Kasztroly – Józsa Márta jegyzete
Általános statisztikusi vélekedés, hogy a magyar keresetekről pontosabb képet ad a mediánjövedelem. Vagyis az a bér, aminél a munkavállalók fele többet, fele kevesebbet kap kézhez egy hónapban. Így adódik az a helyzet, hogy a statisztikai hivatal által megállapított átlagkeresetnél a magyar munkavállalók 75 százaléka kevesebbet keres.
A hőbörgők – Szénási Sándor jegyzete
A NER szerint Magyart, és csak őt kell kicsinálni, mert ha ez sikerül, a mögötte álló tömeg a központi agy irányítása híján késedelem nélkül feloszlik, és másnap egykori hősére már nem is fog emlékezni. Ez O.V. szilárd meggyőződése, és tévedése oka. Nem hiszik el, hogy nem egyetlen emberrel hadakoznak …
Lehetett volna ezt máshogy? - Selmeci János jegyzete
Az a kérdés, hogy lehetett volna ezt máshogy, jobban, élhetőbben csinálni, vagy az ország történelméből, társadalmi viszonyaiból nem következik más, csak a stagnálás, és az a hatalmi berendezkedés, mint az ország kormányzásának egyetlen működő, ám de leginkább a semmibe vezető módja, ami az elmúlt tizennégy évben kialakult, megszilárdult, és sajnos legitimációt is nyert?
Bort, búzát, akkumulátort - Rózsa Péter jegyzete
Az egyik csúsztatás a mai orbáni definícióban, hogy a forint árfolyama és a magyar gazdaság állapota között különbséget téve, a pénzromlásért a spekulánsok felelnek. És a magyar gazdaság egyre romló eredményeiért vajon ki, vagyis, hogy az 2022-es gazdasági teljesítményéhez szinte képest minden szektor alulmarad, az autóiparra épített orbáni csoda finoman szólva is halványulóban van, a visszafogott állami beruházások mellett gyárleállás, létszámcsökkentés egyre-másra, és persze az élelmiszerinfláció megint kúszik felfelé.
Mission Impossible - Szénási Sándor jegyzete
Ukrajna döntést hozott Orbán és az ő egójának nélkülözéséről az eljövendő tárgyalásokon, s bár Trump a hírek szerint adna neki szerepet, Kijev annyira gyenge sosem lesz, hogy a magyar kormányfő Ukrajnát überelhesse.
Miért most hagynák a fosztogatást? – Kárpáti Iván jegyzete
Nincs pénz a pályaudvarok rendbetételére – szólt a meglepően őszinte üzenet. Semmi gond, lovak közé dobják a gyeplőt, így aztán XXI. századi plázába futhat majd be az ötven éves szerelvény.
Se nem béke, se nem misszió - Hardy Mihály jegyzete
Az égvilágon senki és semmi nem hatalmazta vagy kérte fel Orbán Viktort vagy Szijjártó Pétert, hogy közvetítsen Kijiv és Moszkva, a Vatikán és Mar a Lago vagy Isztambul között.
Schengen - Józsa Márta jegyzete
Józsa Márta jegyzetében felidézi, hogy 2007. december 21-én ott volt az ünnepen, amikor Sátoraljaújhely egyik utcájának két országban élő lakói egymás nyakába borultak, jöttek-mentek a korábban sorompó-őrizte Ronyva-hídon ide-oda, mintha nem volna holnap. Holnap is szabad. Feltehetően hasonló jelenetek játszódnak majd le január elsején a román-magyar, meg a bolgár-román, meg a bolgár-görög határon is, ekkor léphet be végre e két ország a schengeni övezetbe.
Pénzen vett barátság – Neuman Gábor jegyzete
16/11/2024 15:11
| Szerző: Neuman Gábor/Klubrádió
Vajon mennyit is ér Orbán és Trump barátsága. A Le Monde szerint több tízmillió eurót. Ez manapság átszámítva, minimum 10 milliárd forintot jelent, de lehet, hogy sokkal többet.
Mi köze van az egykori Buckingham Palotabéli közös teázásnak Orbán és Trump mostani kapcsolatához? Nem sok, de azért valami van… A közös pont a pénz. A teázás 50 fontba került, Trump barátsága egészen picit többe, állítólag. A Fórum egyik hallgatója hívta fel a figyelmemet egy cikkre, amely a Le Monde-ban jelent meg, ez év október 26-án. A szerzője: Jean-Baptiste Chastand, a lap magyarországi különtudósítója. A cikk címe: 2024-es amerikai választások: Hogyan alakítja Orbán Viktor Donald Trump kampányát? Az alcíme: Magyarország nacionalista miniszterelnöke több tízmillió eurót költött arra, hogy sikeresen befolyásolja a republikánus jelölt kampányát.
Egy fénykép is illusztrálja a cikket: Egy résztvevő Donald Trump pólót visel Tucker Carlson beszéde alatt Esztergomban, Magyarországon, 2021. augusztus 7-én.
A továbbiakban ismerteti a cikk, hogy miket mondott Trump Orbánnal kapcsolatban a beszédeiben. Jöjjön most néhány példa: "Orbán Viktor, a világ egyik legkeményebb vezetője" október 10-én. "Kemény ember, okos." (október 6-án). "Tudja, mit mondott Orbán Viktor? Azt mondta: "Ha Trump visszatér, minden megoldódik." Azt mondta: »Amikor ő vezette az Egyesült Államokat, nem voltak háborúink, nem voltak problémáink.«" (október 2-án). Amikor Donald Trump külpolitikáról beszél a gyűlésein, elkerülhetetlenül eszébe jut egy utalás: Magyarország nacionalista miniszterelnökének neve.
A Le Monde kitér arra, hogy ki is az az Orbán Viktor: A 61 éves Orbán, egy alig 10 millió lakosú kis ország vezetője, amelyet a legtöbb amerikai nehezen tudna elhelyezni Európa térképén, geopolitikai iránytűvé vált a republikánus jelölt számára a november 5-i amerikai elnökválasztáson. Még az a megtiszteltetés is érte, hogy Trump kétszer is idézte az egyetlen vitában, amelyet demokrata ellenfelével, Kamala Harrisszel tartott szeptember 10-én. Minden idézetet arra használtak, hogy azt állítsák, hogy a világ számos vezetője állítólag csodálta a republikánus jelöltet.
A Kremlhez fűződő szoros kapcsolatairól ismert Orbán kijelentette, hogy "több üveg pezsgőt nyitna, ha Trump visszatérne", mivel meg van győződve arról, hogy "24 órán belül" helyreállíthatja a békét Ukrajnában. "Lenyűgöző, hogy Orbánnak hogyan sikerült ezt a kis országot közvetítőként felhasználnia Putyin és Trump között" – jegyezte meg Jacob Heilbrunn amerikai újságíró.
De visszatérve arra, hogy vajon mennyit is ér Orbán és Trump barátsága. A lap szerint több tízmillió eurót. Ez manapság átszámítva, minimum 10 milliárd forintot, de lehet, hogy sokkal többet. Állítólag, például a XIII. kerületi lap szerint Orbán legszűkebb köreinek köszönhető. Vagyis, hogy Ők adták össze ezt a pénzt. Kik is ezek? Mészáros Lőrinc, Tiborcz István, Garancsi István, stb. ... Jó befektetést csináltak? Ez majd kiderül. Vagy igen, vagy nem. Hogyan térül meg számukra ez a befektetés, ha egyáltalán megtérül, ez a jövő zenéje. De van egy másik lehetőség is a több tízmillió euróra. Hogy mi, adófizetők fizettünk Trump barátságáért. Illetve barátságnak nevezhető-e az, amit pénzért vásároltunk? A válasz erre manapság Magyarországon az, hogy IGEN. Csupa nagy betűvel.
A kérdés csupán annyi, hogy mennyire tartós egy pénzen vett barátság, illetve, hogy mennyit ér? Önök mit gondolnak erről?
Neuman Gábor jegyzete a Hetes Stúdió 2024. november 16-i adásában hangzott el.