Lehetett volna ezt máshogy? - Selmeci János jegyzete
Az a kérdés, hogy lehetett volna ezt máshogy, jobban, élhetőbben csinálni, vagy az ország történelméből, társadalmi viszonyaiból nem következik más, csak a stagnálás, és az a hatalmi berendezkedés, mint az ország kormányzásának egyetlen működő, ám de leginkább a semmibe vezető módja, ami az elmúlt tizennégy évben kialakult, megszilárdult, és sajnos legitimációt is nyert?
Bort, búzát, akkumulátort - Rózsa Péter jegyzete
Az egyik csúsztatás a mai orbáni definícióban, hogy a forint árfolyama és a magyar gazdaság állapota között különbséget téve, a pénzromlásért a spekulánsok felelnek. És a magyar gazdaság egyre romló eredményeiért vajon ki, vagyis, hogy az 2022-es gazdasági teljesítményéhez szinte képest minden szektor alulmarad, az autóiparra épített orbáni csoda finoman szólva is halványulóban van, a visszafogott állami beruházások mellett gyárleállás, létszámcsökkentés egyre-másra, és persze az élelmiszerinfláció megint kúszik felfelé.
Mission Impossible - Szénási Sándor jegyzete
Ukrajna döntést hozott Orbán és az ő egójának nélkülözéséről az eljövendő tárgyalásokon, s bár Trump a hírek szerint adna neki szerepet, Kijev annyira gyenge sosem lesz, hogy a magyar kormányfő Ukrajnát überelhesse.
Miért most hagynák a fosztogatást? – Kárpáti Iván jegyzete
Nincs pénz a pályaudvarok rendbetételére – szólt a meglepően őszinte üzenet. Semmi gond, lovak közé dobják a gyeplőt, így aztán XXI. századi plázába futhat majd be az ötven éves szerelvény.
Se nem béke, se nem misszió - Hardy Mihály jegyzete
Az égvilágon senki és semmi nem hatalmazta vagy kérte fel Orbán Viktort vagy Szijjártó Pétert, hogy közvetítsen Kijiv és Moszkva, a Vatikán és Mar a Lago vagy Isztambul között.
Schengen - Józsa Márta jegyzete
Józsa Márta jegyzetében felidézi, hogy 2007. december 21-én ott volt az ünnepen, amikor Sátoraljaújhely egyik utcájának két országban élő lakói egymás nyakába borultak, jöttek-mentek a korábban sorompó-őrizte Ronyva-hídon ide-oda, mintha nem volna holnap. Holnap is szabad. Feltehetően hasonló jelenetek játszódnak majd le január elsején a román-magyar, meg a bolgár-román, meg a bolgár-görög határon is, ekkor léphet be végre e két ország a schengeni övezetbe.
Pékárú – Rózsa Péter jegyzete
Orbán látványpékségéről, és annak lehetséges alternatíváiról a Hetes Stúdió műsorvezetője, Rózsa Péter.
A szegények is esznek csokit – Selmeci János jegyzete
A kasszánál egy férfi fizet és közben a feleségét szidja, "huszonkétezer forint hallod, neked meg még kellett az a rohadt arckrém" – mondja neki "mások bezzeg a dubai csokit is meg tudják venni" tromfol a nő, és egyikük sem látja, ahogy a kasszás hang nélkül eltátogja, hogy a szegények.
Kedvenc szakpolitikusod – Selmeci János jegyzete
26/07/2024 18:03
| Szerző: Selmeci János
| Szerkesztő: Ivánkai Márk
Szóval a Tisza Párt most kap tőlem egy pontot az orvosáért, és a kitűnően felismert lehetőségért, és annak különösen drukkolok, hogy ők megmutassák magukat, végül is nem ártana megtudnunk, hogy végül is kikre szavazott a választók harminc százaléka.
Most mindenki gondoljon a három kedvenc politikusára. Megértem ha nehéz, lehet kettő is, de gondoljanak rá, és próbálják meg megmondani, hogy ezek a politikusok pontosan mihez is értenek. Sikerült?
Ha nem, vagy nem tökéletesen, nem önökben van a hiba, én sem tudnám a Parlament honlapján fellelhető önéletrajzok segítsége nélkül, hogy Varjú László eredeti szakmája bányász, azt pedig már csak a régi motorosok tudják felidézni, hogy hányféle tudós ember üldögélt az első szabadon választott országgyűlésben, arra viszont még éppen emlékszem, hogy Kunhalmi Ágnes oktatáspolitikusnak indult, mielőtt az összefogás állandó felelőse lett.
Távol áll tőlem a szakértői kormány követelése, és még azt sem hiszem, hogy az egészségügyért felelős miniszternek orvosnak kell lennie (megpróbáltuk, úristen), mert politikus kell, hogy legyen, a szakpolitizálásnak viszont igenis van értelme. Ez arról jutott eszembe, hogy Kulja András, a Tisza Párt orvos/EP képviselője megírta Kásler professzornak, hogy az 50 fokos műtőben meghalnak a betegek, én pedig elhittem neki.
A Fidesz úgy nyerte meg a 2022-es, háború által tematizált választást, hogy az ellenzéknek nem volt külpolitikusa, senki, aki hitelesen tudott volna mondjuk Ukrajnáról és Oroszországról beszélni, és nem feltétlenül azért nem, mert nincs potenciálisan ilyen ember az ellenzékben, hanem mert nem építették föl korábban, hogy rendelkezésre álljon, amikor szükség van rá. Hasonló történhetett a magyar infláció rekorddöntögetése idején, mivel ellenzéki gazdaságpolitikus is alig van, aki pedig esetleg volt, azt látványosan letiltották arról, hogy mondjuk az árstoppokról beszéljen. A vasúti közlekedés nagyjából félévente kiszámíthatóan szétesik, még sincs egyetlen ellenzéki közlekedés politikus sem, illetve hohó, van egy, Vitézy Dávidnak hívják, aki a Fidesz jelöltjeként majdnem főpolgármester lett a vérbaloldali Budapesten.
Mondok egyébként ellenpéldát is, amikor pár éve halottam az azóta polgármesterré választott kutyapártos Kovács Gergőt az önkormányzati közbeszerzések problémáiról beszélni, annyira toppon volt a csávó, hogy nem csak azt hittem el neki, hogy felismeri a korrupciót, hanem azt is, hogy talán meg is tudja szüntetni. Szerintem nem volt hülyeség a DK árnyékkormánya sem, ők talán túl sokan és túl ódivatúak voltak, és nem árnyékkormányinfókon, hanem egyperces TikTok-videókban kellett volna szakérteniük, fene tudja.
Persze a politika első vonala nem a szakértelemről, hanem az érzelmekről szól, senkire sem szavazunk csak azért, mert ért az oktatáshoz, és értem én, hogy a 21. században kellenek az influencer-alkatok, az viszont nem lenne hülyeség, ha az ellenzék (meg amúgy a Fidesz is, haló, Lázár János nem ért a közlekedéshez) elkezdene szakpolitikusokat felépíteni, nem csak azért, mert a tudás amúgy szexi, hanem mert a végén úgyis az lesz a kérdés, hogy kiről hiszik a választók, amit a többségük egyelőre még csak Orbán Viktorékról gondol biztosra, hogy el tudják valahogy kormányozni az országot.
Szóval a Tisza Párt most kap tőlem egy pontot az orvosáért, és a kitűnően felismert lehetőségért, és annak különösen drukkolok, hogy ők megmutassák magukat, végül is nem ártana megtudnunk, hogy végül is kikre szavazott a választók harminc százaléka. Hátha tényleg értenek valamihez.
Selmeci János jegyzete az Esti gyors 2024. július 26-i adásában hangzott el.