"A szabályokat meg lehet változtatni"
15/01/2025 12:54
| Szerző: Klubrádió/Lőrincz Csaba
| Szerkesztő: Lőrincz Csaba
A nők elégtelen reprezentációja a tudományos világban mélyen gyökerező problémák eredménye. Ezekről, és lehetséges megoldásairól beszélt Kende Anna szociálpszichológus, az ELTE PPK Szociálpszichológia tanszék tanszékvezetője, egyetemi tanár.
„Annak, hogy a nők nincsenek megfelelően reprezentálva a tudományban, számos oka van, és nagyon mélyen gyökerezik, kezdve történelmileg onnan, hogy egykor el sem tudtuk képzelni azt, hogy nők ilyen szintű gondolkodásra képesek. Onnan eljutni oda, hogy nők Nobel-díjat nyerjenek, nyilván egész más út, mint azt gondolni, hogy a tudományos kiválóság alapvetően a férfiak lehetősége, tulajdonsága” – mondta a Reggeli gyors szerdai vendége, Kende Anna szociálpszichológus, az ELTE PPK Szociálpszichológia tanszék tanszékvezetője, egyetemi tanár a stúdióban.

Egyik oka a problémának az, ahogy működik a tudomány, az, amit tudományos kiválóságnak tekintünk. A másik ok az a – nem kis mértékben sztereotípiákon alapuló – nézetrendszer, ami elhiteti a nőkkel és a férfiakkal, hogy a nők alkalmatlanok a tudományos területre.
Ezek után a tudományos életben való érvényesülés általános módjait mutatta be. „Ami miatt a tudományos életben nagyon nagy különbségek lesznek, az hogy ki tudja ügyesebben egyensúlyozni feladatait, a látható és értékelhető, és a sikert egyértelműen alátámasztó és a láthatatlan feladatok közt” – összegezte. A fiatal, a tudományos életbe belépő kutatók többnyire életüknek ebben a szakaszában alapítanak családot is, emiatt a nők számszerűen is hátrányba kerülnek, mert vagy kiesnek a munkából, vagy nem tudnak olyan intenzitással részt venni a munkában. Az is fontos tényező, hogy a nőket hajlamosak túlterhelni. Hangsúlyozta azonban, hogy nem minden érintettről van szó.
Azzal kapcsolatban, hogy 2022 májusában, azután, hogy a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) közzétette az aznap délelőtt, a testület 195. közgyűlésén újonnan megválasztott tagjainak névsorát, amelyek közt egyetlen nő sem szerepelt, lemondott az MTA Pszichológiai Tudományos Bizottságában betöltött tagságáról, Kende elmondta: „úgy voltam vele, hogy nem szeretnék tagja lenni egy ilyen intézménynek, mert ezzel kvázi jóváhagyom. Azt gondolom, hogy a szabályok változtathatók, különösen, ha nem jók”.
A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.
2025.01.15., szerda 9:00
Riporter: Para-Kovács Imre