Techet Péter: új kultúrharc bontakozik ki, és ez fölülírja a jobboldal-baloldal megosztottságot
10/01/2022 13:18
| Szerző: Klubrádió
A koronavírus-járvány hosszú távú hatása nem feltétlenül a populizmus meggyengülése lesz, sőt, az elitellenesség vagy a tudománykritika még baloldali követőkre is talál – írja a hvg véleménycikkében Techet Péter, a freiburgi egyetem tudományos kutatója.
A kutató elmondta, hogy Kelet-Németországban is van egy nagyon erős oltásellenesség, ahol ez valóban kapcsolható a szélsőjobboldalhoz, de a másik gócpont Dél-Németország, ahol nagyon erős volt mindig is ez a német romantikus természetközeliség, az antropozófiaként is ismert filozófiai irányzat. Itt mindig is volt egyfajta kritikai szemléletmód mindennel szemben, ami a modernitást, a technikát, a tudományt jelentette.
Az újságíró szerint ez az oltásellenesség is mutatja, hogy a progresszióval szemben mindig jelen volt egy baloldali kritika is, amihez még hozzájön a – korábban még jellemzőbb – államellenesség is, azaz amit az állam mond, azt el kell utasítani. Ez jelen esetben – például Németországban – egyfajta meghasonulást is jelent, mivel egy baloldal vezette kormány szavazóin belül vannak, akik saját pártjuk iránymutatásaival is szembe mennek.
A jobboldal és a baloldal önmagán belül is megosztott az oltással kapcsolatban, de Techet szerint ez az oltásellenesség mégis inkább a jobboldalnak árthat, hiszen a baloldalon való megosztottság mégsem pártszinten jelenik meg, vannak ugyan oltásellenes csoportok, de maguk a baloldali pártok Európa szerte mindenütt a kötelező oltás, a szigorúbb járványpolitika mellett vannak, miközben a jobboldalon pártszinten is van egy megosztottság, a mérsékelt- és a szélsőjobboldal még egymással is vitatkozik.
A baloldal egy ilyen szituációban nevető harmadikként esélyesebbé válhat – mondta a Reggeli gyorsban Techet Péter, a freiburgi egyetem tudományos kutatója.
A teljes beszélgetést a lejátszás ikonra kattintva hallgathatják meg.
2022. január 10., kedd 06:50
Műsorvezető: Szénási Sándor