Improvizáció és reziliencia
22/02/2020 17:54
| Szerző: Klubrádió
Csupa idegen szóval foglalkozott a Tudatos.hu aktuális adása. Neuman Gábor elsőként Bokor Ágnes improvizációs színész-trénerrel beszélgetett, hogy megtudhassuk, mindennapi életünkben, kommunikációnkban hogyan segíthetnek az improvizációs színház módszerei. Adásunk második felében Hajnal András olimpikon műugró, coach volt a vendégünk, akivel a rezilienciáról, azaz a lelki rugalmasságról beszélgettünk.
A 20. század derekán az Egyesült Államokban és Nagy-Britanniában párhuzamosan jelentek meg a modern improvizációs színházak, és egyre nagyobb teret hódítottak. Viola Spolin vagy Keith Johnstone iskoláinak az a legvonzóbb tulajdonsága, hogy olyan magatartást tréningeznek a kurzusok résztvevőibe, amelyek képessé teszik őket arra, hogy könnyeden együttműködve, figyelemmel, kreatívan, reflexíven és eredményesen hozzanak létre színpadi jeleneteket a semmiből. A műfaj azonban sokkal több lehetőséget rejt magában, mint pusztán a színpadi alkalmazhatóság. Az improvizációs workshopok során tréningezett képességek, az itt elsajátított fogások az élet más területein is jól hasznosíthatóak. Ha megtanulunk figyelni, kapcsolódni, felszabadulni, együttműködni, azt nem csupán a színpadon, hanem az élet bármely területén, bármely szakma űzése közben jól tudjuk alkalmazni.
Az alapelvek mentén kialakított gyakorlatok többnyire fizikai aktivitást is igénylő játékokon keresztül vezetik rá a játszókat az improvizációs magatartásra. A résztvevők megtapasztalják, hogy jó kedélyű, játékos, hibázásra képes énünk jóval produktívabb, mint szorongó, hibától rettegő önmagunk. Bár a szakkör gyakorlatai az improvizációs színház eszköztárából indulnak ki, nem csak a színház iránt fogékonyaknak ajánlott, hanem mindenkinek, aki szeretne nyitott környezetben, játszva tanulni önmagáról.
Bokor Ágnes még egy rövidke helyzetgyakorlatra is „kihívta” Neuman Gábort, aki azonnal vette a lapot.
Adásunk második felében az alkalmazkodási képesség, azaz a reziliencia volt a témánk. Hajnal András olimpikon műugró volt a vendégünk, aki több oldalról is megvilágította a témát. Vajon fejleszthető ez a képesség? Ha igen, hogyan? Ha nem, miért nem? András ezt írja a rezilienciáról:
“Az ecuadori pálmák képesek életük folyamán több száz méterre „elvándorolni”, amennyiben az életkörülményeik hátrányosan változnak.
A mi kezünkben van a döntés, hogy elvágjuk-e a gyökereinket és más élethelyzetben újranövesztjük-e, mint az ecuadori sétáló pálmák, amelyek akár példaképeink is lehetnek a változással való szembenézés folyamatában.”
De vajon valóban képesek vagyunk-e elvágni gyökereinket, megváltoztatni évtizedes szokásainkat a jobb élet reményében? Ha lemaradt az adásról, hallgassa vissza!
Címlapi kép: Flickr
2020. február 22. szombat 14:00
Műsorvezető: Neuman Gábor
Szerkesztő: Barna Zsuzsanna