Muminok ma
18/11/2023 06:09
| Szerző: Timár Ágnes/Klubrádió
A múlt héten, a kilencvenes évek anime sorozatait vizsgálva szóba került a Muminok is. Mert bár a kedves troll család életét bemutató rajzfilmszéria nemigen rendelkezik a műfajra jellemző külső jegyekkel, mégis japán művészek keze munkája.
A finnországi fantáziavilág mozgóképes változatának azonban bőven van előzménye.
Tove Jansson, a Muminok megálmodója több területen bizonyította tehetségét, derült ki a 250. epizódból. Habár Jansson életművének csupán egy darabja a Muminokról szóló alkotások köre, a finnek büszkén vallják nemzeti szimbólumuknak a nevezett trollokat.
Korábban „az ezer tó országa” volt a beceneve Finnországnak. Habár a szám nem pontos. Ugyanis többszöri csekkolással a mesei hangzású ezer helyett több ezer lett az eredmény. Az 1990-es években 57 ezerre saccolták a tavak számát, majd jóval később újraszámlálásra került sor és akkor már 168 ezer lett az eredmény. Majd ennél is többet találtak. Az eltérés leginkább abból adódott, hogy a finn statisztika az 500 m²-nél nagyobb vízfelületeket tekinti tónak. Így most Finnország a 187 888 tó országa. Jó, ez tényleg nem hangzik annyira frappánsan. Még szerencse, hogy ma már egyre többen ismerik úgy Finnországot, mint a Muminok otthonát. Ahogy alkotójuk, Tove Jansson is az egyik legnépszerűbb és legelismertebb művész volt hazájában.
Vele kapcsolatban fontos tudni, hogy ugyanannyira tartotta magát írónak, mint festőnek. Ami még fontosabb, hogy mások is így ítélték meg. Buzás Borbála fordító, svéd-finn szakos bölcsész a műsorban elmondta, jelenleg is látható Tove Jansen-kiállítás, ahogy könyveit is újra és újra kiadják. Már a Muminok történetét feldolgozó regényei, képeskönyvei és képregényei – elsősorban témájuk miatt – sem tekinthetők egyértelműen gyerekirodalomnak, de ezeken felül jelentek meg kifejezetten a felnőtt korosztálynak szóló regényei és novellái.
A közéletben is tevékenykedő művész a svéd nyelvű Garm szatirikus lapnak dolgozott 1930 és 1953 között, ahol egy Hitlert gúnyoló rajzával hívta fel magára a figyelmet. A Múmintroll pedig először Jansson politikai karikatúráiban jelent meg, a művész aláírása mellett. Nem kellett sok idő, hogy a figurának történetei is legyenek, és önálló művekben kapjon helyet.
A troll család világsikerét mutatja, hogy 1959-től sorban álltak a különböző országok, hogy mindenféle műfajban ők is bemutassák Muminékat. Először a németek készítették el tv-sorozatukat Mumincsalád címmel. Emellett született két szovjet sorozat is, egy bábfilm, egy úgynevezett cutout animáció, Varázsló kalapja címmel, valamint egy lengyel-osztrák bábfilm-sorozatot is bemutattak a témában. A japán anime-készítők is hamar felfigyeltek erre a különleges világra, amelyet Jansson megalkotott, és már 1969-ben készítettek rajzfilm sorozatot a trollokról. Nem sokkal később két filmmel is előálltak, majd 1990-91-ben mutatták be a finnekkel koprodukcióban A bűbájos mumin család című rajzfilmsorozatot, amelyet később nálunk is vetítettek. Ettől kezdve szinte nem készült olyan feldolgozás, amelyet teljes egészében vagy részben ne a japánok készítettek volna. Legutóbb, 2014-ben a holland rajzfilmkészítőkkel karöltve alkották meg a Múminok a Riviérán című egészestés rajzfilmet, amely egy mangán alapul.
Tove Jansson kultikus világa beépült egy szubkultúra életébe is, ezzel újabb dimenziót kaptak a mumintrollok. De, erről majd a jövő héten bővebben. Előzetesen annyit, hogy az adás nem lesz mentes ember nagyságú muminoktól sem.
A teljes adást a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.
2023. november 15., szerda 15:00
Műsorvezető: Timár Ágnes