Orbán tíz éve, objektívebben
21/02/2020 15:58
| Szerző: Klubrádió
A miniszterelnök számokkal is próbálta bizonyítani évértékelőjében, hogy miért tartja az elmúlt 100 legsikeresebb 10 évének azt az időszakot, amelyben ő állt az ország élén.
Orbán Viktor szerint azért is volt az ő tíz éve a legsikeresebb időszak, mert ilyen mértékben száz éve nem nőtt huzamosabb ideig folyamatosan a gazdaság. A növekedés átlagos mértéke 2,8 százalék évente. Ezzel szemben az igazság az -mutatott rá Bolgár György-, hogy 1996-tól számítva 10 éven át átlagosan 4 százalék volt a gazdasági növekedés.
Egy gazdaság állapotának jelentős mutatója a lakásépítés. Orbán időszakában évente körülbelül 20 ezer lakást építettek, volt amikor csak 10 ezret. A 2002-2010 közötti időszakban évente 40 ezer új otthon épült.
Emlegette Orbán Viktor azt is, hogy a szocialista-szabaddemokrata kormány idején eladósodott az ország, most meg nem. Ebben van igazság, csak azt nem szabad elfelejteni, hogy akkor nagyobb beruházásokat csak hitelből lehetett megvalósítani, az elmúlt években pedig szinte ömlött az uniós pénz az országba.
A vagyoni alapú egyenlőtlenségről a miniszterelnök büszkén állította, hogy az kisebb, mint például Németországban. Ott 79, itt 45 százalék. Maga a kifejezés is nehezen értelmezhető. Bolgár György sorolta, hogy létezik például jövedelmi egyenlőtlenség, ami nemzetközi összehasonlításban is használatos fogalom, ebben az unión belül a 13. Magyarország. Amennyiben a vagyont nézzük, akkor azt láthatjuk, hogy itt a társadalom 60 százaléka az összvagyonnak mindössze 15 százalékát birtokolja. A társadalom felső 10 százaléka viszont a vagyon majdnem felét, 48 százalékát. És létezik még egy objektív mutató, az úgynevezett mediánvagyon. Ebben majdnem az utolsók vagyunk, tőlünk csak Lettország szegényebb.
A műsor részletét a fenti lejátszóra kattintva hallgathatja meg. Kiemelt kép: MTI/Szigetváry Zsolt.
2020.02.21. 06:00
Műsorvezető: Pálinkás Szüts Róbert