„Köszönjük
Megbeszéljük...

Balázs Péter: Orbánnak most nagy lehet a mellénye, attól még egyedül van

7/11/2024 20:45

| Szerző: Klubrádió/Vikár Anna

Trump újraválasztása hideg zuhany, de az Európai Uniót már nagyon sokszor válságok húzták ki a gödörből – véli Balázs Péter korábbi külügyminiszter, akit a Megbeszéljükben EU-csúcsról, Ukrajna sorsáról és a német kormánykoalíció széteséséről is kérdeztünk.

2024. november 07. Megbeszéljük - részlet l Balázs Péter 2024.11.07.
17:09
00:00
Donald Trump megválasztása nem pofon, inkább hideg zuhany Európának, valamiféle ébesztő – véli Balázs Péter. A korábbi külügyminiszter, volt uniós biztos a Megbeszéljükben azt mondta, az ilyen sokkok pozitív hatással is járnak, a politikusok megértik, hogy cselekedni kell, meg kell tudnunk állni a saját lábunkról, Amerika nélkül is. Balázs szerint az uniót már nagyon sokszor válságok húzták ki a gödörből, a Budapesten zajló európai csúcstalálkozók pedig kiváló alkalmat jelentenek az értékelésre.

Az unióban van anyagi és katonai erő, tudás és kormányzati tapasztalat is. Ha ezt összerakjuk és működtetjük, akkor Európa erős lehet, a kérdés az, hogy milyen vezetők kezében vannak az országok – mondta a volt külügyminiszter.

Arra a műsorvezetői felvetésre, hogy olyan, a közösséget szétfeszítő aktorok is vannak, mint a magyar miniszterelnök Balázs úgy reagált, Orbán Viktornak Trump győzelme után most bizonyosan nagyon nagy a mellénye a találkozókon, hogy látjátok én megmondtam, de attól még ezzel egyedül van, az oroszbarátságával meg különösen, hozzátette, hogy az oroszok felé talán Robert Fico szlovák kormányfő kacsingat még időnként. Miközben Európában több helyen van szélsőjobboldali illetve jobboldali populista erő hatalmon, ez nem feltétlen jár együtt azzal, hogy azt a szerepet játszák a nemzetközi porondon, amit Orbán magának kitalált és próbálgat. Giorgia Meloni például határozottan Ukrajna-párti – magyarázta Balázs.

Miközben több nagy tagállam gyengélkedik – a németek kormányából a minap ugrottak ki a liberálisok, a franciáknál megosztott a nemzetgyűlés, a spanyolok éppen az áradásokkal küzdenek –, Olaszország és Lengyelország erős. A tagállami kormányzatokat pedig kiegészítik az uniós intézmények, ott most három kemény nő kerül pozícióba. Ursula von der Leyen mint bizottsági elnök és Roberta Metsola mint parlamenti elnök folytatják az előző ciklusban megkezdett munkát, hozzájuk csatlakozik az észt Kaja Callas, külpolitikai főképviselőként. Én bennük bízom, hogy segítik majd a tagállamokat – mondta a volt külügyminiszter. 

Balázst arról is kérdezte Bolgár György, hogyan befolyásolja szerinte Ukrajna sorsát Trump újraválasztása. A korábbi külügyminiszter szerint akkor, amikor Trump arról beszélt, néhány nap alatt rendet tesz vagy nem tudta miről beszél vagy túlbecsülte a saját képességeit és azt hitte, néhány telefon Zelenszkijnek és Putyinnak és utána majd szót fogadnak neki a felek. Van egy olyan veszély, hogy aki gyorsan akar cselekedni, az a mostani térképet próbálná elfogadtatni a felekkel, ami azt jelentené, hogy Ukrajna területének 20 százaléka az oroszokhoz kerülne. Ezt nem fogadná el a nemzetközi közösség – jelentette ki Balázs.

Döntő, hogy Ukrajna mennyi anyagi és katonai segítséget kaphat – ebben pedig nagyon fontos szerepe van az Egyesült Államoknak és Európának is. Kérdés, hogy utóbbi hajlandó lenne-e nagy erőfeszítéssel pótolni azt, ami esetleg kiesik, ha Trump úgy határoz, hogy nem folyosít tovább annyi segélyt.

Balázs az interjú első felében a német kormánykoalíció széteséséről is beszélt. A teljes hanganyag elérhető a fenti lejátszóra kattintva.

Megbeszéljük/interjú Balázs Péterrel
2024. november 7., csütörtök 16:45
Riporter: Bolgár György