„Támogassa
Publicisztika
Mélyfúrás – Rózsa Péter jegyzete
Publicisztika

Mélyfúrás – Rózsa Péter jegyzete

Nem számítanak a szakmai vélemények, a műszaki és egyéb okok egy politikailag felértékelt terv megvalósításakor. Csak az számít, hogy a kormány vezetője mit akar. És hogy mit akar általa például egy igazi nagyvezér, a kínai kommunista párt és kormány első embere, Hszi Csin-ping. Rózsa Péter jegyzetében a zalai olajmezőtől és Rákosi elvtárstól jut el napjainkig.

Brancs – Szénási Sándor jegyzete
Publicisztika

Brancs – Szénási Sándor jegyzete

Az, hogy Orbán és Gyurcsány egy brancs lenne, első pillantásra azt jelenti, hogy a jelenlegi rendszert ketten állították elő, ami azért hazugság, mert Orbánt semmilyen nyomás nem kényszerítette egy autokrácia kiépítésére, viszont az nem hazugság, hogy Gyurcsány kormányzása gyakorlatilag minden féket eltakarított Orbán útjából.

Kétszer nem léphetsz ugyanabba a Halász Jánosba – Dési János jegyzete
Publicisztika

Kétszer nem léphetsz ugyanabba a Halász Jánosba – Dési János jegyzete

Diktatúrácska van itt kérem, a parlament ma nem izgalmasabb hely, mint 1981-ben lehetett – s a büfé már akkor is jó volt. Igaz, a rendszerváltás magyar forradalma részben az akkori parlamentből indult, teljesedett ki – amiből persze nem következik, hogy most Halász János nem mondja el harmadszorra vagy negyedszerre ugyanazt a beszédét. Ha már elsőre ennyire bejött.

Olimpiásdi – Józsa Márta jegyzete
Publicisztika

Olimpiásdi – Józsa Márta jegyzete

Bőven van még amit tanulnunk Belgrádtól.  Például a héten a fideszes parlamenti többség elfogadta az Egyesült Arab Emírségek kormányával kötött gazdasági együttműködésről szóló megállapodást, amely a rákosrendezői pályaudvar területén megvalósuló úgynevezett mini-Dubaj-beruházást tartalmazza.

Európa és én – Selmeci János jegyzete
Publicisztika

Európa és én – Selmeci János jegyzete

Nekem Európa egy boldog összenézés, amikor felszállunk a repülőre, a külföldön hallott magyar szavak, az élmény, hogy szívesen látnak minket a szicíliai kocsmától a bécsi kávézóig mindenhol, látni, hogy azért máshol sem Kánaán az élet, és ez aztán tényleg közös bennünk, ahogy a külföldre szakadt barátok és családtagok is, akik hálisten nem vesznek el, hazajönnek, elmegyünk hozzájuk, tanulunk a sorsukból, és persze azokéból is, akiknek Európa még az olcsó fapadossal is messze van.

Alkotmányos demagógia – Hardy Mihály jegyzete
Publicisztika

Alkotmányos demagógia – Hardy Mihály jegyzete

Unalomig ismétlik: "no war, no gender, no migration." Faék egyszerűségű rémisztgetés, de a jelek szerint bizonyos emberekre mégis hatása van. Különösen most, a választási kampányban pörgetik ezerrel. Akármennyibe is kerül, pénz nem számít. Dől a kormányzati megrendelés a Facebook-os és Youtube-os Fidesz-kampányvideók sugárzásáért.

A kisemberek védelmében – Rózsa Péter jegyzete

15/02/2024 18:02

| Szerző: Rózsa Péter

Bizalmi válság van magukban a hivatalokban, a vezérek alá tartozó apparátusban is, ahol nyilván becsületes szakemberek dolgoznak.

2024. február 15. Esti gyors-részlet (2024.02.15. Rózsa Péter jegyzete)
02:28
00:00
Vegyük sorba, melyek azok az állami szervek, amelyek a lemondási ügyben érintettek – közvetve, vagy közvetlenül.

Legelőször is a Köztársasági Elnök Hivatala, egy pedofil bűnügyben elítélt ember, Kónya Endre kegyelmi ügye miatt. Másodszor az Igazságügyi Minisztérium, mert Varga Judit miniszter ennek a kegyelmi kérvénynek az ellenjegyzése miatt mondott le Novák Katalint követve. De ugyanezen minisztérium alatt ég a talaj a Schadl–Völner korrupciógyanús ügy miatt is. Maga a Végrehajtói Kamara pedig mindezek folyományaként benne van a buliban. A református egyház szintén a pedofil-ügy okán képbe került püspöke, Balog Zoltán miatt forrong. Egyelőre ne is menjünk tovább.

Ezen intézmények vezetői tehát egy-egy hibájuk, tévedésük, galádságuk okán bizalmi válságot okoztak. Nem csak az ún. nagypolitikában, ahol maga Orbán Viktor áll a porondon – vajon mit is kezd ezzel, vajon mit is készül mondani a szombati évértékelő beszédében –, bizalmi válság van magukban a hivatalokban, a vezérek alá tartozó apparátusban is, ahol nyilván becsületes szakemberek dolgoznak. Viszik hátukon azokat az ügyeket, amelyeket nem látunk kívülről, de e hivatalok működésének alapjait jelentik.

A szakapparátusról, a beosztottakról beszélek. Ők is átélik a válságot, őket is megcsapja e botrányok füstje, ha másként nem, de egymás előtt, ismerősi körben és a családban beszélniük kell erről. Hogy mit csinált a főnökük, és akkor ők most hová álljanak? Ők azok, akik tehetetlenül viselik el – mi mást tehenének – a főnökeik okozta, rájuk is hulló szégyent, esetenként népharagot, ők azok, akik akár arra is kényszerülnek, hogy eltitkolják olykor, hol is dolgoznak. Hol és hogyan függ az életük azoktól, akik egyébként egy-egy botrányuk után könnyű tánclépésekkel lebbennek egyik pozícióból a másikba, miközben beosztottjaik, alárendeltjeik ottmaradnak a feldúlt és hitelét vesztett intézményben. Pedig csak egyet kellene tenniük e fényes tekintetű vezetőknek, mielőtt távoznak vagy visszavonulnak: megköszönni, bocsánatot kérni és levenni a vállukról a válság terheit.

A válságét, amit maguk okoztak.

Rózsa Péter jegyzete a 2024. február 15-i Esti gyors adásában hangzott el.