A kormány elég rosszat tett a lányok továbbtanulási lehetőségeivel
25/07/2019 12:51
| Szerző: Klubrádió
A lányok továbbtanulásának sokat ártott, hogy a kormány csökkentette a létszámot a népszerű bölcsész és társadalomtudományi szakokon. Ezzel is magyarázható Polónyi István oktatáskutató szerint, hogy sokan mennek egészségügyi és pedagógiai szolgáltató szakra.
Polónyi István oktatáskutatót arról kérdeztük, hogy gazdálkodás és menedzsment, valamint kereskedelem és marketing a legnépszerűbb a jelentkezők száma alapján. Szerinte ez nem meglepő, nagyjából 10 éve így van, ezek mindenütt viszonylag népszerű szakok, és az első ötben a turizmus-vendéglátás is benne van. A gazdálkodás és menedzsment széleskörű elhelyezkedést tesz lehetővé, a másik kettő célzottabb, de felfutó terület.
Úgy vélte: az sem meglepő, hogy sokan jelentkeztek ápolás és betegellátás vagy óvodapedagógus szakra, mert ez a lányok körében népszerű. A kormány elég rosszat tett a lányok továbbtanulási lehetőségeivel, amikor visszaszorította a népszerű bölcsész és társadalomtudományi szakokat, amelyek sokukat érdekelték. Ezek az egészségügyi és pedagógiai szolgáltató szakok főleg a vidéki alsó középosztályi lányok számára jelentenek lehetőséget.
A pszichológus szaknak mindig is magas pontszáma volt, de itt el kell mondani, hogy a pontszámot két dolog formálja: az egyik, hogy mekkora a képzési kapacitás, és a budapesti képzések mind nappali tagozatosak, a másik pedig az oda jelentkezők hozott pontjai, és azok elég magasak, hiszen mindig is keresett szak volt. Keresett a kommunikáció és médiatudomány vagy a nemzetközi tanulmányok is. Előbbi a 20. század szakja szerinte, a jelentkezők többsége újságírói munkában reménykedik, de sok helyen hasznosítható a píártól a vállalati információs területekig.
A jogászképzés is népszerű, de nagyon szűk az államilag finanszírozott létszámkeret, tehát kifejezetten magasra (440 pontra vagy afölé) kúsznak a határok. Általános jelenségként elmondta, hogy van egy Budapestre áramlás, a budapesti egyetemek hallgatói létszáma nő, a vidékieké stagnál vagy csökken. Ezért is nőnek a fővárosi és környéki oktatási intézmények pontszámai. Viszont míg kollégiumok száma nem nő, az albérletek iránti kereslet igen.
A beszélgetést a cikk elején, a lejátszóra kattintva hallgathatják meg. Címlapi kép: Pixabay.
2019. július 25., csütörtök 08.10
Műsorvezető: Lampé Ágnes