Szabó Norton: A Szaturnusz lökött ki a Naprendszerből egy üstököst
23/08/2024 11:30
| Szerző: Klubrádió/Lőrincz Csaba
| Szerkesztő: Lőrincz Csaba
A Naprendszerben is vannak olyan üstökösök, amelyek békésen keringtek a Nap körül, de egy másik égitest gravitációs terének közelébe érve pályájuk megváltozik, és képessé válnak elhagyni a rendszert. Szabó Norton csillagász magyarázta el, hogyan vett át egy üstökös annyi energiát a Szaturnusztól, amellyel kiléphet a mélyűrbe.
A csillagászok egy ritka kozmikus esemény szemtanúi voltak: a katalógusban A117uUD jelzésű üstökös a Szaturnusz gravitációja hatására örökre elhagyja naprendszerünket. Ennek az üstökösnek a története 2024 júniusában kezdődött, amikor az ATLAS rendszer távcsövéi rögzítették. A szokatlan pálya azonnal felkeltette a tudósok figyelmét, mert a várt elliptikus pálya helyett hiperbolikus pályán mozgott, ami nem példátlan, de a Nap mellett hiperbolapályán elszáguldó égitest soha nem fog visszatérni, míg az elliptikus pályán mozgó igen – derül ki National Geographic cikkéből.
„Minden olyan test, amely a Nap körül mozog, valamilyen kúpszeleten mozog. Ez lehet ellipszis, parabola, vagy hiperbola. A parabola a két másik pályatípushoz képest a kettő között helyezkedik el, pontosan ugyanazon a pályán nem mozog” – mondta a Reggeli gyors pénteki adásában Szabó Norton csillagász. Hozzátette, ha kisebb az energiája a egy testnek, akkor ellipszis pályát vesz fel az égitest, mint amilyen pályát a bolygóink is befutnak. Ha azonban a test nagy energiával bír, a Nap nem lesz képes gravitációs mezejével befogni, legfeljebb eltéríteni annak pályáját, amely így kilép a Naprendszerből. Ennek vannak olyan égitestek is, amelyek más naprendszerekből érkeznek, eddig két intersztelláris üstökösről tudunk, amely belépett a Naprendszerbe, az 1I/Oumuamua, vagy a 2I/ Borisov, ezek egy-egy másik csillagtól érkeztek. Azonban a Naprendszerben is vannak olyan üstökösök, amelyek évmilliárdokig békésen keringtek a Nap körül, de egy másik égitest, bolygó gravitációs terének közelébe érve pályájuk megváltozik, és képessé válnak elhagyni a rendszert. Ez történt akkor is, amikor az ATLAS által most megfigyelt üstökös a Szaturnusz közelébe ért, a bolygó energiájának egy részét átvette és addigi elliptikus pályája hiperbolikussá vált. A Szaturnusz mozgása földi technológiával észrevehetetlen módon lassult, de az üstökös akkora energiára tett így szert, hogy miután még egyszer megközelíti a Napot, képes elhagyni rendszerünket.
Néhány szó erejéig kitért arra is, hogy a Nemzetközi Csillagászati Unió (International Astronomical Union, IAU) tiszteletbeli tagjává választotta Sárneczky Krisztiánt, a HUN-REN CSFK Csillagászati Intézetének munkatársát. Szabó elmondta, ez egy hatalmas elismerés, „olyan emberek lehetnek a Nemzetközi Csillagászati Unió tiszteletbeli tagjai, akik bár nem szereztek csillagászati diplomát, mégis hatalmas erőfeszítéseket tesznek a csillagászat műveléséért, vagy annak népszerűsítéséért. Szerintem Krisztiánról mindkettő elmondható, és egyértelműen megérdemelte, hogy Mizser Attila után második magyarként őt is tiszteletbeli tagjai közé válassza ez a rangos testület”. Mizser, a Magyar Csillagászati Egyesület főtitkárát 2018-ban választották tiszteletbeli tagjaik közé.
A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg. Címlapi Fotó: Pixabay
2024.08.23., péntek 8:10
Riporter: Pálinkás Szüts Róbert