Hegedűs: Veszélyes naivitás, hogy Európa csakúgy összekapja magát egy Trump-elnökség esetén
21/10/2024 09:42
| Szerző: Klubrádió/Vikár Anna
Trump megválasztása bizonyára növelné a motivációt Európában, hogy integrálja a védelmi képességeit és növelje a versenyképességét, kérdés viszont, hogy a szándékon túl a képesség is megvan-e erre akkor, amikor szinte minden tagállamban van jelentős, a dezintegrációt támogató erő. Hegedűs Dániel külpolitikai szakértőt kérdeztük a Reggeli gyorsban.
Hegedűs Dániel külpolitikai szakértő leszögezi, atlantistaként nemigen lehet elfogulatlanul nyilatkozni. A German Marshall Fund Közép-Európáért felelős regionális igazgatója a Reggeli gyorsban elmondta, szerinte veszélyes naivitás azt várni, hogy egy második Trump elnökség – ami vélhetően jelentős szakítást hozna a transzatlanti kapcsolatokban – abba az irányba tolná Európát, hogy "kapja össze magát". Akik ezzel számolnak, összekeverik a szándékot a politikai képességgel.
A transzatlanti kapcsolatok ugyanis 2016 és 2020 között, Donald Trump elnöksége idején is sokat romlottak, a szándéknyilatkozatokon túl pedig nemigen volt előrelépés az európai stratégiai autonómia területén – mutatott rá Hegedűs.
Igaz, hogy a most leköszönő demokrata adminisztráció sem vonta vissza a Trump alatt az Európát hátrányosan érintő gazdasági védőintézkedéseket, vámokat és sokszor csekély mértékben egyeztetett a transzatlanti partnerekkel. Ezen a fronton a két amerikai párt talán nem is áll annyira távol egymástól, ugyanakkor Hegedűs szerint egy kereskedelmi vagy vámháború kirobbanásának esélye exponenciálisan nagyobb Trump megválasztása esetén, mint egy Harris-elnökséggel. Ráadásul stílusában, hangulatában is kevésbé volt konfliktusos a Biden kormányzat, ez a vonal folytatódhatna, ha a demokraták kezében maradna a hatalom.
Önbecsapás azt gondolni, hogy az Európai Unió ugyanolyan határozottan tud fellépni Oroszországgal vagy Kínával szemben, ha közben romlanak az amerikai kapcsolatok – hangsúlyozta a szakértő.
Trump mellett nyilván növekedne a motiváció Európában arra, hogy integrálja a védelmi képességeit, növelje a versenyképességét a globális gazdasági rendszerben. Ugyanakkor látni kell, hogy az ipar területén jelenleg versenyképességi válsággal küzd a kontinens. 2022 előtt Európa versenyképességét az amerikai biztonsági garancia, az ipart támogató orosz energia és a kínai felvevő piac biztosították – ez a rendszer felbomlott. Közben pedig alig van olyan EU-tagállam, ahol ne lenne jelen erős politikai tényező, amely a dezintegráció felé nyomná a közösséget.
Hegedűs értékelése szerint az Európai Unió az elmúlt 20-30 évben éppen az integráció hiánya miatt veszített folyamatosan a globális súlyából, szerepéből, versenyképességéből. Úgy véli, nem a legrosszabb forgatókönyvre – azaz Trump megválasztására – kéne tenni a téteket, hogy hátha akkor javul a helyzet, éppen Harris elnöksége adhatna több esélyt Európának.
A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.
2024. október 21., hétfő 6:48
Riporter: Szénási Sándor