„Köszönjük,
Megbeszéljük...

Kónya Péter hiába várta a kocsmaprogramot

4/03/2025 21:52

| Szerző: Klubrádió

 | Szerkesztő: Vikár Anna Flóra

A Covid átalakította az emberek szokásait, vidéken sem járnak már annyian kocsmába, a funkció átköltözött a lakásokba, ott gyűlnek össze iszogatni, beszélgetni – mondta Kónya Péter korábbi politikus, a velemi kocsma tulajdonosa a Megbeszéljükben. Beszélt arról is, mennyiféle kormányzati intézkedés játszott szerepet a italozók elsorvadásában. Szerinte ezeken kellene változtatni kegyelemkenyér-osztogatás helyett.

2025. március 04. Megbeszéljük - részlet l Kónya Péter 2025.03.04.
15:24
00:00
Velem egy négyszáz fős település Kőszeg közelében, van ugyan kocsmája, de érdeklődés hiányában ideiglenesen bezárt – utóbbi tényről a kocsmáros, Kónya Péter számolt be a Megbeszéljükben. Hozzátette, nincs egyedül, a környéken sokan zártak be, nemcsak a kocsmák, éttermek, egyéb vendéglátóhelyek is.

A Magyar Honvédségtől alezredesi ranggal leszerelt, Kónya korábban aktívan részt vett a közéletben: volt katonai újságíró, alapító-elnöke volt a Magyar Szolidaritás Mozgalomnak, alapítója az Együtt pártnak, 2014-18 között országgyűlési képviselő, a politikai pálya előtt pedig szakszervezeti vezető volt, elnökként a Fegyveres és Rendvédelmi Dolgozók Érdekvédelmi Szövetségénél, társelnökként a Liga Szakszervezeteknél. Aztán elege lett, hat éve költözött a vas megyei településre, megvette a kocsmát, amiben volt egy lottózó is.

Kónya Péter
 
Kónya 2016 október 10-én – két nappal a Népszabadság bezárása után – az Országgyűlés plenáris ülésén. l Fotó: MTI/Máthé Zoltán
 
 

Elkésett a kormány a kocsmaprogrammal – mondta Kónya, aki mivel ideiglenesen lehúzta a rolót nem is tud pályázni az ezer főnél kisebb települések italozóinak megmentésére szánt támogatásra. A korábbi politikus úgy látja, szép lassan kihal az a korosztály, amelyik kocsmába járt, a fiatalok pedig nem jönnek a helyükbe.

Persze a Covid és az azt követő gazdasági válság is nagyon betett a vendéglátóhelyeknek, átalakultak az emberek szokásai. Mivel zárva kellett tartani a kocsmákat, vidéken az emberek garázsokban kezdtek összegyűlni, ott iszogattak, beszélgettek. Gyakorlatilag áthelyeződött a kocsma a lakásokba – mondta Kónya.

Szerinte számos kormányzati lépés is nehezítette a poharazók helyzetét. Nem mondom, hogy hibás döntés volt, de beütött a játékgépek kitiltása, ahogy az is, hogy nem lehet már dohánytermékeket árusítani és az is, hogy kötelezően csak italnagykerből szerezhetik be a szeszesitalokat. Ezek a nagykerek kormányközeli emberek kezében vannak és bizony gyakran drágábban árusítanak, mint egy-egy hipermarket – mutatott rá Kónya. Hozzátette, rengeteg adó és egyéb befizetendő összeg sújtja a vidéki kiskocsmákat. Ha van tévé a kocsmában, amin fogható zenei csatorna, akkor fizetni kell a jogdíjakat az Artisjusnak, attól függetlenül is, ha egyébként csak focimeccset néznek rajta. Évente ellenőrzik a pénztárgépeket, amiért szintén fizetni kell, pedig be vannak kötve a NAV-hoz – sorolta a példákat Kónya, aki szerint ezeken kellene változtatni kegyelemkenyér-osztogatás helyett.

A beszélgetésben szó volt többek között arról is, egy évvel ezelőtt már belengette a kormány a támogatási programot, csakhogy eredetileg októberre ígérték a pályázati lehetőséget. Sok kocsmáros addig próbált kitartani, mert tudta, feltétel lesz, hogy folyamatosan nyitva legyen az italozó. A program késése után viszont sokan feladták. A teljes interjút meghallgathatják a fenti lejátszóra kattintva.

Megbeszéljük.../interjú Kónya Péterrel
2025. március 4., kedd 17:25
Riporter: Bolgár György