A döntések joga és felelőssége
16/11/2024 14:21
| Szerző: Timár Ágnes/Klubrádió
Egy feldobott érmétől a robotok szerelemre tanításáig vezetett a Galaxis kalauz ezen a héten. Útközben kiderítettük, hogy ki volt az utolsó nyeregcsavargó; és hogy mi történik egy online törzsben.
Az érmére bízott sors apropóján Mesannie Wilkins történetét mutattuk be a 297. epizódban. A gazdálkodásból élő, amerikai asszony 63 évesen fogta magát, és Maine-ből Kaliforniáig utazott lóháton. A közel 7000 mérföldet az édesanyja iránti tiszteletből tette meg, akinek mindig az volt az álma, hogy eljusson a napsütötte országba. Eladta a farmját, minden ingóságát, majd két lovával és a kutyájával elindult a különleges testi és lelki erőt követelő útra. Bátorságát, mindezen felül az is bizonyította, hogy bár tudta, az orvosok mindössze 2 évet jósoltak neki tüdőgyulladása miatt, ő mégsem riadt vissza az úttól. Nem mellesleg rájuk cáfolt, és még 27 évig, 1980-ig élt.
A 20. század közepén útnak induló Mesannie nevét később megismerte mindenki a könyve által, és mert feltűnt például Groucho Marx műsorában.
Mesannie Wilkins sírján az áll: az utolsó nyeregcsavargó.
A különleges történet után ismét a döntési mechanizmusokról beszéltünk. Annak jártunk utána, hogy milyen működés jellemzi az online társasági életben a legérintettebb csoportot, az ifjúságot.
Fekete Mariann, az ELTE Szociológia Intézetének egyetemi docense egy a kollégáival közös tanulmányra hivatkozva, elmondta, a fiatalok covid-járvány megélését vizsgálták, és egyértelműen kiderült, ők viselték a legrosszabbul, hogy le kellett mondaniuk a személyes kapcsolatokról. Ennek hatásaként is egyre több mesterséges csoportot hoztak létre, vagy csatlakoztak hozzájuk, és amolyan online törzsek alakultak ki, saját célokkal, szabályokkal, vezetőkkel.
Az ifjúságkutatóval folytatott beszélgetésből kiderült például az is, hogy akár magunk döntünk, akár másvalakire vagy valamire ruházzuk a feladatot, legtöbbször a kényelmi szempontok irányítanak.
Kellerwessel Klaus-szal folytattuk az adást. Költő, író, mesterséges intelligencia kutató vendégünk többek között az AI személyiségének esetleges kialakulásáról, és még esetlegesebb szerelemre való képességéről is beszélt. Más szóval azon tanakodtunk, hogy álmodnak-e az androidok… végül is akárkivel.
A kutató arról is beszélt, hogyan kell elképzelni az MI önálló fejlődését.
2024. november 13. szerda 15:00
Szerkesztő-műsorvezető: Timár Ágnes