„Köszönjük,
Uniszex

Én tudom, hogy milyen számlákra hogy ment a pénz – megszólalt az egyik kiskunhalasi transznemű páciens

26/02/2025 10:07

| Szerző: Kerekes Bori/Klubrádió

Illegális "nemátalakító műtétek", kiskorúakon végzett beavatkozások, a transznemű közösség ellen irányuló propaganda, kórtermekben rejtegetett nővé operált férfiak. Csak néhány szárnyra kapott hír és olvasat a Kiskunhalason transznemű pácienseken végzett műtétekkel kapcsolatban, ami az elmúlt hetekben megjelent cikkek nyomán bejárta a sajtót. Mi történt valójában a kiskunhalasi kórházban? A szintén itt operált, nevét és arcát is vállaló Magasházi Mónika csak a Klubrádiónak beszélt a részletekről. 

A Bács-Kiskun megyei rendőrség közösségi oldalán krimikhez illő aláfestő zene kíséretében posztolták ki a videót, amin bilincsben vezetik el a rendőrök azt a két orvost, akik a gyanú szerint szabálytalanul, részben a közfinanszírozás terhére végeztek nemi megerősítő műtéteket a kiskunhalasi kórházban.

Az azóta is előzetes letartóztatásban lévő, a transzegészségügyben jártas urológus doktornő és a kiskunhalasi kórház egyik főorvosa a magánrendelésükön fogadott nemi megerősítő műtétre váró pácienseket, akiken a feltételezések szerint az állami kórház egyik műtőjében végezték el a beavatkozásokat, miközben a műtét költségeit – műtétenként 600 és 1 millió forint közötti összeget –  a magánszámlájukra utaltattak a páciensekkel.

 „Én tudom, hogy milyen számlákra hogy ment a pénz. Valakit, valakiket előzetes letartóztatásba helyeztek, tehát valószínűsítem, hogy a rendőrségnek voltak, vagy vannak bizonyítékai, ami alapján ezeket az előzetes letartóztatásokat elrendelték. Az is publikus volt, csak talán az emberek figyelmét nem ragadta meg, hogy a kiskunhalasi kórház igazgatóját korábban leváltották” – mondta el a Klubrádió Uniszex című műsorában az előzetes letartóztatásban lévő orvosok egyik páciense, Magasházi Mónika.

A teljes beszélgetést megnézhetik az alábbi lejátszóra kattintva.

Dr. Szepesvári Szabolcs 2024 áprilisában távozott az intézmény főigazgatói pozíciójából. A szűkszavú közleményből nem derült ki, hogy mi áll a munkaviszony megszüntetése mögött.

Magasházi Mónikán 2022-ben végzett nemi megerősítő műtétet az egyik gyanúsított kiskunhalasi orvos, az elsők között hívta be kihallgatásra a kecskeméti rendőrség. A 3 és fél órás kikérdezésen többek között az is szóba került, hányan vehettek még részt a beavatkozások levezénylésében.

„Erről nem szeretnék bővebben beszélni, de nyilván a legkisebb műtétekhez is azért több ember kell” - mondta Magasházi.

Itt nemi megerősítő műtétekről van szó, nem nemátalakító műtétekről, ez a megfogalmazás helytelen. A műtétek megerősítik azt a nemet, ami valójában a mienk. Sokan arra gondolnak ezalatt, hogy klasszikusan férfiból csinálnak nőt, ami az átlagember olvasatában annyit tesz, hogy egy péniszt eltávolítanak és kialakítják a hüvelyt. Ez a nemi megerősítő műtétek közül csak egy, aminek nagyon sokféle eljárása létezik.”

Mónikának hereeltávolítást végeztek, ami a kisebb beavatkozások közé tartozik. Elmondta azt is, hogy egy több órás pénisz- vagy hüvelykialakító műtét olyan szaktudást igényel, amivel kevesen rendelkeznek az országban. Egy szegedi klinikán végeznek ilyen műtétet, ennek ára 6-12 millió forint is lehet. Arra, hogy Kiskunhalason végeztek-e ehhez hasonló, drágább műtéteket, nem adott egyértelmű választ. Azt viszont a híresztelésekkel ellentétben nem gondolja, hogy kiskorúakat is műtöttek volna Kiskunhalason, ahogy azt sem, hogy a nyomozás a transzneműek ellen irányuló propaganda része lenne.

Jelenleg üzletszerű vesztegetés bűntette miatt folyik eljárás a két kiskunhalasi orvos ellen. Tehát a sajtóban több helyen is megjelent állításokkal szemben nem a nemi megerősítő beavatkozások illegálisak Magyarországon, hanem a magán és az állami szektor keveredése törvénytelen a szóban forgó ügyben. Magasházi szerint annak, hogy a kiskunhalasi műtéteket ilyen ködös körülmények között végezték, megvan az oka. Magyarországon gyakorlatilag nincs transzegészségügy, a felsőoktatásban semmit nem tanulnak erről az orvostanhallgatók, szakképzett orvos híján egyszerűen nincs, aki a műtéteket elvégezze, az állam pedig körülbelül 240 ezer forinttal támogatja a többmillió forintos beavatkozásokat.

A kiskunhalasi doktornő előzetes letartóztatása miatt sok transznemű páciens kezelése vált most bizonytalanná. Az országban csak elvétve akadnak olyan orvosok, akik tisztában vannak a transzneműség endokrinológiai hátterével. Tehát a többségnél nincs meg a tudás, van, aki meggyőződésből nem foglalkozik transzneműekkel, sok orvos pedig a kishunhalasi botrány kirobbanása óta tart is belebonyolódni a transzegészségügyi ellátásba. Ráadásul 2020 óta a születési nem okmányokban történő megváltoztatása Magyarországon nem lehetséges, ezért a például férfi papírokkal női hormonkészítményt igénylő pácienseknek minden alkalommal külön kérvényt kell benyújtaniuk a NEAK-hoz. És persze szűkösebbek a lehetőségek azok számára is, akik még csak most várnak műtétre.

Magasházi Mónika a Klubrádió Uniszex című műsorának egyik korábbi adásban elmesélte előbújásának történetét, hogy hogy dolgozta fel a hírt volt felesége és gyerekei, miért nincs már szinte egyetlen olyan ruhája sem abból a hosszú időszakból, amikor még férfiként élt, mi történik akkor, ha fel kell öltöznie egyik gyermeke iskolai ünnepségére, és arról is, hogy miért írja alá a hivatalos papírokat szinte olvashatatlanul.

Ezt a korábbi adást itt hallgathatják meg. Ha a mostanit is inkább csak hallgatnák, akkor pedig az alábbi lejátszóra kattintsanak.

2025. február 24. Uniszex (2025. február 24., hétfő 14:00)
52:03
00:00
Műsorvezetők: Kerekes Borbála, Kovács Gellért Szerkesztők: Kerekes Borbála

Uniszex
2025. február 24., hétfő 14:00
Szerkesztő-műsorvezetők: Kerekes Bori és Kovács Gellért