Üzenetek a múltból
24/02/2024 06:27
| Szerző: Timár Ágnes/Klubrádió
”Kasso” képeslapoktól maradvány nélküli hajóroncsig vezetett a Galaxis kalauz ezen a héten. Útközben arra is választ kerestünk, miben rejlik a mementók ereje és feladata; továbbá, hogy miért közös érdek a történelmi múlt felidézése időről-időre.
Az előző adásban a művészi eredmények méltó megőrzéséről beszélgettünk Rácz Ráchel színháztörténésszel, aki évek óta azon dolgozik, hogy a téves híreszteléseket, a valótlan történeteket hátrahagyva megírja Ruttkai Éva történetét, amely az igazságon alapul.
Ahogy a legendás művész munkásságának is elsősorban mozgóképes emléke maradt, úgy a Kassowitz család egyes nemzedékei is a filmművészet segítségével örökítődnek meg. És nem csupán az általuk készített művek kapcsán. Hamarosan ugyanis egy dokumentumfilm mutatja be a nagyapát, az apát és a fiút, hogy történeteiken keresztül kirajzolódjon a 20. század európai történelme. Hogy annak fontos, sokszor tragikus eseményeiről ne feledkezzen el az emberiség.
Kassowitz Félix, vagy ”Kasso”, ahogy sok munkáját szignózta, a két világháború között már ismert karikaturista és grafikus volt. Majd visszatérve a koncentrációs táborból újra megkereste és megtalálta a helyét a magyar kultúrában. Továbbra is készültek karikatúrái, film- és reklámplakátjai, valamint az elsők között vett részt a hazai animáció életre hívásában. A vizualitás fontosságát továbbörökítve, fia, Péter filmrendező lett, habár karrierjét, 1956-os kivándorlása után, ő már Franciaországban indította el, és ott is vetette meg a lábát elsősorban a tévé világában. Ahogy az ő fia, Mathieu Kassovitz is szintén a filmszakmában vált sikeressé, színészként és rendezőként jobbára francia és amerikai mozifilmekben dolgozik.
A műsor 263. epizódjából kiderült, hogy közös vállalkozásba fogott apa és fia; Félix viszontagságos sorsától kezdve elmesélik a család egyes generációinak történetét. Az egész néhány képeslappal kezdődött, amelyeket Kasso még a munkaszolgálat idején rajzolt, és az őrök segítségével kijuttatott a családjának. Ezeket a művészi korlenyomatokat fia, Péter az édesanyjával korábban a Yad Vashem Intézetnek adományozta. Most pedig egy izraeli rendezőt hívva segítségül, fiával együtt készítettek egy dokumentumfilmet, amely már az utómunkáknál, illetve a finanszírozás megoldásánál tart.
A múlt megőrzése, ahogy a beszélgetésből is kiderült, a gyakorlatban azt a feladatot is ellátja, hogy a korábban szerzett tudást később alkalmazhassuk. Illetve, hogy minden személyes történet az egész világról is szól, ahogy minden világtörténelmi eseménynek van személyes vetülete.
Az adás második főszereplőjét, egy 3500 éves hajóroncsot közös erővel tártak fel és még vizsgálnak a szakemberek. A szerzett információk pedig nem csak a vizeinkről mesélnek, hanem rólunk is. Az emberiség történetének kirakósában ez is egy hiányzó darab lehet. Balogh Tamás hajózástörténeti szakíróval az óceánok és tengerek rejtett kincseiről és veszélyeiről beszélgettünk, valamint arról a jelenségről, amely egy mindent felülíró összefogást rejt; hogy embert nem hagyunk a vízben. A jövő héten vele folytatjuk a műsort.
Az adást a fenti lejátszás ikonra kattintva hallgathatják meg.
2024. február 21., szerda 15:00
Műsorvezető: Timár Ágnes