"Ha valaki felbocsát egy műholdat, tessék visszahozni"
12/07/2024 13:01
| Szerző: Klubrádió/Lőrincz Csaba
| Szerkesztő: Lőrincz Csaba
Az űrben nagy sebességel mozgó egységek esetleges ütközése hatalmas, kontrollálhatatlan mozgású törmelékkel járna, amely ellehetetlenítene minden űrtevékenységet. Kereszturi Ákos csillagász szerint a műholdak üzemidejét követően leszállításáról is gondoskodni kellene.
Az év elején, miközben óránként több ezer kilométeres sebességgel keringett a Föld körül, majdnem összeütközött két, egymással nem túl jó viszonyban álló ország egy-egy műholdja. Az elsőt, egy amerikai űreszközt, amely egy NASA-küldetés részeként a bolygó felső légkörét tanulmányozta, nem úgy tervezték, hogy képes legyen manőverezni a pályáján – írta meg a Telex.
"Amikor két olyan műholdról van szó, amelyek közül mindkettő aktív és irányítható, akkor természetesen elkerülhető az ütközés. Itt gyakorlatilag a szerencsén múlott a dolog. Állítólag mindössze 20 méter volt köztük a távolság" – mondta a Reggeli gyors pénteki adásában Kereszturi Ákos csillagász, a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont Konkoly Thege Miklós Csillagászati Intézet munkatársa. Hozzátette, jelenleg nagyjából 12 ezer műhold kering az űrben, amelyek közül kevesebb mint 10 ezer van használatban. A többi műhold üzemideje lejárt, és lényegében szabadon mozog a világűrben. Ezeken kívül még rengeteg űrszemét is kering a Föld körül. "Elég zsúfoltnak tűnik ott a helyzet" – összegzett Kereszturi.
Arra a kérdésre, hogy mi történne, ha két műhold véletlenül mégis összeütközne, a szakember elmondta, nagyon nagy sebességgel mozgó berendezésekről van szó, sebességüket a másodpercenként megtett kilométerek számával szokás megadni (1 km/s=3600 km/h). Ilyen sebesség mellett az ütközés, hatalmas mennyiségű törmelékkel járó roncsolódást eredményezne. "Egy picike csavar is darabokra szakíthat egy teherautó méretű műholdat." A törmelék szétszóródik, és újabb ütközéseket okozhat. Ha elszabadul a folyamat, elméletileg ellehetetlenül mindenfajta űrtevékenység, mert egyszerűen nem éri meg.
"Ha valaki felbocsát egy műholdat, tessék azt visszahozni" – mondta Kereszturi, hozzátéve, ilyen szabályozás egyelőre nincs, de nagyon is indokolt lenne.
A beszélgetés vége felé a telefonvonal minősége megromlott, a technikai hiba miatt megszakadt.
A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.
2024.07.12., péntek 8:17
Riporter: Pálinkás Szüts Róbert