diktatúra letéteményese, a Fidesz meggyengült, pozíciót vesztett, de megroggyanásáról egyelőre szó sincs.
Túl vagyunk rajta, a Nap továbbra is keleten kel és a Föld forog tovább. A hársfa édes illatot áraszt és az infláció sem állt meg.
Lehet örülni, bizakodni és szomorkodni is, mindenre találunk okot. Tény, a diktatúra letéteményese, a Fidesz meggyengült, pozíciót vesztett, de megroggyanásáról egyelőre szó sincs. Mondhatjuk azt, hihetetlen, hogy a magyar választók negyvenegynéhány százaléka még mindig egy autokrácia fenntartásához adja a voksát, lepusztuló egészségügy, oktatás, infláció és a szabadrablás birodalmában. De mondhatjuk azt is, a féktelen háborús propaganda, az alávaló mocskolódás, a mindenhova betolakodó putyinista hang – “csak” ennyi honfitársunknál működik. A többiek – innen nézve a többség – immunis maradt rá.
Remek, hogy fontos budapesti kerületekben bebizonyosodott, hogy a kemény munka, a kerületért végzett valóban érdemi erőfeszítés meghozza az eredményét, mint a III., a VI., a VII., a VIII., a IX. vagy a XI. kerületben, Újbudán. Szintén jó fordulat, hogy a XII. kerületben megbukott a Fidesz, még ha szerette volna ott magát emberarcúra is maszkírozni. Repülhet a Turul. A XIII.-ban már papírforma ami történt, a XIV.-ben meg szépségtapaszt kapott a Momentum, egy polgármester képében. Amúgy nem lesz egyszerű visszakapaszkodnia a Momentumnak a porondra.
A Baranyi Krisztina ellen elinduló egykori polgármester, Gegesy Ferenc politikai pályájának a végén egy kínos és megérdemelt kudarccal vonulhat le a közéleti porondról. Még szerencse, hogy nagyobb bajt nem okozott. De egykori sikeres pályafutását mostantól egy csúnya árnyék takarja ki.
Az I. kerületben a Fideszt valószínűleg a kétfarkú indulása hozta be, míg a Pikó ellen induló szocialisták simán elhasaltak. Úgy kell nekik, megérdemlik. Miskolc és Eger az ellenzék széthúzása miatt veszett el például, szégyen.
Érd Csőzik Lászlóval és Budaörs, Wittinghoff Tamással, szintén megérdemelt győzelem.
Ami Budapesten történt - még ha valószínűleg már nem is változik az eredmény - erős elemzésre szorul. Nekem még egyet aludnom kell rá, hogy megértsem. És nehéz is látni, hogyan tovább, hiszen a közgyűlésben nem lesz egyszerű többséget kialakítani. Érdekes kérdés, hogy újra előkerülhet-e egy szövetség esetleg Vitézy Dáviddal? Valóban lenne-e értelme, hogy Karácsony Gergely főpolgármester-helyettesi pozíciót adjon neki? Mindenesetre érdekes kísérlet lenne, az biztos. Például a pénzügyek? Járj pénzért annál az Orbánnál, aki az utolsó napokon nyíltan támogatott?
Győrben a nagy hajós Borkai behozta az ellenzék polgármesterét és ahhoz képest, hogy egy milyen népszerű felnőttfilmben szerepelt, egészen sok szavazót tudott megszerezni. És akkor a Győr körüli földek adásáról-vevéséről még szó sem esett.
Ami az európai választást illeti, a nagy szélsőjobbos előretörés úgy fest elmaradt, még ha valamicskét erősödtek is, az egyelőre egymással is marakodó szélsőségesek. A francia történések aggasztóak, ahogy a (kelet)német is, de talán sikerül kifogni a szelet vitorlájukból. Ausztria, ahol a nácizmusnak és a szélsőjobbnak meglehetősen erősek a hagyományai, ijesztő - de nem menthetetlen.
És itt van a Tisza Párt, amely valóban a semmiből vált rövid idő alatt meghatározó politika szereplővé. A siker elismerésre méltó, de hogy valójában mire lesz elég, az csak most derül majd ki. Az kétségtelen, hogy ez a Tisza az állóvizet alaposan megmozgatta.
Dési János jegyzete az Esti gyors 2024. június 10-i adásában hangzott el.