„Köszönjük
Publicisztika
Igazság a paywall mögött (sincs) – Selmeci János jegyzete
Publicisztika

Igazság a paywall mögött (sincs) – Selmeci János jegyzete

Az igazság persze egy, sőt tíz másodpercben sem mondható el, néha egy kiváló újságíró hosszú cikke vagy riportja, és három megszólaltatott szakértő is kevés ahhoz, hogy bármire is jussunk egy bonyolult kérdésben, amiről egy narancsszínű politikus, államilag széttámogatott kormány-progapandista vagy egy mezei tiktokker tíz másodperc alatt világgá üvölti a maga igazságát.

Diplomácia a ZOO-ban - Józsa Márta jegyzete
Publicisztika

Diplomácia a ZOO-ban - Józsa Márta jegyzete

A ma már soha nem emlegetett – bár papíron még létező – el nem kötelezett országok jobbára nagy pompával utazgató államfői nem ritkán tértek haza egy-két elefánttal a puttonyukban. Lásd Josip Broz Titonak az adriai Brioni szigetén harmadik világbéli királyi és főkormányzói adományokból létrejött egykori magánállatkertjét.

Több lekvárt a madzagra - Dési János jegyzete
Publicisztika

Több lekvárt a madzagra - Dési János jegyzete

A szuvizáshoz először is egy főhatóság kell, aztán gellérthegyi irodák, autók, fizetések, kutatóintézet, egy-két 3/3-assal - ha mindez megvan, akkor lehet bőkezű pr- és reklám-megrendeléseket adni az udvari beszállítónak, akinél tutira jó helyen van az a pár milliárdocska, amit arra fordítunk a nép pénzéből, hogy a népet hülyítsük.

Gesztenye – Józsa Márta jegyzete
Publicisztika

Gesztenye – Józsa Márta jegyzete

A sültgesztenye-szezon piaci fejleményei is érzékletesen mutatják, mennyit ér a kormány családbarát politikája. Erről is ír jegyzetében Józsa Márta, aki szerint, ha megértjük, hogy rengeteg felnőtt nem eszik azért, hogy a gyerekeknek jusson élelmiszer, akkor nyilván azon sem lepődik meg senki, hogy százezer forint rendkívüli kiadás milliók számára jelent megugorhatatlan összeget.

A Pinocchio-miniszter - Hardy Mihály jegyzete
Publicisztika

A Pinocchio-miniszter - Hardy Mihály jegyzete

Gulyás Gergely miniszter mindenesetre orbitálisat tódított, amikor azt állította, hogy a hackerek kezébe került adatok között nincsenek igazán fontos vagy érzékeny adatok. Pinocchio-miniszter alighanem ismét hülyének néz bennünket, csak az ő orra nem nő olyan gyorsan, mint a hazudós fabábué.

Orbán Viktor legnagyobb tévedése – Kárpáti Iván jegyzete

9/01/2024 18:03

| Szerző: Kárpáti Iván

Most ott tartunk, hogy hálapénz visszaszorítva, orvosbérek megemelve, ami azt eredményezte, hogy az előírt műtétszám után a sebész kezéből kiesik a szike, miért is csinálna még többet, kalap, kabát.

2024. január 09. Esti gyors-részlet (2024.01.09. Kárpáti Iván jegyzete)
03:10
00:00
Nem kaptam a szívemhez, amikor az orvosi kamara elnöke világosan kimondta: aki a jövőben megfelelő orvosi ellátást szeretne, tegyen félre rá pénzt, mert az állam láthatóan folyamatosan vonul ki az egészségügy fenntartásából.

Azért sem idegesítem fel magamat ezen, mert egy kardiológiai magánrendelésen már csak az 25 ezer forintba kerül, hogy a recepción köszönnek az embernek, EKG és ultrahang még nem is volt. Az Egyesült Államokban kemény világ van. Amikor egy gyerek megszületik, akkor a gondos szülők nyitnak egy számlát és 18 éven át gyűjtögetik rajta a pénzt, hogy majd főiskolára, egyetemre mehessen. Ha valaki munkát keres, akkor a fizetésnél is többet számít, hogy a cég milyen biztosítást hajlandó finanszírozni, mert egy lábtörés is több ezer dollárt vihet el. Nem sorolom.

Mi itt Kelet-Európában úgy szocializálódtunk, hogy az állam mindent megszervez és finanszíroz, cserébe jó sok adót szed be. Persze ebben is van egy csavar, mert adót fizetni meg nem nagyon szeretünk, már csak a rossz tapasztalatok okán sem, miszerint nem arra költik, ami a közösségnek is hasznára válik.

Visszatérve az egészségügyre: ennek is kialakult egy sajátos, informális rendszere, ami nemhogy a Kádár, de még Rákosi alatt vert gyökeret, mégpedig a hálapénz. Az állam nem fizette meg az orvosokat, ápolókat az elvárható szinten, cserébe szemet hunyt afelett, hogy a társadalom a maga eszközeivel, érdekérvényesítő képességeivel – már akinek volt –, megszervezze az ellátást azáltal, hogy teljesítményt ösztönöz borítékba csúsztatott készpénzzel. Ez az évtizedek alatt egyrészt működött, másrészt garantálta, hogy az állam soha ne nyúljon érdemben a rendszerhez, a lerohadás kódolva volt.

Most ott tartunk, hogy hálapénz visszaszorítva, orvosbérek megemelve, ami azt eredményezte, hogy az előírt műtétszám után a sebész kezéből kiesik a szike, miért is csinálna még többet, kalap, kabát. A helyzet persze bonyolultabb, mert a kórházak sem kapják meg a megfelelő finanszírozást, nem lehet korlátlanul emelni a beavatkozások számát. Arról nem is beszélve, hogy az orvosok egy kasztjának az emelt állami bér nem versenyképes, sokszorosát keresik meg a magánkórházban, lehet nála ott jelentkezni csípőműtétre. Hogy az Orbán-kormány ezt már tudatosan építi, arra remek példa, hogy nemrég felhívtak az állami energiaszolgáltatótól és nem a gázórámtól akartak valamit, hanem magánegészségügyi-biztosítást ajánlottak. Mit ad isten, pont egy olyan biztosító szolgáltatását ajánlották, ami Mészáros Lőrinchez van leosztva.

És akkor vissza is jutottunk a kamarai elnök szavaihoz: tegyél félre pénzt, mert különben másfél évig szenvedhetsz a kopott csípőddel, tönkrement térdeddel, hályogos szemeddel. De legalább Orbán Viktor szíves közléséből tudjuk, legnagyobb tévedése az volt, hogy csak 64 ezres stadiont épített 90 ezres helyett Budapesten. 

–Kárpáti Iván jegyzete a 2024. január 9-i Esti gyorsban hangzott el.