A Biden-Putyin találkozó feladta a leckét Európának
29/06/2021 10:38
| Szerző: Klubrádió/K.K.
A német kancellár és a francia elnök párbeszédet kezdene Putyinnal, de a kisebb uniós országoknak ez nem tetszik. Milyen eszközök léteznek Moszkva politikája ellen?
Meglehetősen furcsára sikerült Joe Biden amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök genfi találkozója. Például: előtte Biden hangoztatta az emberi jogok védelmét, azt, hogy követelik Alekszej Navalnij bebörtönzött ellenzéki politikus szabadon bocsátását, azután már csak arról volt szó, hogy Navalnij ne haljon meg. Aztán furcsa kijelentések hangoztak el arról is, hogy miért nem várható Oroszországtól egy atomháború kirobbantása, és mi a helyzet a kíberháborúval.
A találkozó lépéskényszerbe hozta Európát is. Azonban minden ország a saját érdekeit nézi a Moszkvával kialakítandó, vagy fenntartandó viszonnyal kapcsolatban – hangsúlyozta Bendarzsevszkij Anton Oroszország-szakértő Eurozóna című műsorunkban. Merkel német kancellár és Macron francia elnök párbeszédre törekszik Putyinnal. Szükségük van kőolajra, földgázra, a cégeiknek piacra. Lengyelország, a balti államok és újabban Hollandia ellenzi a közeledést, nyilván főként történelmi okokból.
Mit érnek a gazdasági szankciók?
Be kell látni, hogy a Nyugatnak kevés eszköze van Oroszország ellen. A 2014 utáni szankciók valamennyire hatottak, Moszkvának bizonyos iparágakat le kellett építenie, másokat fel kellett fejlesztenie, az hogy a nagyvállalatok nem jutottak külföldi hitelhez, nagy nehézségeket okozott. De az igazi célt nem sikerült elérni a szankciókkal, az ugyanis az lett volna, hogy Putyin változtassa meg agresszív politikáját. Nem tette meg. Oroszország túlélte a gazdasági megszorításokat és folytatja az erőfitogtatást, mint legutóbb a Fekete-tengeren.
A krími affér. Hol a határ?
Ki tart kitől?
Vlagyimir Putyin tisztában van azzal, hogy a Nyugat nehezen tudja őt térdre kényszeríteni, politikájában benne van a birodalmi álom. Tudja azt is, hogy az ország területén nem érheti katonai támadás, értelmetlen próbálkozás lenne bárki részéről. Aztán ott van a nukleáris ereje. Ami aggaszthatja valamennyire, az a NATO terjeszkedése, közeledése az orosz határhoz. Azt persze elég nehéz eldönteni, hogy Putyin azért agresszív Ukrajnával szemben, mert ott építkezik az Észak-atlanti Szerződés Szervezete, vagy fordítva van, azaz a NATO próbál válaszolni Putyin politikájára.
A műsort a fenti lejátszóra kattintva hallgathatja meg. Kiemelt kép: Pixabay.
2021.06.25. 13:00
Műsorvezető: Zentai Péter