Orbán tiltakozik az újabb oroszellenes szankciók miatt
10/03/2022 08:33
| Szerző: Csernyánszky Judit/Klubrádió
Orbán Viktor kijelentette, hogy nem támogatja az Európai Unió Oroszország ellen irányuló újabb, az energetikai szektorra kivetett szankcióit. Csernyánszky Judit lapszemléje.
Orbán Viktor kijelentette, hogy nem támogatja az Európai Unió Oroszország ellen irányuló újabb, az energetikai szektorra kivetett szankcióit – számol be erről részletesen az orosz TASZSZ hírügynökség. Mivel az aránytalan terhet ró az emberekre, a háztartásokra és a vállalatokra – idézi a kormányfőnek az Európai Tanács elnökével folytatott videókonferenciáján elhangzottakat. Azt is megírták, hogy Orbán Viktor elítéli az orosz katonai akciót, de nem ő akar ezért magas árat fizetni. Különben a magyar gazdaság leállna az orosz olaj és gáz nélkül. Ma egyébként Versaillesban tartanak az uniós miniszterek informális megbeszélést a francia elnökség vezetésével.
A Lenta orosz portál pedig azt emeli ki Orbán álláspontját idézve, hogy ő nem követi az amerikai elnök példáját, aki kedden bejelentette, hogy leállítja az orosz olajszállításokat. S több évi szünet után Biden elnök kormánya felvette a kapcsolatot Nicolas Maduro, venezuelai elnök kormányával, hogy az így kieső orosz olajat onnan pótolnák.
Bizalmatlanok az európaiak saját kormányuk iránt, mutatta ki a Külkapcsolatok Európai Tanácsának legfrissebb közvéleménykutatása. 58%-uk azt gondolja, hogy nincs beleszólásuk a politikába. Ezt Magyarországon 52%, a franciáknál 69, a görögöknél pedig 87% véli így. Az egységes biztonságpolitika – amit jónak tart a többség – és a járvány kezelése mellett arra is rákérdezett az agytröszt, hogy jogos-e megvonni azoktól az országoktól – nevesül: Magyarországtól és Lengyelországtól - az uniós támogatásokat, amelyek nem tartják magukat a demokratikus alapelvekhez. Nagy általánosságban 58% tartja ezt jogosnak, de például az úgynevezett takarékos négyek , a svédek, a hollandok, a dánok és a németek, illetve az észtek ezt kiemelten fontosnak tartják. 61% szerint alapvető, hogy legyen ilyen jogosítványa az uniós vezetésnek, s 52% pedig azt is támogatja, hogy ilyen országoktól vonják meg a szavazati jogot. A közvéleménykutatásba bevont 12 ország között Magyarország is szerepel 1500 megkérdezettel.
A Financial Times is megírta, hogy az MKB-tól kapott a szélsőjobbos Marine Le Pen francia elnökjelölt több mint 4 milliárd forintos banki hitelt kampánya finanszírozásához. A politikus addig nem is tudott kampányolni, amíg ez a hitel meg nem érkezett a számlájára, mert hazájában nem sikerült összekalapozni ezt a szép kis summát. A cikk kiemeli, hogy a bank legnagyobb részvényese Orbán Viktor közeli ismerőse. Minderre Marine Le vagyonnyilatkozatából derült fény. A Financial Times is úgy tudja, hogy Orbán közvetlen környezetéből érkezett a bankhoz a kérés, ami elég egyértelmű jele annak, hogy közvetlen politikai nyomás alatt áll az egyharmad részben állami tulajdonú pénzintézet. Havasi Bertalan, Orbán szóvivője az értesülést álhírnek, fake newsnak nevezte, a bank pedig nem kívánta kommentálni. 16 hónapra kapta meg a hitelt Le Pen, amit minden bizonnyal vissza is fog tudni fizetni, amennyiben az április elnökválasztáson eléri az 5%-os bejutási küszöböt, s ebben az esetben az állam kompenzálja kampánykiadásait. 2014-ben egy orosz bank segítette ki hasonlóképpen a bajból. A cikk részletezi, az utóbbi időben sűrűn találkozott Orbán Marine le Pennel, számos kérdésben közös a víziójuk. S bemutatja Mészáros Lőrincet is, mint a bank többségi részvényesét.
A lapszemlét a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.
2022.03.10., hétfő 06:00
Riporter: Csernyánszky Judit