Igazság a paywall mögött (sincs) – Selmeci János jegyzete
Az igazság persze egy, sőt tíz másodpercben sem mondható el, néha egy kiváló újságíró hosszú cikke vagy riportja, és három megszólaltatott szakértő is kevés ahhoz, hogy bármire is jussunk egy bonyolult kérdésben, amiről egy narancsszínű politikus, államilag széttámogatott kormány-progapandista vagy egy mezei tiktokker tíz másodperc alatt világgá üvölti a maga igazságát.
Diplomácia a ZOO-ban - Józsa Márta jegyzete
A ma már soha nem emlegetett – bár papíron még létező – el nem kötelezett országok jobbára nagy pompával utazgató államfői nem ritkán tértek haza egy-két elefánttal a puttonyukban. Lásd Josip Broz Titonak az adriai Brioni szigetén harmadik világbéli királyi és főkormányzói adományokból létrejött egykori magánállatkertjét.
Tervek jövőre – Szénási Sándor jegyzete
Az őszi hangulat beköltözése a NER-elitbe tagadhatatlan, mint ahogy az is, hogy a politikai évszakváltozás réme O.V. esetében dacot és nem beletörődést fog jelenteni, sőt.
Hatalmi térképészet - Kárpáti Iván jegyzete
A fővárost szétkapják, egymással semmilyen összefüggésben nem lévő területeket kötnének össze, és szervesen összetartozó városrészeket vágnának el egymástól politikai képviselet szempontjából.
Több lekvárt a madzagra - Dési János jegyzete
A szuvizáshoz először is egy főhatóság kell, aztán gellérthegyi irodák, autók, fizetések, kutatóintézet, egy-két 3/3-assal - ha mindez megvan, akkor lehet bőkezű pr- és reklám-megrendeléseket adni az udvari beszállítónak, akinél tutira jó helyen van az a pár milliárdocska, amit arra fordítunk a nép pénzéből, hogy a népet hülyítsük.
Gesztenye – Józsa Márta jegyzete
A sültgesztenye-szezon piaci fejleményei is érzékletesen mutatják, mennyit ér a kormány családbarát politikája. Erről is ír jegyzetében Józsa Márta, aki szerint, ha megértjük, hogy rengeteg felnőtt nem eszik azért, hogy a gyerekeknek jusson élelmiszer, akkor nyilván azon sem lepődik meg senki, hogy százezer forint rendkívüli kiadás milliók számára jelent megugorhatatlan összeget.
Pénzen vett barátság – Neuman Gábor jegyzete
Vajon mennyit is ér Orbán és Trump barátsága. A Le Monde szerint több tízmillió eurót. Ez manapság átszámítva, minimum 10 milliárd forintot jelent, de lehet, hogy sokkal többet.
A Pinocchio-miniszter - Hardy Mihály jegyzete
Gulyás Gergely miniszter mindenesetre orbitálisat tódított, amikor azt állította, hogy a hackerek kezébe került adatok között nincsenek igazán fontos vagy érzékeny adatok. Pinocchio-miniszter alighanem ismét hülyének néz bennünket, csak az ő orra nem nő olyan gyorsan, mint a hazudós fabábué.
Nincsenek csodák - Orbán és az amerikai elnökválasztás – Kárpáti Iván jegyzete
5/11/2024 18:03
| Szerző: Kárpáti Iván/Klubrádió
| Szerkesztő: Lőrincz Csaba
Az egész ügy nem olyan egyszerű, mint ahogy az Orbán retorikájában megjelenik. Nem lesz például "egy nap alatt béke" Oroszország és Ukrajna között. Nincsenek csodák, csak halandó és gyarló emberek.
Nem győzik fokozni a jelzőket a sajtóban, hogy mennyire kiszámíthatatlan az amerikai elnökválasztás kimenetele. Talán holnap hajnalban már okosabbak leszünk, de ez sem biztos, volt már rá példa, hogy hetekig, hónapokig ment a jogászkodás. Trump felbukkanása óta különösen kiszámíthatatlan pillanatok ezek. Az egész világra kihat az eredmény, de kevés olyan hely van, ahol ennyire megjelenik a belpolitikában, mint nálunk. Orbán Viktor újfent mindent egy lapra tett fel. Amikor először állt ki Trump mellett, még 2016-ban, fogalma sem volt a new yorki milliárdosnak, hogy ki ez az alak. Azt nem lehet elvitatni Orbántól, hogy most már nem csak Trump ismeri, de Kamala Harris is. Nem sok Amerikán kívüli politikust emlegetnek elnökjelölti vitában, azt most talán hagyjuk, hogy kiknek a társaságában. Jó ez nekünk, magyaroknak? Ha Harris nyer, egyértelműen nem, ha Trump, akkor sem egyértelmű. Nyilván gyorsabban juthat el a magyar miniszterelnök a Fehér Házba vizitálni, mint korábban, meg talán kap egy kevésbé konfrontatív budapesti nagykövetet, de lesznek itt problémák bőven. Trump például alaposan betehet az európai iparnak, az pedig nálunk is beüt Németországon keresztül. Orbán gazdasági semlegességről szőtt víziója, különösen Kínához való közeledése nem jó pont amerikai barátjánál és lehetne még sorolni. A mindenkori elnöknek – még Trumpnak is – sok fékkel és ellensúllyal kell küzdenie, amiket ott még nem sikerült kiiktatni, bár igény az lenne rá. Az egész ügy nem olyan egyszerű, mint ahogy az Orbán retorikájában megjelenik. Nem lesz például „egy nap alatt béke” Oroszország és Ukrajna között. Nincsenek csodák, csak halandó és gyarló emberek.
Kárpáti Iván jegyzete az Esti gyors 2024. november 5-ei adásában hangzott el.