Bottoni: Ha Magyar Péter az újkori Németh Miklósunk lesz, az már valami
1/04/2025 23:37
| Szerző: Klubrádió
| Szerkesztő: Szikora Gábor
"Kádár után nekem üdvözítő lenne Németh Miklós is, az elvárásszintem nagyon lecsökkent az utóbbi években" – fogalmazott Stefano Bottoni. A történész szerint lehet, hogy egy választás nem mindent egyszerre hoz el, hanem néhány éves átmenetet kapunk, ahol az autokráciát felváltja valami, ami még nem nyugati típusú demokrácia, de oda kell érni. Erre értette a Németh Miklós-i párhuzamot is, tette hozzá. Valamint felhívta a figyelmet: "arra kell majd nagyon vigyázni, hogy ebből az emberből ne válhasson egy másik Orbán Viktor".
Stefano Bottoni történész nemrég egy Facebook-bejegyzésében történelmi analógiával élt Magyar Péter felemelkedésével kapcsolatban, Németh Miklóst és a Kádár-rendszer végét említve. Utóbbi a rendszeren belülről jött, de a miniszterelnöksége pozitív időszak volt, elősegítette a békés rendszerváltást.
A Megbeszéljük adásában elmondta: ez onnan jutott eszébe, hogy talán túlzott elvárásokkal megyünk neki a következő egy évnek, illetve sokan azt gondolják, hogy egy bő 15 éve fennálló rendszer politikai, gazdasági és kulturális, mentális örökségét egyetlen tollvonással el lehet tüntetni. A szocialista világ lassú összeomlása és a ’89 utáni átmenet arra taníthatott volna meg minket, hogy a múltból valamennyi átmentődik a jövőbe, az a kérdés, hogy mi és mennyi. A rendszerváltást szerinte nagyrészt azok gondolták át, készítették elő, akik nem tartottak igényt minden áron a hatalomra – itt nevesítette Németh Miklóst –, és ez tette lehetővé a békés átmenetet. Magyar Péter pedig egyszer azt mondta, nem is baj, ha nem ő lesz az a figura, aki véglegesen leváltja a rendszert, csak indítsa be ezt a folyamatot. A történész szerint az Orbán Viktor körül forgó politikai paletta helyett nagyon fontos lenne visszahozni a közgondolkodásba azt, hogy mások is kormányozhatnak, akár egymást váltva, és kiemelte, hogy koalíciókat is köthetnek, eltérő gondolkodású emberek ügyek mentén együttműködhetnek.
Úgy folytatta: a magyar választási rendszer mindig hangsúlyosan többségi volt, megteremtett és leképezett egy olyan politikai kultúrát, amely a kevésbé erősek lenyomásán alapult, ami borzalmas eredményekhez vezetett, a NER elburjánzása is részben ennek köszönhető. Ha ezeket a kiskapukat be akarjuk zárni, és ha Magyar Péter komolyan gondolja, hogy bezárja, nem a saját képére formálja őket, akkor ezt a politikai kultúrát meg lehet változtatni.
Majd felvetette: mi van, ha egy választás nem mindent egyszerre hoz el, hanem kapunk egy néhány éves átmenetet, ahol az autokráciát felváltja valami, ami még nem nyugati típusú demokrácia, de oda kell érni. Erre értette a Németh Miklós-i párhuzamot is, tette hozzá. Szerinte a lényeg az, hogy ne ábránduljunk ki az egészből rögtön, ha fél év alatt nem sikerül mindent megreformálni. A rendszerváltás egyik nagy hibája az volt, vélekedett, hogy nem elég felállítani nyugati típusú intézményeket, testületeket, mert a demokrácia, „és ezt tudom, hogy patetikusan hangzik, a szívekben és a fejekben van”. A demokratikus gondolkodáshoz pedig rengeteg idő kell.
„Kádár után nekem üdvözítő lenne Németh Miklós is, az elvárásszintem nagyon lecsökkent az utóbbi években” – fogalmazott Stefano Bottoni. „Ha Magyar Péter az újkori Németh Miklósunk lesz, az már valami”. Hozzátette: szerinte evés közben jött meg a Tisza Párt elnökének étvágya, tavaly február-márciusban talán nem gondolta, hogy ilyen mozgalmat tud elindítani. Több százezren, akár millióan „új megváltóként” kezelik, és ez fantasztikus érzés lehet, de teher is, mert azt várják, hogy vagy neki sikerül, vagy senki másnak. Ő maga is lát Magyarban olyan képességeket, amiket másban nem, például ki az a magyar politikus, aki hétköznap délben, kisebb településeken sorozatban ilyen tömegeket tud megmozgatni, így tud beszélni, tette fel a kérdést, majd – egyetértve műsorvezetőnkkel – megjegyezte: már az újdonság varázsa sem magyarázza ezt a népszerűséget.
Az fontos, hogy mit kezd egy politikus ekkora bizalommal, amivel felruházták. „Arra kell majd nagyon vigyázni, hogy ebből az emberből ne válhasson egy másik Orbán Viktor”, ez jogos félelem, lehetséges forgatókönyv is – jegyezte meg. De mivel már átmentünk ezen a folyamaton, talán jobb helyzetben vagyunk: ha látnak ilyen jeleket a támogatói, akkor tudnak lépni, mert ha nem lépnek időben, akkor az lehet a vége, ami Orbán Viktornál, akit szintén sokan tiszteltek és szerettek, és „óriási képességű ember” – vélekedett a történész.
Óriási potenciál van tehát Magyar Péter megjelenésben, de a veszélyek is nagyok. Hogy egy ember kezébe tegyem az egésznek a jövőjét, az tőlem idegen, számomra olyan, mintha elmennék a kaszinóba, és feltenném a pénzemet egy számra, mondta. De szerinte azért, ahova most jutottunk, nem lehet mást tenni, mint bevállalni ezt a kockázatot.
A koalíciókultúra újra megteremtéséről pedig úgy fogalmazott a történész: ha ott van [Magyar Péter] mellett például Hadházy Ákos, Kovács Gergely és a bohém Kutyapárt, a Momentum, valamint akár civil szervezetek, akár egyénileg népszerű politikusok, akik őt mérsékelni tudják, és akikkel kompromisszumot kell kötni, akkor a személyi kultusz nem tud elburjánzani, mert a közeg korlátozhatja. Ez akár jó történet is lehet, de ez részben Magyaron múlik, részben azokon, akik eddig vegyes érzésekkel nézték a felemelkedését – fogalmazott Stefano Bottoni.
A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg. (Ha appon keresztül éri el oldalunkat, a lejátszó nem jelenik meg, ezért a beszélgetések meghallgatásához, kérjük, lépjen át a klubradio.hu-ra.)
2025. április 1., kedd 17:20
Riporter: Bolgár György