Kasztroly – Józsa Márta jegyzete
Általános statisztikusi vélekedés, hogy a magyar keresetekről pontosabb képet ad a mediánjövedelem. Vagyis az a bér, aminél a munkavállalók fele többet, fele kevesebbet kap kézhez egy hónapban. Így adódik az a helyzet, hogy a statisztikai hivatal által megállapított átlagkeresetnél a magyar munkavállalók 75 százaléka kevesebbet keres.
A hőbörgők – Szénási Sándor jegyzete
A NER szerint Magyart, és csak őt kell kicsinálni, mert ha ez sikerül, a mögötte álló tömeg a központi agy irányítása híján késedelem nélkül feloszlik, és másnap egykori hősére már nem is fog emlékezni. Ez O.V. szilárd meggyőződése, és tévedése oka. Nem hiszik el, hogy nem egyetlen emberrel hadakoznak …
Lehetett volna ezt máshogy? - Selmeci János jegyzete
Az a kérdés, hogy lehetett volna ezt máshogy, jobban, élhetőbben csinálni, vagy az ország történelméből, társadalmi viszonyaiból nem következik más, csak a stagnálás, és az a hatalmi berendezkedés, mint az ország kormányzásának egyetlen működő, ám de leginkább a semmibe vezető módja, ami az elmúlt tizennégy évben kialakult, megszilárdult, és sajnos legitimációt is nyert?
Bort, búzát, akkumulátort - Rózsa Péter jegyzete
Az egyik csúsztatás a mai orbáni definícióban, hogy a forint árfolyama és a magyar gazdaság állapota között különbséget téve, a pénzromlásért a spekulánsok felelnek. És a magyar gazdaság egyre romló eredményeiért vajon ki, vagyis, hogy az 2022-es gazdasági teljesítményéhez szinte képest minden szektor alulmarad, az autóiparra épített orbáni csoda finoman szólva is halványulóban van, a visszafogott állami beruházások mellett gyárleállás, létszámcsökkentés egyre-másra, és persze az élelmiszerinfláció megint kúszik felfelé.
Mission Impossible - Szénási Sándor jegyzete
Ukrajna döntést hozott Orbán és az ő egójának nélkülözéséről az eljövendő tárgyalásokon, s bár Trump a hírek szerint adna neki szerepet, Kijev annyira gyenge sosem lesz, hogy a magyar kormányfő Ukrajnát überelhesse.
Miért most hagynák a fosztogatást? – Kárpáti Iván jegyzete
Nincs pénz a pályaudvarok rendbetételére – szólt a meglepően őszinte üzenet. Semmi gond, lovak közé dobják a gyeplőt, így aztán XXI. századi plázába futhat majd be az ötven éves szerelvény.
Se nem béke, se nem misszió - Hardy Mihály jegyzete
Az égvilágon senki és semmi nem hatalmazta vagy kérte fel Orbán Viktort vagy Szijjártó Pétert, hogy közvetítsen Kijiv és Moszkva, a Vatikán és Mar a Lago vagy Isztambul között.
Schengen - Józsa Márta jegyzete
Józsa Márta jegyzetében felidézi, hogy 2007. december 21-én ott volt az ünnepen, amikor Sátoraljaújhely egyik utcájának két országban élő lakói egymás nyakába borultak, jöttek-mentek a korábban sorompó-őrizte Ronyva-hídon ide-oda, mintha nem volna holnap. Holnap is szabad. Feltehetően hasonló jelenetek játszódnak majd le január elsején a román-magyar, meg a bolgár-román, meg a bolgár-görög határon is, ekkor léphet be végre e két ország a schengeni övezetbe.
Pokoli trófeák – Rózsa Péter jegyzete
8/06/2024 14:26
| Szerző: Rózsa Péter/Klubrádió
| Szerkesztő: Bárkay Tamás
Éppen egy nappal az Európai Parlamenti képviselő választás előtt jelentette be az Akadémiai Dolgozók Fóruma, hogy mivel az egyetem a Lex CEU óta már nem vett fel újabb hallgatókat a magyar akkreditációs képzésre, és közben a Bécsbe költözött / űzött kampuszon felépült a teljes képzési rendszer, végleg befejezik az oktatási tevékenységet.
Hamarosan végez az utolsó hallgató, kilép az épületből, és végleg bezáródik mögötte az egyetem kapuja. A magyar kormány győzött, nem csak jogi értelemben, hanem most már fizikailag is sikerült felszámoltatnia a Közép Európai Egyetem oktató tevékenységét. A Fidesz gazdagabb lett egy trófeával, Magyarország szegényebbé vált egy magas színtű, nemzetközi érvényességű diplomát adó kampusszal.
Éppen egy nappal az Európai Parlamenti képviselő választás előtt jelentette be az Akadémiai Dolgozók Fóruma, hogy mivel az egyetem a Lex CEU óta már nem vett fel újabb hallgatókat a magyar akkreditációs képzésre, és közben a Bécsbe költözött / űzött kampuszon felépült a teljes képzési rendszer, végleg befejezik az oktatási tevékenységet. Micsoda eredmény?
A NER tovább is lépett már ezen a szösszeneten, és négy hazai egyetem kivételével mind alapítványi működésbe hajtotta, amiért is az Európai Unió oktatási szervezete kizárta ezeket a nemzetközi ERASMUS és a Horizont kutatási programból. Addig sikerült a NER oligarchák és kormányközeli személyek alapítványait az egyetemi képzés élére nyomni, amíg végül ezzel is sikerült számos EU-s jogszabályt megsérteni. Ha így marad, jövőre már nem mehet ösztöndíjjal magyar diák külföldi csereprogrammal más egyetemre. És nem tud bekapcsolódni magyar egyetemi kutat az EU-ban folyó tudományos csapatmunkába. Nem volt könnyű, de megcsinálta a Fidesz. Oscar-díj, nem?
Menjünk lejjebb, mindig van ott hely; a közoktatás központi irányítás alá vételével, a tankönyvek és a tantervek politikai, ideológiai szempontok alapján történt kirostálásával oda jutott Magyarország, hogy a diákok tudás- és készségszintjét mérő PISA programban ismét az utolsó helyek egyikével dicsekedhetünk. Két Oscar-díj, akár a pokoli skálán.
Évek óta ismét egyre nagyobb számban döntenek a diákok az érettségi idején úgy, hogy külföldön folytatják a felsőfokú tanulmányaikat. Legalább egymillió magyar fiatal él már távol a hazájától, és jó részük nem is akar egyelőre hazajönni. Mekkora eredmény ez?
És akkor jön a kampány, és ez a rezsim, miközben a fentiek és még számtalan jogállami és gazdasági működés részleteiben EU jogszabályok sokaságát sértette meg, tíz körömmel harcol, hogy ott lehessen Brüsszelben és Strasbourgban. Őrjöngve rohangálnak ma is a Fideszes aktivisták házról-házra, hogy minél többen az párt EU-s választási listájára szavazzanak az emberek. Orbán hihetetlen magasságokba emelte a hazugságkampányát, amikor a Fidesz képviselőkre adott szavazatokat egyenesen a háború vagy béke közötti választás tétjeként állítja a választók elé. És dacára a kegyelmi botránynak, dacára a hazugságoknak, és dacára mindannak, amit a mai CEU-ról szóló hír is jelez, hogy ez a rendszer Magyarország fiatal lakosainak tanulási lehetőségeit végletekig beszűkítette, a Fidesz mégis élvezi a magyar választók közel 50 százalékának feltétlen támogatását. Ez tény. Majd minden közvélemény-kutató intézet ezt mérte a napokban. A felsorolt tényekkel ellentétben ez a magyar valóság. Meddig marad így?
Rózsa Péter jegyzete az Esti gyors 2024. június 6-ai adásában hangzott el.