Fleck: A Szuverenitásvédelmi Hivatalnak nem szabadna léteznie
5/07/2024 12:41
| Szerző: Klubrádió/Lőrincz Csaba
| Szerkesztő: Lőrincz Csaba
A Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság a Szuverenitásvédelmi Hivatal elleni eljárása azt a látszatot kelti, mintha utóbbi elszámoltatható lenne. Fleck Zoltán szerint azonban egy velejéig romlott intézményről van szó, amely alkotmányellenes, szembe megy az Európai Unió elveivel, és létezése minden tekintetben igazolhatatlan.
Ahogy arról korábban a Klubrádió is beszámolt, több mint négy hónap kellett létrehozását követően, hogy honlapja legyen az átláthatóságért küzdő állami szervnek, a február 1-jén létrehozott, úgynevezett Szuverenitásvédelmi Hivatalnak, miután a Transparency International Magyarország is érdeklődött a szervezetről fellelhető információk iránt. Kíváncsiságuk nem maradt válasz nélkül: a Szuverenitásvédelmi Hivatal június 18-án levélben tájékoztatta a Transparencyt arról, hogy "egyedi – átfogó jellegű – vizsgálatot indít" a tevékenységével kapcsolatban, mert a hivatal szerint "külföldről származó támogatás" felhasználásával "a választói akarat befolyásolására irányuló" tevékenységet folytatnak, illetve ilyen tevékenységet támogatnak.
Egy friss hír szerint átláthatósági hatósági eljárást indított a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) a Szuverenitásvédelmi Hivatal ellen. A hivatal a Központi Információs Közadat-nyilvántartásban nem tette közzé az ötmillió forintot meghaladó értékű szerződéseit, támogatásait vagy kifizetéseit. A NAIH akár 50 millió forintra is bírságolhatja a szervezetet.
„Azt gondolom, hogy ez a hazugság minősített esete, itt pusztán a legitimációról van szó” – mondta a Reggeli gyors pénteki adásában Fleck Zoltán jogszociológus. Szerinte ugyanis egy velejéig romlott intézményről van szó, amely alkotmányellenes, szembe megy az Európai Unió elveivel, és létezése minden tekintetben igazolhatatlan. A NAIH eljárása is az elszámoltathatóság illúzióját kelti. "Ez olyan, mintha egy erőszaktevőnek azt rónánk fel, hogy piszkos a cipője."
„Van ebben a szerintem jelentéktelen esetben egy nagy elvi kérdés. Egy velejéig romlott rendszerben, amely nem tud felmutatni alkotmányos demokratikus működési módot, és amelynek a Szuverenitásvédelmi Hivatal eklatáns példája, érdemes-e apró hibákkal foglalkozni, vagy ki kell mondani, hogy ez alapvetően, létében elfogadhatatlan?”
Fleck arra semmiképpen sem számít, hogy egy ilyen „nagy elánnal létrehozott” szervet külső és belső nyomásra a kormány megszűntet, átszervezését és átnevezését inkább tartja valószínűnek.
A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.
2024.07.05., péntek 8:33
Riporter: Pálinkás Szüts Róbert