"Halálba szeretjük a Balatont"
17/07/2024 13:55
| Szerző: Klubrádió/Vikár Anna
A Limnológiai Intézet több száz év folyamatait vizsgáló kutatásából az derül ki, hogy az urbanizáció gyakorlatilag tönkreteszi a tó ökológiáját. A Reggeli gyorsban Kun Zoltánnal, a Nagy Tavak és Vizes Élőhelyek Szövetségének elnökével beszélgettünk többek között arról, mivel járhat az, amikor a tavaink 30 fokra melegszenek.
A vízhőmérséklet olyasmi, amire az emberek felkapják a fejüket, hogy katasztrófa felé haladunk – mondta Kun Zoltán a Reggeli gyorsban. A Nagy Tavak és Vizes Élőhelyek Szövetségének elnöke szerint a kérdés az, a döntéshozók mikor látják meg, hogy nagyon komoly problémánk van nemcsak a klímaváltozással, hanem a biodiverzitás védelmével is.
A 30 fokos Velencei-tó többek között azt jelenti, hogy oxigénhiány lép fel, ami előbb-utóbb halpusztuláshoz vezethet. Nagy lesz a párolgás, csökkenni fog a tó vízszintje. Az emberek sem fogják már olyan szívesen látogatni, így végül gazdasági hatása is lesz a felmelegedésnek: a mostani befektetések elveszhetnek – magyarázta Kun.
Elszakadva a Velencei-tó példájától, ha kilépünk a vízből, akkor sok helyen azt látjuk, hogy eltűnnek vagy jelentős mértékben sérülnek a tavakat körbevevő ökoszisztémák is. A nádasok irtásával számos faj élőhelyét vesszük el, a környezet beépítésével megfosztjuk a tavat az öntisztulás képességétől.
A Balatoni Limnológiai Intézet több száz év folyamatait vizsgáló frissen megjelent kutatásából leegyszerűsítve az derül ki, hogy az urbanizáció tönkreteszi a tó ökológiáját. A halálba szeretjük a Balatont – mondta Kun.
A Nagy Tavak és Vizes Élőhelyek Szövetségének elnöke szerint az EU-ban születnek előremutató politikák, nemrég elfogadtak egy természethelyreállítási szabályozást. Ott a 2019-es zöld megállapodás és a 2030-ig tartó időszakra kitűzött 17 fenntarthatósági cél.
A fenntarthatósági célok alapja a bioszféra védelme kellene, hogy legyen, amire ráépülnek a társadalmi, szociális szempontok és ezután kellene a gazdasággal foglalkozni. Itt meg kifordított a gondolkodás – mondta Kun, aki elhibázottnak tartja, hogy a magyar EU-elnökség prioritása a versenyképesség, miközben a zöld megállapodás továbbvitelét mellőzik.
Nem lesz versenyképes gazdaság, ha nem lesz egészséges társadalmi rendszer. Ez a kettő pedig nem tud fennmaradni egészséges bioszféra nélkül – hangsúlyozta Kun.
Magyarországon különösen problémás, hogy ahelyett, hogy az egész vízgyűjtő területre terveznének, pontszerű a gondolkodás. A tavaink vízszintjét nem az ökológiához igazítjuk, hanem egyetlen gazdasági ágazathoz, a turizmushoz, ahhoz, hogy hol van az épületek alja. Értem, hogy sok ember, sok ingatlantulajdonos érdekeit sérti, de el kell kezdenünk nekünk alkalmazkodni a tóhoz, és nem fordítva.
Kun Zoltán arról is beszélt, hogy a helyreállításban mérnöki helyett természetes megoldásokban kellene gondolkodni és arról is, hogy az országban jelenleg mindenhol nő a mesterségesen burkolt terület. A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.
2024. július 17., szerda 8:12
Riporter: Para-Kovács Imre