Hangfelvételkampány: meg tudjuk állapítani, mi hiteles?
12/11/2024 21:30
| Szerző: Klubrádió
| Szerkesztő: Vikár Anna Flóra
Beindult a lehallgatási botrány Magyarországon, rövid időn belül több Magyar Péterrel kapcsolatos hangfelvétel is napvilágot látott. Mik lehetnek a jogi következmények egy ilyen ügyben? Hogyan lehet megállapítani a felvételek valódiságát? Árt-e ez az egész a Tisza Párt elnökének? Nemes Dávid összeállítása.
Azt nem tudjuk, mennyi hangfelvétel kerül elő még, azt viszont érdemes tisztázni, mint mondanak a törvényeink arról, ha valakiről az engedélye nélkül készítenek kép- és/vagy hangfelvételt és milyen következményei lehetnek ennek a felvétel készítőjére nézve.
A kiindulópont, hogy senkiről nem szabad a megkérdezése nélkül kép- és/vagy hangfelvételt készíteni, ez alól kivétel az, ha valamilyen nyilvános közéleti szereplésről van szó, vagy tömegrendezvényen vesz részt valaki. Polgári jogi értelemben a személyiségi jog megsértése merülhet fel, így sérelemdíjat követelhet az akiről a felvétel készült – mondta Magyar György ügyvéd a Klubrádiónak. A dolog büntetőjogi oldalán felmerülhet vádként rágalmazás, becsületsértés, sőt vannak új törvényi tényállások is, amelyeket kifejezetten akkor használnak, ha valaki hamis, becsület csorbítására alkalmas felvételt készít. Ha ilyet készít valaki, azt egy évig terjedő, amennyiben ezt valaki nyilvánosságra hozza akkor őt két évig terjedő szabadságvesztéssel fenyegeti a törvény, ha pedig a felvétel súlyos joghátrányt keletkeztet, akkor három évig terjedő szabadságvesztést kockáztat az elkövető – sorolta Magyar a lehetséges következményeket. Amennyiben jogvita alakul ki arról, hogy a szóban forgó felvételek hamisak-e, igazságügyi szakértő vizsgálja meg azokat.
Felmerül a kérdés, honnan tudhatja, hogy a felvételek hitelesek, manipuláltak vagy teljesen hamisak?
A vágott felvételek felismerésére megvannak a módszerek, ezeket a törvényszékeken is tudják alkalmazni, teljesen más a helyzet viszont a mesterséges intelligenciával előállított felvételek esetében – mondta Péter Kovács Zoltán, kiberbiztonsági szakértő. A mesterséges intelligenciával készült felvételek minősége ma már jobb annál, hogy emberek meg tudják állapítani a hitelességüket, ellenőrzésükre a mesterséges intelligenciát használó rendszerek képesek. Ezek most még egészen hatékonyak, 90-95 százalékát kiszúrják a mesterséges intelligenciával készített felvételeknek, ugyanakkor sejthető, hogy ez az arány romlani fog.
Vagyis, talán a legjobb ha mi emberek bizonytalanul fogadjuk a hangfelvételeket. Ettől függetlenül ezek már a nyilvánosságban keringenek, kérdés, politikailag ki profitálhat abból ami most történik?
Rövid távon Magyar Péter jött ki jobban a helyzetből, mivel vissza tudta venni a kommunikációs irányítást – véli Horn Gábor politikai elemző, a Republikon Alapítvány kuratóriumának elnöke. Gyakorlatilag 2006 óta a Fidesz tartotta a kezében a kommunikációs mezőt, 2024 februárjában azonban kicsúszott a kezéből, Magyar pedig egészen október 23-ig nagyon ügyesen fogta azt. Trump győzelmével és az európai diplomáciai csúcsokkal a Fidesz ezt visszavette néhány napra, de ez most megint fordulni látszik – mondta Horn. Az elemző szerint a Magyar kompromittálását célzó, hétfőn nyilvánosságra hozott felvételen elhangzó mondatok egyébként sem túl tragikusak, bárki fogalmazhatna így egy magánbeszélgetésben. Más kérdés, hogy olyan világban élünk, amelyben a politikusoknak egyre inkább folyamatosan úgy kell viselkedniük, mintha kamera előtt állnának – tette hozzá Horn.
Az összeállítást a cikk tetején elhelyezett lejátszóra kattintva hallgathatják meg.
2024. november 12., kedd 18:29