Karácsony nem lesz ideges attól, ha a főispán jelöl főpolgármester-helyettest
19/12/2024 19:12
| Szerző: Klubrádió
| Szerkesztő: Szikora Gábor
Ha a kormány, vagyis Sára Botond főispán jelöl valakit főpolgármester-helyettesnek, az még nem lesz érdemi szereplő, mert a főpolgármester adja a feladatait. Karácsony Gergely nem ettől ideges, szerinte ez nincs a város tíz legfontosabb problémája között. A Megbeszéljük adásában beszélt arról is: nincs meg neki Orbán Viktor mobilszáma, de ha meglenne, akkor se biztos, hogy tudnának érdemben beszélni.
Elfogadták a fővárosi költségvetést és a szervezeti és működési szabályzatot. Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere a Megbeszéljük adásában elmondta: a költségvetésből hiányzik a budapestiek által megtermelt adóbevételek jelentős része. Hozzátette: kicsit nehezen, de sikerült józan kompromisszumra jutni, ami nagy dolog egy ennyire sokszínű, politikailag ennyire sokféle szempontot figyelembe vevő közgyűlés esetében.
Műsorvezetőnk közbevetette: a Fidesz és médiája szerint összeállt a szivárványkoalíció vagy a Magyar-Karácsony-Gyurcsány koalíció. Ezzel arra reagáltak, hogy a Tisza Párt is támogatta a főváros költségvetését.
Karácsony elmondta, végig bízott ebben, neki ez is a dolga, majd hangsúlyozta: a költségvetési vita érdemi része az volt, hogy a város, amely a kormány céltáblájává vált, amelyet „szívből gyűlölnek”, lemond-e a saját bevételeiről és ezzel elismer-e egy az Alkotmánybíróság által is alkotmányellenesnek nevezett politikát, vagy addig mennek bíróságra, amíg kell, perek sorozatát indítják, hogy a város tudjon működni, és hisznek abban, hogy a jog eszközeit lehet-e még használni a helyes álláspont érvényesítésére. A költségvetés 1-2 százalékát mozgatták át a frakciók kérése szerint, de a fő kérdés az volt, hogy a fővárosnak meg kell vívnia a csatát a kormánnyal minden évben, hogy ne tudják teljesen kizsigerelni őket.
A városvezető jelezte: mindig meghallgatja a budapesti fideszes politikusoktól azt az „orbitális hazugságot”, hogy azért rossz a főváros és a kormány viszonya, mert ő háborúban áll velük, holott ehhez képest a főváros áldozata a kormánynak, ők csak védekezni tudnak, ennek részeként amit lehet, azt a bíróságon megvédenek. Idén volt egy jogerős bírósági döntés arról, hogy a fővárost túladóztatják – emlékeztetett. Egyébként két napja találkozott az egyik miniszterrel, és hétfőn fog egy másikkal, tehát „szó sincs arról, hogy nem akarnék barátokat keresni a kormányban, csak viszonylag ritkán találok” – jegyezte meg.
Még nincs főpolgármester-helyettes, Sára Botond főispán a bírósághoz fordul, mert így törvényellenesen működnek. Karácsony Gergely erre úgy reagált: a legtermészetesebbnek azt gondolná, hogy ha a magukat az ellenzékhez soroló, a város ügyében elkötelezett pártok kiszámítható partnerségre törekednének, és ennek fontos része, hogy részt vesznek a helyi kormányzásban, amit leginkább azon látni, hogy van főpolgármester-helyettesük. A Tisza Párt jelezte, hogy nem akar főpolgármester-helyettest adni, amit „bizonyos szempontból értek, bizonyos szempontból nem”, de ez majdnem mindegy, el kell fogadnia ezt a helyzetet.
Szerinte a város előnyére vált az elmúlt öt évben a koalíciós kormányzás, de ez most más típusú együttműködés. Nyilván a Fidesz megpróbálja összemosni az ellenzéki pártokat, amelyekben van felelősség a város jövője iránt, de ez ettől még nem koalíció. Van költségvetésük, tartalmi ügyekben is együtt tudnak működni, ez mutatja, hogy a város működik. Ugyanakkor van némi kiszámíthatatlanság, több a vita, az ülések nem három, hanem tíz órát tartanak, amivel nincs baj a demokráciában. „Sajnálom, hogy nincsenek helyetteseink, de ezt most nem látom megoldhatónak” – tette hozzá. Azonban felhívta a figyelmet arra, hogy szerinte az igazi probléma nem ez, hanem az a kormányzati politika, amely miatt talpon maradni is nehéz. Úgy véli: a kormányoldalt is meglepi, hogy még mindig működnek.
Akárhonnan nem jöhet helyettes, a közgyűlés tagjai közül kellene választani, és kiesnek a polgármesterek, alpolgármesterek. Túllépve az intenzív, „nem teljesen nyom nélkül elmúló” kampányon, együtt tudna dolgozni helyettesként volt ellenfelével, Vitézy Dáviddal, a város előnyére válna egy olyan koalíció, amiben ő is részt vesz – mondta Karácsony Gergely. A budapestiek szempontjából talán nem is ez a legfontosabb. Ha a kormány, vagyis a főispán jelöl valakit, az még nem lesz érdemi szereplő, mert a főpolgármester adja neki a feladatokat. Karácsony nem ettől ideges, szerinte ez nincs a tíz legfontosabb probléma között.
Olimpia-ügyben az Alkotmánybíróság úgy döntött, hogy nem lehet népszavazást tartani a főváros jelentkezéséről. A főpolgármester jelezte: az Ab döntése vita tárgya; arra hívta fel a figyelmet, hog a a kérdés konkrét évszámról és pályázatról szól, ami nem fedi le a valós folyamatot, amely révén egy város olimpiarendezővé válhat. Azt gondolja, hogy ha majd Budapest érdemben érdeklődik, pontosan ismerik a koncepciót, akkor lehet és kell – a budapestiek bevonásával – dönteni erről. Ehhez azonban az kellene, hogy a kormány tárgyaljon velük az olimpiáról, de ez nincs így, ő egyetlen ilyen tárgyaláson sem vett részt. Így viszont kicsit okafogyottnak érzi ő is, hogy népszavazzanak valamiről, amiről nem tudják, hogy mi.
A Gellért-hegyi Szabadság-szoborhoz tervezett keresztről elmondta: a szobor a fővárosi önkormányzaté. A Várkapitányság azzal próbálta magát menteni, hogy a szobor a fővárosé, „na jó, de a talapzat!”. A Fidesz megpróbálja az emberek identitását politikai furkósbottá alakítani, de egyébként hívő emberek is érveltek a szoborra rátukmált, oda nem illő kereszttel szemben. A városban rengeteg kereszt van, aminek megvan az épített örökségi kontextusa, ezért a történelmi városkép része, de szerinte a Szabadság-szobron nincs helye. Viszont a főpolgármester szavai szerint nincs jogi eszközük ellene.
Beszélt arról is, hogy a kormány különböző képviselőinek írt leveleit néha válaszra méltatják, de amiket a miniszterelnöknek küld, azokra a legritkább esetben kap visszajelzést, pedig már kitennének egy könyvet. Amikor a régióban jár, megkérdezi az adott főpolgármestert, hogy megvan-e neki az ország miniszterelnökének száma, és nem találkozott olyannal, akinek ne lenne meg. Neki viszont „nincs meg Orbán Viktor mobilszáma, de ha meglenne, akkor se biztos, hogy érdemben tudnánk beszélni” – fogalmazott Karácsony Gergely.
A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.
2024. december 19., csütörtök 17:15
Riporter: Bolgár György