Szórakázzatok, majd beállítjuk optimálisra
A Fidesz finom üzenete: izmozhattok, küzdhettek, tehettek amit akartok – mi is azt tesszük, amit akarunk. Bármikor átírjuk, átszabjuk, átejtünk titeket.
Igazság a paywall mögött (sincs) – Selmeci János jegyzete
Az igazság persze egy, sőt tíz másodpercben sem mondható el, néha egy kiváló újságíró hosszú cikke vagy riportja, és három megszólaltatott szakértő is kevés ahhoz, hogy bármire is jussunk egy bonyolult kérdésben, amiről egy narancsszínű politikus, államilag széttámogatott kormány-progapandista vagy egy mezei tiktokker tíz másodperc alatt világgá üvölti a maga igazságát.
Diplomácia a ZOO-ban - Józsa Márta jegyzete
A ma már soha nem emlegetett – bár papíron még létező – el nem kötelezett országok jobbára nagy pompával utazgató államfői nem ritkán tértek haza egy-két elefánttal a puttonyukban. Lásd Josip Broz Titonak az adriai Brioni szigetén harmadik világbéli királyi és főkormányzói adományokból létrejött egykori magánállatkertjét.
Tervek jövőre – Szénási Sándor jegyzete
Az őszi hangulat beköltözése a NER-elitbe tagadhatatlan, mint ahogy az is, hogy a politikai évszakváltozás réme O.V. esetében dacot és nem beletörődést fog jelenteni, sőt.
Hatalmi térképészet - Kárpáti Iván jegyzete
A fővárost szétkapják, egymással semmilyen összefüggésben nem lévő területeket kötnének össze, és szervesen összetartozó városrészeket vágnának el egymástól politikai képviselet szempontjából.
Több lekvárt a madzagra - Dési János jegyzete
A szuvizáshoz először is egy főhatóság kell, aztán gellérthegyi irodák, autók, fizetések, kutatóintézet, egy-két 3/3-assal - ha mindez megvan, akkor lehet bőkezű pr- és reklám-megrendeléseket adni az udvari beszállítónak, akinél tutira jó helyen van az a pár milliárdocska, amit arra fordítunk a nép pénzéből, hogy a népet hülyítsük.
Gesztenye – Józsa Márta jegyzete
A sültgesztenye-szezon piaci fejleményei is érzékletesen mutatják, mennyit ér a kormány családbarát politikája. Erről is ír jegyzetében Józsa Márta, aki szerint, ha megértjük, hogy rengeteg felnőtt nem eszik azért, hogy a gyerekeknek jusson élelmiszer, akkor nyilván azon sem lepődik meg senki, hogy százezer forint rendkívüli kiadás milliók számára jelent megugorhatatlan összeget.
Pénzen vett barátság – Neuman Gábor jegyzete
Vajon mennyit is ér Orbán és Trump barátsága. A Le Monde szerint több tízmillió eurót. Ez manapság átszámítva, minimum 10 milliárd forintot jelent, de lehet, hogy sokkal többet.
Pokoli trófeák – Rózsa Péter jegyzete
8/06/2024 14:26
| Szerző: Rózsa Péter/Klubrádió
| Szerkesztő: Bárkay Tamás
Éppen egy nappal az Európai Parlamenti képviselő választás előtt jelentette be az Akadémiai Dolgozók Fóruma, hogy mivel az egyetem a Lex CEU óta már nem vett fel újabb hallgatókat a magyar akkreditációs képzésre, és közben a Bécsbe költözött / űzött kampuszon felépült a teljes képzési rendszer, végleg befejezik az oktatási tevékenységet.
Hamarosan végez az utolsó hallgató, kilép az épületből, és végleg bezáródik mögötte az egyetem kapuja. A magyar kormány győzött, nem csak jogi értelemben, hanem most már fizikailag is sikerült felszámoltatnia a Közép Európai Egyetem oktató tevékenységét. A Fidesz gazdagabb lett egy trófeával, Magyarország szegényebbé vált egy magas színtű, nemzetközi érvényességű diplomát adó kampusszal.
Éppen egy nappal az Európai Parlamenti képviselő választás előtt jelentette be az Akadémiai Dolgozók Fóruma, hogy mivel az egyetem a Lex CEU óta már nem vett fel újabb hallgatókat a magyar akkreditációs képzésre, és közben a Bécsbe költözött / űzött kampuszon felépült a teljes képzési rendszer, végleg befejezik az oktatási tevékenységet. Micsoda eredmény?
A NER tovább is lépett már ezen a szösszeneten, és négy hazai egyetem kivételével mind alapítványi működésbe hajtotta, amiért is az Európai Unió oktatási szervezete kizárta ezeket a nemzetközi ERASMUS és a Horizont kutatási programból. Addig sikerült a NER oligarchák és kormányközeli személyek alapítványait az egyetemi képzés élére nyomni, amíg végül ezzel is sikerült számos EU-s jogszabályt megsérteni. Ha így marad, jövőre már nem mehet ösztöndíjjal magyar diák külföldi csereprogrammal más egyetemre. És nem tud bekapcsolódni magyar egyetemi kutat az EU-ban folyó tudományos csapatmunkába. Nem volt könnyű, de megcsinálta a Fidesz. Oscar-díj, nem?
Menjünk lejjebb, mindig van ott hely; a közoktatás központi irányítás alá vételével, a tankönyvek és a tantervek politikai, ideológiai szempontok alapján történt kirostálásával oda jutott Magyarország, hogy a diákok tudás- és készségszintjét mérő PISA programban ismét az utolsó helyek egyikével dicsekedhetünk. Két Oscar-díj, akár a pokoli skálán.
Évek óta ismét egyre nagyobb számban döntenek a diákok az érettségi idején úgy, hogy külföldön folytatják a felsőfokú tanulmányaikat. Legalább egymillió magyar fiatal él már távol a hazájától, és jó részük nem is akar egyelőre hazajönni. Mekkora eredmény ez?
És akkor jön a kampány, és ez a rezsim, miközben a fentiek és még számtalan jogállami és gazdasági működés részleteiben EU jogszabályok sokaságát sértette meg, tíz körömmel harcol, hogy ott lehessen Brüsszelben és Strasbourgban. Őrjöngve rohangálnak ma is a Fideszes aktivisták házról-házra, hogy minél többen az párt EU-s választási listájára szavazzanak az emberek. Orbán hihetetlen magasságokba emelte a hazugságkampányát, amikor a Fidesz képviselőkre adott szavazatokat egyenesen a háború vagy béke közötti választás tétjeként állítja a választók elé. És dacára a kegyelmi botránynak, dacára a hazugságoknak, és dacára mindannak, amit a mai CEU-ról szóló hír is jelez, hogy ez a rendszer Magyarország fiatal lakosainak tanulási lehetőségeit végletekig beszűkítette, a Fidesz mégis élvezi a magyar választók közel 50 százalékának feltétlen támogatását. Ez tény. Majd minden közvélemény-kutató intézet ezt mérte a napokban. A felsorolt tényekkel ellentétben ez a magyar valóság. Meddig marad így?
Rózsa Péter jegyzete az Esti gyors 2024. június 6-ai adásában hangzott el.