Korruptopoly – Józsa Márta jegyzete
Indul az integritásérzékenyítés, először tanároknak, hogy aztán majd a gyerekek is játékos formában ismerhessék meg a korrupció társadalmi következményeit.
Mi marad utánuk? – Rózsa Péter jegyzete
Ennek a kurzusnak a jó törvények csak akadályt jelentenek önkényen alapuló kormányzásuk fenntartásában. Mégsem az a fő kérdés, vége lesz-e a rezsimnek belátható időn belül.
Péter a rengetegben - Hardy Mihály jegyzete
Ez a külügyminiszteri látogatás minden elemében súlyos diplomáciai katasztrófa. Magára valamit is adó európai vagy nyugat-európai politikus az elcsalt 2020-as választások és a vérbefojtott belarusz tüntetések óta be sem teszi a lábát Minszkbe.
Min-Ho nem Ryan - Szénási Sándor jegyzete
"Amikor neked, katona, azt parancsolják, hogy tüzelj, nem azt válaszolod, hogy igenis, parancsnok elvtárs. Te a politikai tiszthez fordulsz, és megkérdezed az elvtársat hogy jóváhagyja-e a másik elvtárs utasítását. Ha igen, lőhetsz."
Orbán Lenin-rendje - Kárpáti Iván jegyzete
Magyarország kormánya jelenleg hatékonyabban képviseli Oroszország érdekeit, mint maga a moszkvai külügyminisztérium, már ha elfogadjuk azt a jóindulatú feltételezést, hogy Orbán Viktor egyáltalán magyar miniszterelnök és nem osztályvezető Szergej Lavrov hivatalában.
A család az első - Dési János jegyzete
"Kedves Tiborcz/Orbán/Mészáros – örülök, hogy hozzájárulhattam a gazdagodásotokhoz."
Víz, villany – Józsa Márta jegyzete
Magyarországon százezrek küzdenek úgynevezett vízszorongástól. Ők azok, akik sokszor naponta órákat töltenek azzal, hogy vödrökben hazacipeljék a legközelebbi közkútról az ivásra, főzésre, mosásra, tisztálkodásra használható vizet.
'56 emléke és újraértelmezése – Hardy Mihály jegyzete
Máig sem tudjuk, hogy az amúgy gyomorbeteg könyvelőre emlékeztető új orosz cár mivel tartja ennyire rövid pórázon, sőt egyenesen fojtónyakörvön Orbán Viktort és csapatát, de minél többet hadoválnak Budapesten ún. "nemzeti szuverenitásról", annál kevésbé hihető, hogy még önállóan döntenek, dönthetnek bármiben is.
Mi volt idén a legdurvább? – Kárpáti Iván jegyzete
19/12/2023 18:03
| Szerző: Kárpáti Iván
A rendszerváltást követő évek óta nem volt ennyire vad pénzromlás Magyarországon.
A rendszerváltást követő évek óta nem volt ennyire vad pénzromlás Magyarországon. Senki nem úszhatta meg, akinek volt megtakarítása, az sirathat több évnyi gyarapodást, akinek nem volt, az meg nézhetett maga elé a boltban, az árakat már nem volt miért.
Elkerülhető lett volna? Nem, ezt nem lehetett megúszni, már a covid előtt elindultak felfelé az árak, de még csak csöndesen. Aztán a világszerte beindult pénzosztás, amivel a járvány miatti lezárások okozta gazdasági sokkot próbálták kezelni, kiengedve a szellemet a palackból. Mindezt nálunk tovább pörgette, hogy a jegybank és a kormány akkor is fűtötte a magyar gazdaságot, amikor nem kellett volna segítség. Egy ponton Orbán Viktor bevezette a részleges tervgazdaságot, szabályozott árakkal. Ez úgy működött, mint a tankönyvekben, először áruhiányt okozott – emlékszünk még a benzinvadászatra? –, aztán tartósította a magas árakat, sokkal lassabban tudott levonulni az inflációs ár idén, mint bárhol Európában, ráadásul jóval magasabb szintről.
Orbán kiadta a jelszót, 10 százalék alá kell vinni év végére az inflációt. Azt is parancsba adhatta volna, hogy holnap jöjjön fel a nap, micsoda siker lett volna az is. A piac ugyanis korrigálta magát, követtük a trendet, ezt csak elcseszni lehet állami okosságokkal. De a baj már megtörtént, belátható időn belül nem térnek vissza a boldog idők, az egykori árak, legfeljebb lassabb lesz a tempó. Arról már nem is beszélve, hogy ez is csak úgy sikerül, hogy véleményes a KSH módszertana.
Kárpáti Iván jegyzete a 2023. december 19-i Esti gyorsban hangzott el.