Biccentéstől becenévig
25/09/2021 09:36
| Szerző: Timár Ágnes/Klubrádió
A vezetéknevek megszületésének történetétől a nonverbális szleng fejlődéséig vezetett a Galaxis kalauz ezen a héten. Útközben azt is megvizsgáltuk, hogy a leggyakoribb utóneveknek van-e a legtöbb becenév változata.
A nyelvész a különböző kultúrákban jellemző névadásokra is hozott példát. Kitért arra, hogy zsidó közösségekben a nőket gyakran eleve becenéven anyakönyvezték. Afrikában pedig arról kapta a csecsemő a nevét, amit először meglátott az apa, miután megszületett a gyermek.
A folytatásban azt vizsgáltuk, hogy ha túl vagyunk a bemutatkozáson és a köszönésen, akkor milyen nonverbális kommunikáció kísérheti a további ismerkedést. Dr. Aczél Petra kommunikációkutató, retorikus elmondta, talán része lehet az érintés is ennek a folyamatnak, de a tapasztalatok szerint más jellemző a férfiakra, mint a nőkre. Utóbbiak kevésbé éreznek késztetést, hogy megfogják beszélgető partnerük kezét, vállát, míg a férfiak szívesen lapogatják egymás hátát, vagy bátrabban ölelkeznek is.
Aczél Petra kitért arra, hogy kultúránként eltérő lehet az üdvözléssel járő érintés. Még az Egyesült Államokban jellemzően ölelkeznek az emberek, addig a legtöbb európai országban, ha elég szoros az ismeretség, inkább puszit adnak egymásnak. Továbbá arról is szó esett a beszélgetésben, hogy a nem verbális kommunikációban is van szleng, amely a verbálishoz hasonlóan folyamatosan fejlődik. Az átalakulásban nagy szerepe van a közösségi médiának, tette hozzá a retorikus.
2021. szeptember 22. szerda 15:00
Szerkesztő-műsorvezető: Timár Ágnes