Kasztroly – Józsa Márta jegyzete
Általános statisztikusi vélekedés, hogy a magyar keresetekről pontosabb képet ad a mediánjövedelem. Vagyis az a bér, aminél a munkavállalók fele többet, fele kevesebbet kap kézhez egy hónapban. Így adódik az a helyzet, hogy a statisztikai hivatal által megállapított átlagkeresetnél a magyar munkavállalók 75 százaléka kevesebbet keres.
Lehetett volna ezt máshogy? - Selmeci János jegyzete
Az a kérdés, hogy lehetett volna ezt máshogy, jobban, élhetőbben csinálni, vagy az ország történelméből, társadalmi viszonyaiból nem következik más, csak a stagnálás, és az a hatalmi berendezkedés, mint az ország kormányzásának egyetlen működő, ám de leginkább a semmibe vezető módja, ami az elmúlt tizennégy évben kialakult, megszilárdult, és sajnos legitimációt is nyert?
Bort, búzát, akkumulátort - Rózsa Péter jegyzete
Az egyik csúsztatás a mai orbáni definícióban, hogy a forint árfolyama és a magyar gazdaság állapota között különbséget téve, a pénzromlásért a spekulánsok felelnek. És a magyar gazdaság egyre romló eredményeiért vajon ki, vagyis, hogy az 2022-es gazdasági teljesítményéhez szinte képest minden szektor alulmarad, az autóiparra épített orbáni csoda finoman szólva is halványulóban van, a visszafogott állami beruházások mellett gyárleállás, létszámcsökkentés egyre-másra, és persze az élelmiszerinfláció megint kúszik felfelé.
Mission Impossible - Szénási Sándor jegyzete
Ukrajna döntést hozott Orbán és az ő egójának nélkülözéséről az eljövendő tárgyalásokon, s bár Trump a hírek szerint adna neki szerepet, Kijev annyira gyenge sosem lesz, hogy a magyar kormányfő Ukrajnát überelhesse.
Miért most hagynák a fosztogatást? – Kárpáti Iván jegyzete
Nincs pénz a pályaudvarok rendbetételére – szólt a meglepően őszinte üzenet. Semmi gond, lovak közé dobják a gyeplőt, így aztán XXI. századi plázába futhat majd be az ötven éves szerelvény.
Se nem béke, se nem misszió - Hardy Mihály jegyzete
Az égvilágon senki és semmi nem hatalmazta vagy kérte fel Orbán Viktort vagy Szijjártó Pétert, hogy közvetítsen Kijiv és Moszkva, a Vatikán és Mar a Lago vagy Isztambul között.
Schengen - Józsa Márta jegyzete
Józsa Márta jegyzetében felidézi, hogy 2007. december 21-én ott volt az ünnepen, amikor Sátoraljaújhely egyik utcájának két országban élő lakói egymás nyakába borultak, jöttek-mentek a korábban sorompó-őrizte Ronyva-hídon ide-oda, mintha nem volna holnap. Holnap is szabad. Feltehetően hasonló jelenetek játszódnak majd le január elsején a román-magyar, meg a bolgár-román, meg a bolgár-görög határon is, ekkor léphet be végre e két ország a schengeni övezetbe.
Pékárú – Rózsa Péter jegyzete
Orbán látványpékségéről, és annak lehetséges alternatíváiról a Hetes Stúdió műsorvezetője, Rózsa Péter.
Arató András: Nem pert vesztettünk, hanem – Egy „bírósági ítélet” margójára
6/04/2023 11:00
| Szerző: Arató András
A tízes évek elején perek sorozata zajlott a Médiatanács törvénysértései miatt. Mindegyik tárgyalás előtt és alatt a Klubrádió vezetőit, jogi képviselőit izgatott várakozás töltötte el: vajon gondoltak-e mindenre, megfelelően adták-e elő az érveket, az összes fontos dokumentumot csatolták-e? A Klubrádió 2014-ig az összes pert megnyerte, kudarcot vallott az alkotmányellenesen egypárti Médiatanács, mondhatjuk: vesztettek minden frekvencián, mert törvényeket sértettek. Az április 4-re kitűzött elsőfokú határozathozatal előtt a régen szokásos izgalomnak nyoma sem volt.
Április 4-én a Fővárosi Törvényszék döntött: elutasította a Klubrádió keresetét, amelyet a Médiatanács azon jogellenes határozata ellen nyújtott be, amelyben ez a kizárólag Fidesz-delegáltakból álló grémium a Közösségi Rádiózásért Egyesületet deklarálta nyertesnek a 92.9 MHz-es frekvencia használatára meghirdetett pályázaton.
A bírósági döntés részleteit most nem ismertetjük, mert nem egy jogi aktusról, hanem egy politikai akarat végrehajtásáról van szó, illusztrációról a rendszer természetét illetően. Tervezzük, hogy az érdeklődők számára elérhetővé tesszük a dokumentumokat.
*
Amikor valaki úgy érzi, sérelem érte, és ezért jogorvoslatra van szüksége, bírósághoz fordul. Összegyűjti a tényeket, érveket, bizonyítékokat, az ügyben relevánsnak feltételezett törvényi paragrafusokat, és benyújtja a keresetet. A bíróság vagy befogadja az ügyet, vagy nem. (Már e ponton is van elágazás a hazai és a jogállamokban szokásos gyakorlat között).
A bíróság egy vagy több tárgyalást folytat le, ahol a felek ismertetik álláspontjukat, bemutatják bizonyítékaikat, érvek és ellenérvek hangzanak el, meghallgatják a tanúkat, aztán a bíró, bírói tanács, vagy éppen egy esküdtszék mérlegeli a látottakat-hallottakat, majd pártatlanul, legjobb tudása és a hatályos törvények alapján döntést hoz. Ennek fontos és elengedhetetlen tartozéka az indokolás, amely tartalmazza a perben megállapított tényállást és azok bizonyítékait, valamint a felek jogi érvelését és legfőképpen ezeknek a bíróság általi értékelését, a döntését alátámasztó saját jogi érvelését. Megállapítást tesz a felek érvelésének mindegyikével kapcsolatban azok helyes, vagy téves voltáról, az ügyben fennálló vagy éppen hiányzó relevanciájáról és ennek eredményeképpen azok elfogadásáról vagy elutasításáról. Ha valamelyikről „megfeledkezik”, az a vesztes fél számára komoly fellebbezési alap, a hiánya többnyire az ítélet részleges vagy teljes megsemmisítését, új eljárásra kötelezést eredményez. Jogállamban.
A tízes évek elején perek sorozata zajlott a Médiatanács törvénysértései miatt. Mindegyik tárgyalás előtt és alatt a Klubrádió vezetőit, jogi képviselőit izgatott várakozás töltötte el: vajon gondoltak-e mindenre, megfelelően adták-e elő az érveket, az összes fontos dokumentumot csatolták-e? Az izgalom nemcsak azért volt természetes, mert az ilyen események vizsgához hasonlatosak, hanem azért is, mert akkortájt az ügyek jelentős többségében a bíróságok, mint a jogállam utolsó bástyái, a törvényesség figyelembevételével jártak el. A Klubrádió sikerrel vizsgázott 2014-ig, az összes pert megnyerte, kudarcot vallott az alkotmányellenesen egypárti Médiatanács összes kísérlete a rádió elhallgattatására. Mondhatjuk így is: vesztettek minden frekvencián, mert törvényeket sértettek.
Ám vajon helyes-e pernek nevezni azokat az eljárásokat, amelyekben a bíróság válogat a felperes jogi érvei között, és kénye-kedve szerint egyszerűen nem vesz tudomást azokról, amelyek a hatalom számára kedvezőtlen döntések meghozatalához kellene, hogy vezessenek? A Klubrádió a közigazgatási bíróságokon az utóbbi években szinte kivétel nélkül azzal szembesül, hogy az előterjesztett érvek, sőt a tények és bizonyítékok - magyarán szólva az objektív valóság - nem befolyásolják a talárba öltözött jogvégzett hivatalnokok döntéseit. A bírósági verdiktek a médiaügyekben olyan eredményeket hoznak, amelyek mindig a hatalmon lévő politikai erő érdekeinek felelnek meg, mindig ugyanazt a célt szolgálják: a Klubrádió semmiképpen se szólhasson földfelszíni rádiófrekvencián.
Az április 4-re kitűzött elsőfokú határozathozatal előtt a régen szokásos izgalomnak nyoma sem volt. A Klubrádiónak evidensen és bizonyítottan van igaza a Médiatanács jogot és erkölcsöt sértő határozatával szemben, amellyel a hatóság a rendszer egy kegyencének adta a 92.9 MHz-es frekvenciát, ugyanakkor várható volt a Fővárosi Törvényszéknek a valóságot figyelmen kívül hagyó ítélete. Ezért az érdeklődés pusztán a döntés indoklására teendő kísérletre terjedt ki. Ami végül ugyancsak nem okozott meglepetést, hiszen illeszkedett az elmúlt évek gyakorlatához: egyszerűn mellőzte a Klubrádió cáfolhatatlan érveivel való foglalkozást. Mégis furdalja az ember oldalát a kíváncsiság: vajon mit gondol, mit érez az a talárba bújt jogvégzett, aki ismerteti a bizonyított tényeknek ellentmondó határozatot? Vajon a pályaválasztása során felmerült-e benne jövőképként az a tevékenység, amit most végez?
*
Van itt egy olyan alapkérdés, ami nyilvánvalóan nem e konkrét per tárgya, mégpedig az ún. „szubjektív pontok” puszta létezése.
Hát miféle jogrend az, ahol a törvény lehetővé teszi, mi több, előírja olyan prémium pontok juttatását közbeszerzési jellegű pályázatoknál, amelyek a versenykiírásban nem szereplő, a pályázók számára ismeretlen tényezőktől függenek? Pontosabban szólva nem pusztán hiányoznak a versenyfeltételek közül, hanem a „zsűri” akkor fogalmazza ezeket meg, amikor megkapta a központi utasítást a győztesnek deklarálandó személyt illetően. A jogszabály konkrétan közli: a hatóság kénye-kedve szerint határoz a közvagyon sorsáról! Nincsenek jogi keretek, a kimondott vagy csak feltételezett központi akarat végrehajtó szervei darálják le a demokrácia maradékait, bírósági segédlettel.
*
A Klubrádió nem vesztett pert, mert ez nem per, hanem tragikomédia. A tét már régen nem pusztán egy rádiófrekvencia sorsa, hanem a szabadságé, a demokráciáé, a jogállamé. És nemcsak most, nemcsak a Klubrádió, hanem immár sok éve Magyarország vesztésre áll.