„Köszönjük
Hetes Stúdió

A Fideszben is vannak homoszexuálisok, őket kell jobb belátásra bírni a törvények megváltoztatása érdekében – Nemzetközi konferencia az örökbefogadás magyarországi diszkriminációjáról

1/12/2024 18:37

| Szerző: Csernyánszky Judit/Klubrádió

Amerika 100 legbefolyásosabb ügyvédjének listájára került fel 2000-ben Evan Wolfson, amit az Amerikai Jogász Lap (National Law Journal) tett közzé. Négy évvel később pedig a Time magazin a világ 100 legbefolyásosabb embere közt nevezte meg őt, miután nemcsak megalapította a Freedom to Marry – a Házasságkötés Szabadsága mozgalmat, de olyan országos pert nyert meg a Boy Scouts-közösséggel szemben, amellyel országos ismertségre és elismertségre tett szert. Védi a melegeket, harcol a jogaikért, alapvetően azért, hogy ők is törvényesen elismert házasságban élhessenek és harcol a HIV/AIDS -betegekért is. Budapesten beszélgetett vele Csernyánszky Judit, a Klubrádió riportere abból az alkalomból, hogy a CEU – bátran szembemenve a kormány kurzusával – kétnapos konferenciát szervezett a meleg/leszbikus párok örökbefogadásának jogi útvesztőiről és harcukról. Magyarországon ez volt az első ilyen nemzetközi konferencia. Köszönhetően többek között annak, hogy 2020-ban az érintettek megalapították a Szivárvány Család Alapítványt. A konferenciából azt a szomorú tanulságot tudtuk, mi hallgatók levonni, hogy szégyenteljesen le vagyunk maradva a nyugati társadalmakhoz képest, s nemhogy javulna, sokkal inkább romlik hazánkban a helyzet. Amikor az amerikai és az írországi mozgalmak jeles képviselőivel beszélgettünk, mintha időkapszulában egy másik világba érkeztünk volna.

2024. november 30. Hetes Stúdió-részlet / Interjú - Evan Wolfson - 2024.11.30.
11:34
00:00
Evan Wolfson: Mi 2015-ben vívtuk ki jogainkat a házasságkötésre, amellyel most már semmilyen diszkrimináció nem érhet minket – ismerteti a helyzetet Evan Wolfson, ami óriási vívmány ahhoz képest, hogy ő először 1983-ban írt disszertációt a Harvard jogi egyetemén az azonos neműek házasságának jogköveteléséről. S ha úgy vesszük, akkor ez nem volt egy rövid harc, 32 éven át tartott.

E.W.: Ma már az Egyesült Államok minden államában, területén, szegletében jogod van azonos neműként házasságot kötnöd. A törvény egyenjogúságot biztosított a számunkra, épp olyan jogaink vannak, mint bárki másnak. S ez nemcsak jogi értelemben vett elismerést jelent, de a közvélemény meggyőzésének és támogatásának a megszerzését. Amikor egyetemistaként elkezdtem ezt a munkát, az embereknek mindössze a 11 százaléka fogadott el minket. Ma már ez a mutató elérte a 70 százalékot. Sőt ebbe a körbe még a 65 év feletti republikánusok, konzervatívok is beletartoznak. Mert azt tapasztalták meg, hogy valóban szükség van az ilyen típusú családok támogatására, és nem következett be az, amitől féltek. Mert ha családod van, és azonos jogokkal rendelkezel, és törvényesen rendezed viszonyod az örökbefogadott gyermekeddel is, akkor azzal nyer a közösség, a társadalom, sőt a gazdaság hasznára is leszel.

Csernyánszky Judit: Most sem tart attól, hogy az elnökváltással változik az emberek toleranciája? Hisz a kampányban is bőven voltak jelei a gyűlöletnek, a megkülönböztetésnek és a kirekesztettségnek.

E.W.:  Sajnos az Egyesült Államokban is, mint a világ egyre több pontján, egyre jobban felülkerekedik a toxikus előítélet, félremagyarázás vagy simán dezinformáció, aminek felülnek az emberek. S valóban létezik a vezetők egy olyan csoportja, amely a hibát másban keresi, bűnbakot keres. Vagy bosszúálló. Nagyon csalódott vagyok az elnökválasztás eredményének ismeretében. Ugyanakkor azt kell mondjam, a közvélemény mintha nem változott volna – legalábbis eddig. Mert egyre több államban választottak maguknak az emberek meleg képviselőt. Sőt bekerült a kongresszusba az első transznemű képviselő is. Hozzáteszem, mindez nem jelenti azt, hogy helyenként ne lettek volna elkeseredett csaták a jogegyenlőségért.

Cs.J.: S hasonlóképpen akadálymentes Önöknél az örökbefogadás is? Mint ismeretes Magyarországon hivatalosan 4125 gyermek él egynemű családban. A törvény csak egy szülőt ismer el – aki vagy a biológiai apa vagy anya, illetve a lepapírozott örökbefogadó. A másik szülőt nem ismeri el, annak semmilyen joga nincs hivatalosan a gyerekhez, ideértve az örökösödést is.

E.W.: Törvény szerint nincs akadálya. Ami pedig a köz megítélését illeti: egészségügyi szolgáltatók, intézmények/hatóságok bizonyítják, hogy a törvényes családba törvényesen befogadott gyermek biztonságban érzi magát, védettnek, ami az ő élete, egészsége, pályája miatt roppant fontos. 

 
Evan Wolfson
amerikai jogász Forrás: Wikipedia
 

Cs.J.: Fizikailag, adminisztratíve nehéz az örökbefogadás önöknél? Mert nálunk még a kormány által jegyzett hagyományos családok örökbefogadása is nehézkes, emberpróbáló.

E.W.: Természetesen itt is végig kell járni sok stációt, tanulni, próbát tenni. Itt sem megy egyik napról a másikra, de törvényileg semmilyen akadálya nincs a folyamatnak.

Cs.J.: Mit tapasztalt meg itt Budapesten és a konferencián? Elég nagynak tűnik a két rendszer közti különbség. Ez meglepte?

E.W.: Azt nem mondanám, hogy meglepett, mert nagyon is tisztában vagyunk a helyzettel, hogy az Orbán-kormány idején minden a visszájára és rosszra fordult. Ahhoz képest, hogy Magyarország a liberális értékrend szempontjából az egyik vezető európai ország lett a rendszerváltás után. Most pedig mindannyian megtanultuk jól, hogy néz ki az illiberális állam. Pedig úgy látjuk, hogy a kormánnyal szemben a közvélemény a véltnél is támogatóbb a melegek és transzneműek irányában. Ezért is fogadtam el a szervezők meghívását.

Cs.J.: Hogyan tud Budapesten segíteni?

E.W.: Nézze, nálunk is évtizedekbe tellett, míg legyőztük az ellenünk irányuló undort, azt, hogy ne mi legyünk a bűnbakok, ha rosszul mennek a dolgok. S ehhez képest jól állunk szerte a világban. Miután nálunk elsőként ismerték el az azonosneműek házasságát, ma már 40 országban létezik ez az intézmény. Másfél milliárd ember, a föld lakosságának csaknem 20%-a él ilyen boldog házasságban. A családodnak, a barátodnak és a szomszédodnak is bebizonyítottad, hogy nem okozunk bajt, mert épp úgy élünk, mint bárki más. Nem szolgálunk rá arra, hogy mi legyünk a bűnbakok.

Cs.J.: Orbánék azt mondják, hogy ha véded a melegek jogait, akkor tulajdonképpen propagandát csinálsz, és ettől is nő meg a melegek száma. Mit szól ehhez? Van igazságalapja?

E.W.: Nyilván ez is csúf propaganda, amit ők mondanak, hogy bemocskolják és félelemben tartsák az adott közösséget. Csak azért, mert melegként beszélsz az életedről, érzéseidről, a saját értékrendedről – nem válnak melegekké, vagy leszbikussá a gyanútlan emberek. Amerikában az emberek többsége szavazott a melegházasság elismeréséért. Mert maguk a melegek csupán egy piciny közösség. A többség döntötte el ezt a kérdést. Mi kevesek lettünk volna hozzá. Melegek évezredek óta vannak, csakhogy eddig nem lehetett róluk beszélni, csak a vallásról és az egyházról lehetett beszélni. Ennek szakadt vége 32 évvel ezelőtt. Azt nem mondom, hogy most nem tér vissza, még a saját hazámban is a régi valóság. Mert látod az oligarchákat, a korruptakat, akik maguk akarják diktálni a világrendet. De ahogy ez a konferencia, úgy nekünk is összefogásban kell legyőznünk azokat, akik lejárató kampányt folytatnak ellenünk, akik tovább akarják mélyíteni a megosztottságot. Amerikában és Magyarországon is. Mert ettől nem jobb, hanem rosszabb lesz a világ.

Az ír származású Brian Sheehan szervezte és vitte győzelemre az első referendumot a világban, amely a melegházasságok elismerését követelte Yes elnevezésű mozgalomként. Ez a fordulat szintén 2015-ben következett be, mint ahogy Amerikában. A jogvédő Sheehan jelenleg a Nők Megválasztásáért küzdő ír párt főtitkára, de Brüsszelben társelnöke volt egy olyan szervezetnek, amely a világ több mint 700 LMBTQ szervezetét képviselte.

E.W.: Igen, valóban a világ első, az LMBTQ közösségek házasságának jogáért kiírt referendumát szerveztem meg, sőt még az sem mellékes a számomra, hogy ez a Yes/Igen népszavazás egy hónappal az amerikai, hasonló célból született alkotmánybírósági döntés meghozatala előtt valósult meg. S mindennek következményeként az alkotmánymódosítás úgy jött létre, hogy nem volt szükség a pártok jóváhagyására a parlamentben. S hogy mindezt kontextusba helyezzem, meg kell említsem, hogy az alkotmány szerint a válás és az abortusz is tiltva volt, s ma már ez is a múlté. 1996-ban szintén népszavazás eredményeként az alkotmány lehetővé tette a válást, 2018-ban pedig négy referendum után az abortuszhoz való alkotmányos jogot is kivívta Írország.

Cs.J.: Tehát nem a politika, hanem az emberek döntöttek.

E.W.: Az emberek többsége belátta, mégha személy szerint nem is érintettek, hogy a jogegyenlőség megilleti a kisebbségeket is. Valóban óriási személetváltást, a közvélemény teljes átalakulását hozta magával. Minden családban vannak leszbikus vagy meleg tagok, és ennek tudatosítása tette toleránssá őket. Mint ahogy minden családban vannak problémás terhességek és sikertelen házasságok is. S amikor erről nyíltan elkezdünk beszélgetni, akkor megértjük mások problémáit, amiben segíteni akarjuk őket. S ekkor a kormány ideológiai propagandája már senkinek nem mérvadó. Minden szülő azt akarja, hogy gyerekét – nemi orientációjától függetlenül - a többiekkel azonos alkotmányos jogok illessék meg.

Cs.J.: Ilyet Orbán Magyarországán elképzelni sem lehet. Vagy van hozzá receptje?

E.W.: Valóban, ilyen eredményhez minden egyes ember támogatására szükség van. Írországban bűncselekménynek számított a homoszexualitás 93-ig, s 40 évre volt szükségünk ahhoz, hogy más megítélés alá essen a közösség. Amiben az Európai Emberi Jogok Bíróságának döntése is segített. Amióta megváltozott az emberek szemlélete és törvény garantálja az örökbefogadást is, a gyerekeket például nem bántják az iskolákban.

Cs.J.: Nálunk kormányváltás nélkül ezek egészen biztosan nem érhetők el.

E.W.: Követem évek óta, mi zajlik Magyarországon. S az is igaz, hogy a népszavazáshoz a kormány jóváhagyása is szükséges. Viszont azt is tudom, hogy a Fideszben is vannak homoszexuálisok. Ez lehet az a csatorna, amelyen át a magyar LMBTQ közösségek, az aktivisták megközelíthetik a kormányt a jobb belátás érdekében. Rá kell ébreszteni a kormányt, hogy nem használhatják fel, nem áldozhatják fel őket rasszista és politikai nézeteik érdekében.

Cs.J.: Ez a közösség nemzetközi is, mégsem sikerült önöknek kapcsolatba lépni a magyar kormányon belüli LMTQ közösséggel. Semmi esély erre?

E.W.: Persze az ír kormány a referendum után fel lett hatalmazva a nemzetközi közösségek elérésére, meggyőzésére, de erre csak azt tudom mondani, hogy az Európai Parlamentben mi is mindig betámadtuk a magyar kormány jogellenes intézkedésit. A fóliázást is. Ugyanakkor nagyon sokat javult a magyar közvélekedés is a téren, 49%-uk támogatja az azonos neműek házasságát. A partnerségi viszony elismerése is egy eredmény, a többi is jön majd utána. Láttatniuk kell magukat, hogy a változás bekövezzen, hogy a bántás szemet szúrjon mindenkinek.

Az interjút a cikk elején található lejátszás ikonra kattintva hallgathatják meg.