Kasztroly – Józsa Márta jegyzete
Általános statisztikusi vélekedés, hogy a magyar keresetekről pontosabb képet ad a mediánjövedelem. Vagyis az a bér, aminél a munkavállalók fele többet, fele kevesebbet kap kézhez egy hónapban. Így adódik az a helyzet, hogy a statisztikai hivatal által megállapított átlagkeresetnél a magyar munkavállalók 75 százaléka kevesebbet keres.
A hőbörgők – Szénási Sándor jegyzete
A NER szerint Magyart, és csak őt kell kicsinálni, mert ha ez sikerül, a mögötte álló tömeg a központi agy irányítása híján késedelem nélkül feloszlik, és másnap egykori hősére már nem is fog emlékezni. Ez O.V. szilárd meggyőződése, és tévedése oka. Nem hiszik el, hogy nem egyetlen emberrel hadakoznak …
Lehetett volna ezt máshogy? - Selmeci János jegyzete
Az a kérdés, hogy lehetett volna ezt máshogy, jobban, élhetőbben csinálni, vagy az ország történelméből, társadalmi viszonyaiból nem következik más, csak a stagnálás, és az a hatalmi berendezkedés, mint az ország kormányzásának egyetlen működő, ám de leginkább a semmibe vezető módja, ami az elmúlt tizennégy évben kialakult, megszilárdult, és sajnos legitimációt is nyert?
Bort, búzát, akkumulátort - Rózsa Péter jegyzete
Az egyik csúsztatás a mai orbáni definícióban, hogy a forint árfolyama és a magyar gazdaság állapota között különbséget téve, a pénzromlásért a spekulánsok felelnek. És a magyar gazdaság egyre romló eredményeiért vajon ki, vagyis, hogy az 2022-es gazdasági teljesítményéhez szinte képest minden szektor alulmarad, az autóiparra épített orbáni csoda finoman szólva is halványulóban van, a visszafogott állami beruházások mellett gyárleállás, létszámcsökkentés egyre-másra, és persze az élelmiszerinfláció megint kúszik felfelé.
Mission Impossible - Szénási Sándor jegyzete
Ukrajna döntést hozott Orbán és az ő egójának nélkülözéséről az eljövendő tárgyalásokon, s bár Trump a hírek szerint adna neki szerepet, Kijev annyira gyenge sosem lesz, hogy a magyar kormányfő Ukrajnát überelhesse.
Miért most hagynák a fosztogatást? – Kárpáti Iván jegyzete
Nincs pénz a pályaudvarok rendbetételére – szólt a meglepően őszinte üzenet. Semmi gond, lovak közé dobják a gyeplőt, így aztán XXI. századi plázába futhat majd be az ötven éves szerelvény.
Se nem béke, se nem misszió - Hardy Mihály jegyzete
Az égvilágon senki és semmi nem hatalmazta vagy kérte fel Orbán Viktort vagy Szijjártó Pétert, hogy közvetítsen Kijiv és Moszkva, a Vatikán és Mar a Lago vagy Isztambul között.
Schengen - Józsa Márta jegyzete
Józsa Márta jegyzetében felidézi, hogy 2007. december 21-én ott volt az ünnepen, amikor Sátoraljaújhely egyik utcájának két országban élő lakói egymás nyakába borultak, jöttek-mentek a korábban sorompó-őrizte Ronyva-hídon ide-oda, mintha nem volna holnap. Holnap is szabad. Feltehetően hasonló jelenetek játszódnak majd le január elsején a román-magyar, meg a bolgár-román, meg a bolgár-görög határon is, ekkor léphet be végre e két ország a schengeni övezetbe.
Nincsenek csodák - Orbán és az amerikai elnökválasztás – Kárpáti Iván jegyzete
5/11/2024 18:03
| Szerző: Kárpáti Iván/Klubrádió
| Szerkesztő: Lőrincz Csaba
Az egész ügy nem olyan egyszerű, mint ahogy az Orbán retorikájában megjelenik. Nem lesz például "egy nap alatt béke" Oroszország és Ukrajna között. Nincsenek csodák, csak halandó és gyarló emberek.
Nem győzik fokozni a jelzőket a sajtóban, hogy mennyire kiszámíthatatlan az amerikai elnökválasztás kimenetele. Talán holnap hajnalban már okosabbak leszünk, de ez sem biztos, volt már rá példa, hogy hetekig, hónapokig ment a jogászkodás. Trump felbukkanása óta különösen kiszámíthatatlan pillanatok ezek. Az egész világra kihat az eredmény, de kevés olyan hely van, ahol ennyire megjelenik a belpolitikában, mint nálunk. Orbán Viktor újfent mindent egy lapra tett fel. Amikor először állt ki Trump mellett, még 2016-ban, fogalma sem volt a new yorki milliárdosnak, hogy ki ez az alak. Azt nem lehet elvitatni Orbántól, hogy most már nem csak Trump ismeri, de Kamala Harris is. Nem sok Amerikán kívüli politikust emlegetnek elnökjelölti vitában, azt most talán hagyjuk, hogy kiknek a társaságában. Jó ez nekünk, magyaroknak? Ha Harris nyer, egyértelműen nem, ha Trump, akkor sem egyértelmű. Nyilván gyorsabban juthat el a magyar miniszterelnök a Fehér Házba vizitálni, mint korábban, meg talán kap egy kevésbé konfrontatív budapesti nagykövetet, de lesznek itt problémák bőven. Trump például alaposan betehet az európai iparnak, az pedig nálunk is beüt Németországon keresztül. Orbán gazdasági semlegességről szőtt víziója, különösen Kínához való közeledése nem jó pont amerikai barátjánál és lehetne még sorolni. A mindenkori elnöknek – még Trumpnak is – sok fékkel és ellensúllyal kell küzdenie, amiket ott még nem sikerült kiiktatni, bár igény az lenne rá. Az egész ügy nem olyan egyszerű, mint ahogy az Orbán retorikájában megjelenik. Nem lesz például „egy nap alatt béke” Oroszország és Ukrajna között. Nincsenek csodák, csak halandó és gyarló emberek.
Kárpáti Iván jegyzete az Esti gyors 2024. november 5-ei adásában hangzott el.