„Köszönjük
Publicisztika
Schengen - Józsa Márta jegyzete
Publicisztika

Schengen - Józsa Márta jegyzete

Józsa Márta jegyzetében felidézi, hogy 2007. december 21-én ott volt az ünnepen, amikor Sátoraljaújhely egyik utcájának két országban élő lakói egymás nyakába borultak, jöttek-mentek a korábban sorompó-őrizte Ronyva-hídon ide-oda, mintha nem volna holnap. Holnap is szabad. Feltehetően hasonló jelenetek játszódnak majd le január elsején a román-magyar, meg a bolgár-román, meg a bolgár-görög határon is, ekkor léphet be végre e két ország a schengeni övezetbe.

A szegények is esznek csokit – Selmeci János jegyzete
Publicisztika

A szegények is esznek csokit – Selmeci János jegyzete

A kasszánál egy férfi fizet és közben a feleségét szidja, "huszonkétezer forint hallod, neked meg még kellett az a rohadt arckrém" – mondja neki "mások bezzeg a dubai csokit is meg tudják venni" tromfol a nő, és egyikük sem látja, ahogy a kasszás hang nélkül eltátogja, hogy a szegények.

Miasszonyunk - Józsa Márta jegyzete
Publicisztika

Miasszonyunk - Józsa Márta jegyzete

És ha túlélik, és ha még Magyarországon is átverekszik magukat, akkor egy hosszú-hosszú vándorlás után az újra a régi pompájában tündöklő Notre-Dame-hoz is eljuthatnak. Amelynek falai között, vagy mellett most éppen úgynevezett keresztény politikusok pókereznek emberéletekkel.

Több versenyt, kevesebb hiénát! – Selmeci János jegyzete

30/08/2024 18:03

| Szerző: Selmeci János

 | Szerkesztő: Ivánkai Márk

Budapesten olcsóbb lett taxizni, azóta pedig a BKK is megállapította, hogy ez nem sérti a hatósági áras rendeletüket, azaz kiderült, hogy Magyarországon sem csak rohadt drágán lehet ezt csinálni, a piaci verseny jó, és látva az iménti hiénás példát is, a gazdaság kifehérítésében is segít. JézusmáriaOMG, ki hitte volna.

2024. augusztus 30. Esti gyors-részlet (2024.08.30. Selmeci János jegyzete)
02:49
00:00

"Fogalmam sincs, két hete még hiéna voltam” – mondta a taxis, akivel először utaztam a Magyarországról korábban kiutált, most pedig visszatérő applikáció segítségével, és akitől arról érdeklődtem, hogy pontosan milyen konstrukcióban is dolgozik ennek a cégnek. A fuvar egyébként ingyen volt, ezzel próbálták visszacsábítani magukhoz a taxira vágyókat.

Azóta is gyakoriak a 20-30 százalékos kedvezmények, tehát Budapesten olcsóbb lett taxizni, azóta pedig a BKK is megállapította, hogy ez nem sérti a hatósági áras rendeletüket, azaz kiderült, hogy Magyarországon sem csak rohadt drágán lehet ezt csinálni, a piaci verseny jó, és látva az iménti hiénás példát is, a gazdaság kifehérítésében is segít. JézusmáriaOMG, ki hitte volna.

Egyes taxisok és cégek persze az olcsóbb szolgáltató betiltásáért kiáltottak, de ez hála Istennek most nem érdekel senkit. Még pedig azért nem, mert a kormánynak kisebb baja is nagyobb most annál, hogy a taxisokkal foglalkozzon, amibe pedig a magyar állam nem pofátlankodik bele, jellemzően jobban működik azoknál a dolgoknál, amikbe igen.

Ezért érdemes a szívünkhöz kapnunk, amikor az illetékes miniszter ráküldené az versenyhivatalt az áraikat szabadon meghatározó kiskereskedőkre, az elmúlt évek tapasztalatai alapján nyugodtak (illetve idegesek) lehetünk azt illetően, hogy ettől megint csak drágábbak lesznek a dolgok, nem olcsóbbak. Hülye állam.

Visszatérve a versenyre, illetve annak általános hiányára, ami az ország egyik legnagyobb baja, és megint csak a kormányzati pofátlanság miatt van; ha csak egy kicsit lenne nagyobb verseny a gazdaságban, és nem torzítanák szét Mészáros Lőrincekkel meg különadókkal, akkor Magyarországon sikeresebb cégek tudnának magasabb fizetést adni a boldogabb munkavállalóknak.

Ugyan ez a verseny hiányzik (hiányzott eddig?) a politikából is; nem függetlenül a saját törvényeitől, a Fidesznek 2014 óta egyszer sem volt esélye sem volt elveszítenie a választást, nem volt szüksége jó kormányzásra, ami most, a válságosabb időkben látszik igazán, rendes politikai verseny mellett szinte biztosan nem lett volna lehetőség állami beavatkozással negyven százalékos élelmiszer inflációt csinálni, meg nem eshetne szét a vasúti közlekedés minden héten, egyszerűen muszáj lenne jobban vezetniük az országot.

Szóval versenyt mindenhol, és akkor mindenkinek (kivéve Mészáros Lőrincek) jobb lesz, nem csak annak a tisztességesen dolgozó és adózó sofőrnek, aki két héttel ezelőtt még hiéna volt. 

Selmeci János jegyzete az Esti gyors 2024. augusztus 30-i adásában hangzott el.