Szélsőjobboldali és antifasiszta tüntetések voltak Budapesten
8/02/2020 18:28
| Szerző: Klubrádió
Szélsőjobbosok és antifasiszták is demonstráltak az 1945-ös budapesti kitöréshez kapcsolódóan a fővárosban. A Városmajorban a neonácik koszorúzását dobolással zavarták az ellentüntetők, a két csoport között a rendőrség biztosította a kellő távolságot a komolyabb atrocitások elkerüléséhez. Több kerületi vezető összefogott a gyűlöletkeltés ellen, kiállítással emlékeznek.
Szélsőjobboldali szervezetek tartottak kitörés napi megemlékezést, amire előre készültek az ellentüntetők és a rendőrség is. A Városmajorban tartották az úgynevezett Becsület napja nevű megemlékezésüket. A rendőrség eredetileg nem engedélyezte a rendezvényt, de a bíróság hatályon kívül helyezte a tiltó határozatot. Délután kettőre körülbelül 200-300 ember gyűlt össze a Városmajori Jézus szíve templomnál, hogy aztán átsétáljanak az I. világháborús emlékműhöz, ahol koszorúzással, beszédekkel és zenekarokkal emlékeztek meg az 1945 februári kitörésről. A megemlékezés helyszínén fél háromra már körülbelül 500-an lehettek.
A szélsőjobboldali csoportok megemlékezésével párhuzamosan a Városmajor másik részére antifasiszták is meghirdettek egy ellentüntetést. Körülbelül 300-400 ember gyűlt össze, uniós és magyar zászlókkal, dobokkal.
A megemlékezések egyébként több helyszínen voltak és több politikus is beszédet tartott. Karácsony Gergely főpolgármester a Kapisztrán téren azt mondta, a traumákat fel kell dolgozni, és nem szabad hagyni, hogy azokat bárki politikai haszonszerzés céljából használja.
Közben közös kiállítással emlékezik Budapest 1945-ös ostromára az I., a II. és a XII. kerület önkormányzata. A szombaton megnyílt, és keddig látható tárlat öt helyszínén nyolcvan fényképen mutatják be Budapest ostromának napjait. Hosszú hetek közös gondolkodása után jöhetett létre ez a kiállítás amire V. Naszályi Márta, az I kerület polgármestere nagyon büszke. Azt reméli - mondta -. hogy végre a társadalom képes lesz együtt gondolkodni a múltról.
Akik ma hősies tettként ünneplik a kitörést, azok nem tudják, hogy miről beszélnek - ezt mondta Örsi Gergely, a II kerület polgármestere, aki szerint ez a kiállítás is segít feldolgozni a feldolgozhatatlant.
A hegyvidéken élőknek a mai napig az ostrom maghatározó esemény az életükben - mondta Pokorni Zoltán, a XII. kerület polgármestere, akinek azért is tetszik ez a kiállítás, mert átélhetővé, személyessé a múltat, azt ami megtörtént.
"Budapest ostromában körülbelül 120 ezer katona és közel 40 ezer civil vesztette életét. Emlékük ápolása közös érdekünk, az áldozatokra emlékezni magától értetődő kegyeleti gesztus. 75 évvel később, a túlélőknek és a leszármazottaknak egy fontos dolguk van: emlékezni és figyelmeztetni" - írták a budai kerületek abban a közleményben, amelyben elhatárolódtak a szélsőjobboldali megemlékezéstől.
A városmajori helyszínen volt a Klubrádió tudósítója, Pálinkás János.
A Mérce közvetítésében arról számolt be, hogy a tüntetések végén a már Széll Kálmán tér közelében volt egy antifasiszta csoport, amikor egy kocsma bejárata előtt belefutottak egy szélsőjobboldali csoportba. Az egyik antifát leköpték, de a rendőrség gyorsan közbeavatkozott. A Városmajorban pedig néhány szélsőjobbos megpróbálta elvenni az egyik antifasiszta tüntető tábláját, de visszaszerezték.
2020. február 8., szombat 18.00