„Köszönjük,
Utópia

A bezártság és a járvány is erősíthette a depressziót

22/03/2025 19:35

| Szerző: Klubrádió/Lőrincz Csaba

 | Szerkesztő: Lőrincz Csaba

A koronavírus-járvány nagyon komplex hatásával nézett szembe az emberiség. A bezártság és a fertőzés egyaránt erősíthette a depresszióval asszociált viselkedést – véli Dénes Ádám agykutató.

2025. március 18. Utópia (2025. március 18., kedd 19:00)
49:54
00:00
Műsorvezetők: Neuman Gábor Szerkesztők: Lőrincz Csaba, Neuman Gábor

A COVID-19 több százmillió embert érint világszerte, és gyakran okoz hosszú távon is fennmaradó idegrendszeri tüneteket, amelyek okai máig nem ismertek. A HUN-REN Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet (HUN-REN KOKI) kutatói feltárták a mikroglia sejtek, azaz az agyi gyulladásos folyamatok fő szabályozóinak szerepét a COVID-19-cel összefüggő agyi károsodás kialakulásában. A komoly klinikai jelentőséggel kecsegtető eredményeiket az idegtudományok vezető folyóiratában, a Nature Neuroscience-ben közölték – olvasható a HUN-REN honlapján.

„Nagyon komplex hatással nézett szembe az emberiség. Egyik oldalról volt a járványnak egy borzasztó erős izolációs hatása, rendkívüli mértékben át kellett alakítanunk az életmódunkat, ez önmagában, minden fertőzés nélkül is komoly hatást gyakorolt, például a fiatal populációra is. Van egy nagyon komoly másik csomag, amit érdemes megfontolni, ez pedig a fertőzés okozta idegrendszeri elváltozásnak a potenciális direkt hatása. Kialakulhat-e, vagy fokozódhat-e például egy depresszióval asszociált viselkedés” – mondta az Utópia adásában Dénes Ádám agykutató, a HUN-REN KOKI kutatócsoportjának vezetője.

Példát is hozott, amikor az ember megbetegszik, a rossz közérzet és rossz hangulat érthetően megjelenik. Ilyenformán érthető, ha a koronavírusos megbetegedés hatással lehet a depresszióra.

A megfigyelt gyulladásos folyamatok hozzájárulhatnak mind az akut SARS-CoV-2 fertőzés során tapasztalt, mind a poszt-COVID szindrómában észlelt olyan neurológiai tünetek kialakulásához, mint a memóriazavarok, koncentrációs nehézségek vagy a sokakat érintő krónikus fáradtság és depresszió” – mondta Dénes Ádám, a kutatás vezetője. Hozzátette, további vizsgálatokra van szükség annak feltárására, hogy az azonosított agyi gyulladásos változások milyen mértékben járulnak hozzá a hosszú távú kognitív és neurológiai zavarok kialakulásához, és ezek célzott gátlása hogyan segítheti hatékonyabb terápiás eljárások kidolgozását a COVID-19 idegrendszeri tüneteinek enyhítésére – olvasható a honlapon.

„Önmagában az, hogy egy fertőzés gyulladást okoz, ami Covid esetében elég prominens szereplő, közreműködhet az idegrendszer megváltozásában, és ha ez tartósan fennáll, ez önmagában közreműködhet a depressziós tünetek kialakullásában.”

A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva, a műsor első felében hallgathatják meg. Címlapi fotó: Flickr.com (Ha appon keresztül éri el oldalunkat, a lejátszó nem jelenik meg, ezért a beszélgetések meghallgatásához, kérjük, lépjen át a klubradio.hu-ra.)

Utópia
2025.03.18., kedd 19:00
Riporter: Neuman Gábor