A befogadás-vitát nem a nők kárára kellene eldönteni – véli Kováts Eszter politológus
2/08/2024 18:22
| Szerző: Ivánkai Márk
| Szerkesztő: Ivánkai Márk
Fellángolt a vita arról, hogy az olimpián indulhat-e a női bokszolók között az az algériai Imane Helif, aki interszex embernek számít, ugyanakkor úgy megütötte ellenfelét a ringben, hogy az olasz Angela Carinire 46 másodperc után feladta a küzdelmet. Kováts Eszter politológus szerint fontos, hogy a kisebbségek is egyenlő jogokkal rendelkezzenek, de az is szem előtt kell tartani, hogy ezáltal ne jussanak jogosulatlan előnyhöz például a sportban.
Csütörtök óta valószínűleg megugrottak az "interszex" szóra való Google-keresések – mondta Kováts Eszter annak kapcsán, hogy az olimpián kérdések merültek fel az egyik női bokszoló nemével kapcsolatban, miután az interszex Imane Helif 46 másodperc után legyőzte olasz ellenfelét. A magyar beszélt nyelvben nem sokkal ezelőttig hermafroditának neveztük ezeket az embereket – tette hozzá a politológus.
Ez azt takarja, hogy az adott személy egy kromoszómális rendellenesség miatt mindkét nemnek a jegyeit hordozza. Helifről annyit lehet tudni, hogy a férfiakra jellemző, magas tesztoszteronszintje van, illetve XY kromoszómája is. Ennek hatására a férfi pubertáskoron esett át, amik hatalmas előnyökhöz juttatták a női bokszolókhoz képest – magyarázta Kováts Eszter.
Szerinte érdemes volna a józan ész alapján dönteni. A befogadás támogatása mellett azt is szem előtt kell tartani, hogy ne álljon elő olyan igazságtalan vagy akár veszélyes helyzet például a női sportolók számára. "Ezt az egész befogadásvitát nem a nők kárára kellene eldönteni" – fogalmazott Kováts Eszter.
A politológus szerint azért összetett a kérdés, mert a biológiára való hivatkozásnak vannak rossz előzményei a történelemből, például mikor a nők kisebb agyára hivatkozva nem adtak nekik egyenlő jogokat a múltban. Ugyanakkor a politikai szempontok pedig azért vihetnek tévútra, mivel a gender-kérdéssel a mai politika könnyen tudja leegyszerűsíteni a vitát annyira, hogy a befogadáspártiak vagy a maradiak szembenállását hozza létre. Ebben a vitában valójában nem két tábor áll szemben egymással, hanem egy sokkal összetettebb kérdésről van szó – tette hozzá Kováts.
Szerint most egy erős normaváltozás történik: "Ezt nyögjük most, és ennek vannak ilyen nagyon fájdalmas és ilyen dühös megnyilvánulásai" – fogalmazott.
Imane Khelif nőként született, női mezőnyben is versenyzett egész életében, de tavaly a Nemzetközi Bokszszövetség kitiltotta a világbajnokságról, mert állítólag X és Y kromoszómákat is találtak nála egy vizsgálatban, ez pedig csak a férfiakra jellemző. Ugyanakkor az olimpiát a bokszszövetség és a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) közötti feszültségek miatt Tokió óta már nem a Nemzetközi Bokszszövetség szabályai alapján rendezik, így a két bokszoló az olimpiára vonatkozó versenyszabályzat alapján a nők között indulhat – írta a Telex.
A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.
2024. augusztus 2., péntek 16:20
Riporter: Bolgár György