"Nem az lenne a cél, hogy falansztert mutassunk"
22/10/2024 09:40
| Szerző: Klubrádió/Lőrincz Csaba
| Szerkesztő: Lőrincz Csaba
A soros elnökséget betöltő kormány gyakran szervez szakmai rendezvényt, ahol érthetően nem a legrosszabb helyzetben lévő intézményeit mutatja be, azonban Arató László szerint nem kell úgy tenni, mintha minden tökéletes lenne. A Klubrádió brüsszeli tudósítója azt is hozzátette, hogy a Budapesten megrendezett, az iskolákért felelős főigazgatók találkozójára nem olyan delegáció érkezett, amely feladata lenne átfogóan vizsgálódni.
Az ország egyetlen állami fenntartású alternatív iskolájába, egy budai elit általánosiskolába vitték Orbánék az unió Magyarországra látogató illetékeseit, akik szeptember végén-október elején látogattak Budapestre, ahol az iskolákért felelős főigazgatók találkozóját tartották a soros magyar EU-elnökség alkalmából. Ezt a Népszava úgy értékelte, hogy a Belügyminisztérium még csak nem is törekedett arra, hogy a magyarországi közoktatás valós állapotáról reális képet adjon.
„Magyarországnak, mint soros elnökségnek volt egy rendezvény, minden elnökség csinál ilyet. Egyfajta eszmecsere folyik ilyen esetekben” – mondta a Reggeli gyors keddi adásában Arató László, a Klubrádió brüsszeli tudósítója. „Ezt nem úgy kell felfogni, hogy jött valami vizsgálódelegáció, itt most az elnökséget adó tagállam mutatja be, mit tud. Most azt olvashatjuk, hogy a leghibátlanabbnak vélt intézményekbe vitték el a delegációt, mintha valamennyi oktatási intézmény így nézne ki.” Épp ezért Arató szerint nem szegtek uniós szabályt, legfeljebb a megfelelő tájékoztatást nem tették lehetővé, nem általános képet adtak a magyar oktatási helyzetről. „Nem az lenne a cél, hogy egy falansztert mutassunk” – összegzett Arató.
Az oktatás azonban jelentős szempont amiatt is, hogy jelentős részben tagállami hatáskör. Amikor az oktatást a jogállamiság kapcsán vizsgálják, akkor már nem elégednek meg azzal, hogy a kormány képviselőit hallgatják meg. Olyan esetekben bevonják a civil és egyéb érdekvédelmi szervezeteket is. Amikor a magyar közállapotokról van szó, akkor már nemcsak az állami szereplőkkel találkoznak az uniós illetékesek, szélesebb körben és nem csak kormányzati illetékeseket bevonva vizsgálódnak.
A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.
2024.10.22., kedd 7:17
Riporter: Dési János