Lehetett volna ezt máshogy? - Selmeci János jegyzete
Az a kérdés, hogy lehetett volna ezt máshogy, jobban, élhetőbben csinálni, vagy az ország történelméből, társadalmi viszonyaiból nem következik más, csak a stagnálás, és az a hatalmi berendezkedés, mint az ország kormányzásának egyetlen működő, ám de leginkább a semmibe vezető módja, ami az elmúlt tizennégy évben kialakult, megszilárdult, és sajnos legitimációt is nyert?
Bort, búzát, akkumulátort - Rózsa Péter jegyzete
Az egyik csúsztatás a mai orbáni definícióban, hogy a forint árfolyama és a magyar gazdaság állapota között különbséget téve, a pénzromlásért a spekulánsok felelnek. És a magyar gazdaság egyre romló eredményeiért vajon ki, vagyis, hogy az 2022-es gazdasági teljesítményéhez szinte képest minden szektor alulmarad, az autóiparra épített orbáni csoda finoman szólva is halványulóban van, a visszafogott állami beruházások mellett gyárleállás, létszámcsökkentés egyre-másra, és persze az élelmiszerinfláció megint kúszik felfelé.
Mission Impossible - Szénási Sándor jegyzete
Ukrajna döntést hozott Orbán és az ő egójának nélkülözéséről az eljövendő tárgyalásokon, s bár Trump a hírek szerint adna neki szerepet, Kijev annyira gyenge sosem lesz, hogy a magyar kormányfő Ukrajnát überelhesse.
Miért most hagynák a fosztogatást? – Kárpáti Iván jegyzete
Nincs pénz a pályaudvarok rendbetételére – szólt a meglepően őszinte üzenet. Semmi gond, lovak közé dobják a gyeplőt, így aztán XXI. századi plázába futhat majd be az ötven éves szerelvény.
Se nem béke, se nem misszió - Hardy Mihály jegyzete
Az égvilágon senki és semmi nem hatalmazta vagy kérte fel Orbán Viktort vagy Szijjártó Pétert, hogy közvetítsen Kijiv és Moszkva, a Vatikán és Mar a Lago vagy Isztambul között.
Schengen - Józsa Márta jegyzete
Józsa Márta jegyzetében felidézi, hogy 2007. december 21-én ott volt az ünnepen, amikor Sátoraljaújhely egyik utcájának két országban élő lakói egymás nyakába borultak, jöttek-mentek a korábban sorompó-őrizte Ronyva-hídon ide-oda, mintha nem volna holnap. Holnap is szabad. Feltehetően hasonló jelenetek játszódnak majd le január elsején a román-magyar, meg a bolgár-román, meg a bolgár-görög határon is, ekkor léphet be végre e két ország a schengeni övezetbe.
Pékárú – Rózsa Péter jegyzete
Orbán látványpékségéről, és annak lehetséges alternatíváiról a Hetes Stúdió műsorvezetője, Rózsa Péter.
A szegények is esznek csokit – Selmeci János jegyzete
A kasszánál egy férfi fizet és közben a feleségét szidja, "huszonkétezer forint hallod, neked meg még kellett az a rohadt arckrém" – mondja neki "mások bezzeg a dubai csokit is meg tudják venni" tromfol a nő, és egyikük sem látja, ahogy a kasszás hang nélkül eltátogja, hogy a szegények.
Alkotmányos demagógia – Hardy Mihály jegyzete
2/05/2024 18:03
| Szerző: Hardy Mihály/Klubrádió
Unalomig ismétlik: "no war, no gender, no migration." Faék egyszerűségű rémisztgetés, de a jelek szerint bizonyos emberekre mégis hatása van. Különösen most, a választási kampányban pörgetik ezerrel. Akármennyibe is kerül, pénz nem számít. Dől a kormányzati megrendelés a Facebook-os és Youtube-os Fidesz-kampányvideók sugárzásáért.
Nem tudom, elgondolkodtak-e mostanában … a félelemről. Ezúttal arra rettegésre gondolok, amit a kormánypárt megpróbál feltüzelni az emberekben. A zsigeri félelemre, a holnapért, a személyes biztonságért érzett szorongásra gondolok. A lélektani mechanizmus nagyon egyszerű és erről már sokszor volt szó, itt a Klubrádióban is. A Fidesz-propaganda hosszas ismételgetéssel megpróbálja megrémíteni az embereket. Lehetőleg távoli és gyenge ellenséget fest a falra, mint amilyen Soros György, Brüsszel, a migránsok vagy éppen a társadalmi nemi szerepek, a gender. Majd, ha kell – ha nem – kardot ránt és megvéd "bennünket” ezektől a patás ördögöktől. Ilyen egyszerű. És ha sokat ismétlik, akkor bizony lesznek olyan emberek, akikre ez biztosan hatást gyakorol.
Önleleplező az a Youtube-on elérhető videofelvétel, amelyen 2007-ben az Echo TV stúdiójában maga Orbán Viktor elmélkedik ennek a technikának a használatáról: "A hatalmon lévők az embereknek ezt a legalul levő, legmélyebb, legerősebb ösztönökből fakadó igényét vagy életösztönét támadják meg. Ez pedig a fizikai biztonság. És ha el tudja hitetni egy kormány… az ellenfeléről, hogy valójában ezen a szinten a kell félnie az ellenzéktől, mert az a fizikai biztonságot is veszélyezteti már, akkor jó eséllyel pályázhat arra, hogy mindenfajta kormányzati teljesítménytől függetlenül, a rend iránti vágy miatt, oda fordulnak az emberek.”
Ritkán érhető tetten ennyire őszintén a mai kormányzati propaganda technikája, mint Orbán Viktor kendőzetlen szavaiban.
Nyilván eddigre már kapcsolatba került ilyen-olyan külföldi kampánytanácsadóival, akik meséltek neki az emberi szükségletek ún. Maslow-piramisáról. Csak apró megjegyzés, hogy persze ezt sem pontosan jegyezte meg a miniszterelnök, mert a legalapvetőbb szükségletek mégiscsak az étel, a víz, az alvás, a szaporodás és az anyagcsere. Szegény Abraham Maslow, brooklyni születésű pszichológus, az elmélet megalkotója nyilván elnézné neki, hogy Orbán rögtön a második szintre ugrott, amikor erről beszélt. Mert nála a fizikai, személyes biztonsággal kapcsolatos félelemkeltés szerepel a piramis második lépcsőjén. Ez az a pont, amire a Fidesz-propaganda folyamatosan tüzel. Unalomig ismétlik: "no war, no gender, no migration." Tán még lefordítani sem kell, annyira szimpla. Faék egyszerűségű rémisztgetés, de a jelek szerint bizonyos emberekre mégis hatása van. Különösen most, a választási kampányban pörgetik ezerrel. Akármennyibe is kerül, pénz nem számít. Dől a kormányzati megrendelés a Facebook-os és Youtube-os Fidesz-kampányvideók sugárzásáért.
Olyannyira, hogy Magyarország államformája lassan már az alkotmányos demagógia lesz…
Hardy Mihály jegyzete az Esti gyors 2024. május 2-i adásában hangzott el.