„Köszönjük
Publicisztika
Kasztroly – Józsa Márta jegyzete
Publicisztika

Kasztroly – Józsa Márta jegyzete

Általános statisztikusi vélekedés, hogy a magyar keresetekről pontosabb képet ad a mediánjövedelem. Vagyis az a bér, aminél a munkavállalók fele többet, fele kevesebbet kap kézhez egy hónapban. Így adódik az a helyzet, hogy a statisztikai hivatal által megállapított átlagkeresetnél a magyar munkavállalók 75 százaléka kevesebbet keres.

A hőbörgők – Szénási Sándor jegyzete
Publicisztika

A hőbörgők – Szénási Sándor jegyzete

A NER szerint Magyart, és csak őt kell kicsinálni, mert ha ez sikerül, a mögötte álló tömeg a központi agy irányítása híján késedelem nélkül feloszlik, és másnap egykori hősére már nem is fog emlékezni. Ez O.V. szilárd meggyőződése, és tévedése oka. Nem hiszik el, hogy nem egyetlen emberrel hadakoznak …

Lehetett volna ezt máshogy? - Selmeci János jegyzete
Publicisztika

Lehetett volna ezt máshogy? - Selmeci János jegyzete

Az a kérdés, hogy lehetett volna ezt máshogy, jobban, élhetőbben csinálni, vagy az ország történelméből, társadalmi viszonyaiból nem következik más, csak a stagnálás, és az a hatalmi berendezkedés, mint az ország kormányzásának egyetlen működő, ám de leginkább a semmibe vezető módja, ami az elmúlt tizennégy évben kialakult, megszilárdult, és sajnos legitimációt is nyert?

Bort, búzát, akkumulátort - Rózsa Péter jegyzete
Publicisztika

Bort, búzát, akkumulátort - Rózsa Péter jegyzete

Az egyik csúsztatás a mai orbáni definícióban, hogy a forint árfolyama és a magyar gazdaság állapota között különbséget téve, a pénzromlásért a spekulánsok felelnek. És a magyar gazdaság egyre romló eredményeiért vajon ki, vagyis, hogy az 2022-es gazdasági teljesítményéhez szinte képest minden szektor alulmarad, az autóiparra épített orbáni csoda finoman szólva is halványulóban van, a visszafogott állami beruházások mellett gyárleállás, létszámcsökkentés egyre-másra, és persze az élelmiszerinfláció megint kúszik felfelé.

Schengen - Józsa Márta jegyzete
Publicisztika

Schengen - Józsa Márta jegyzete

Józsa Márta jegyzetében felidézi, hogy 2007. december 21-én ott volt az ünnepen, amikor Sátoraljaújhely egyik utcájának két országban élő lakói egymás nyakába borultak, jöttek-mentek a korábban sorompó-őrizte Ronyva-hídon ide-oda, mintha nem volna holnap. Holnap is szabad. Feltehetően hasonló jelenetek játszódnak majd le január elsején a román-magyar, meg a bolgár-román, meg a bolgár-görög határon is, ekkor léphet be végre e két ország a schengeni övezetbe.

Mi volt idén a legdurvább? – Kárpáti Iván jegyzete

19/12/2023 18:03

| Szerző: Kárpáti Iván

A rendszerváltást követő évek óta nem volt ennyire vad pénzromlás Magyarországon.

2023. december 19. Esti gyors-részlet (2023.12.19. Kárpáti Iván jegyzete)
01:48
00:00
Ideje van visszatekinteni az évre. Mi volt a legdurvább? Szerintem az a pusztítás, amit az infláció hagyott maga után. Helyesbítek: amit eddig pusztított, mert még papíron sincs vége.

A rendszerváltást követő évek óta nem volt ennyire vad pénzromlás Magyarországon. Senki nem úszhatta meg, akinek volt megtakarítása, az sirathat több évnyi gyarapodást, akinek nem volt, az meg nézhetett maga elé a boltban, az árakat már nem volt miért.

Elkerülhető lett volna? Nem, ezt nem lehetett megúszni, már a covid előtt elindultak felfelé az árak, de még csak csöndesen. Aztán a világszerte beindult pénzosztás, amivel a járvány miatti lezárások okozta gazdasági sokkot próbálták kezelni, kiengedve a szellemet a palackból. Mindezt nálunk tovább pörgette, hogy a jegybank és a kormány akkor is fűtötte a magyar gazdaságot, amikor nem kellett volna segítség. Egy ponton Orbán Viktor bevezette a részleges tervgazdaságot, szabályozott árakkal. Ez úgy működött, mint a tankönyvekben, először áruhiányt okozott – emlékszünk még a benzinvadászatra? –, aztán tartósította a magas árakat, sokkal lassabban tudott levonulni az inflációs ár idén, mint bárhol Európában, ráadásul jóval magasabb szintről.

Orbán kiadta a jelszót, 10 százalék alá kell vinni év végére az inflációt. Azt is parancsba adhatta volna, hogy holnap jöjjön fel a nap, micsoda siker lett volna az is. A piac ugyanis korrigálta magát, követtük a trendet, ezt csak elcseszni lehet állami okosságokkal. De a baj már megtörtént, belátható időn belül nem térnek vissza a boldog idők, az egykori árak, legfeljebb lassabb lesz a tempó. Arról már nem is beszélve, hogy ez is csak úgy sikerül, hogy véleményes a KSH módszertana.

Kárpáti Iván jegyzete a 2023. december 19-i Esti gyorsban hangzott el.