Az EB nagyobb szerepet akar a költségvetési források kiosztásában
28/10/2024 12:24
| Szerző: Klubrádió/Vikár Anna
Az Európai Bizottság magához ragadná a költségvetési források elosztását, ami persze a tagállamok beleegyezése nélkül nem fog menni. Ugyanakkor nem csak az EB akar nagyobb szigort, a befizető országoknak is ez az érdeke. Hatékonyabbá tennék a jogállamisági eljárást, akár a mezőgazdasági támogatások kifizetését is feltételekhez kötnék. Arató Lászlót, a Klubrádió brüsszeli tudósítóját kérdeztük a Reggeli gyorsban.
Elégedetlen az Európai Bizottság (EB) a források felhasználásával, az unió végrehajtó szerve szerint nem elég hatékony a kohéziós pénzek elosztása ahhoz, hogy csökkenjenek a régiók közötti különbségek, mégpedig azért, mert túl nagy hatalma van a tagállami hatóságoknak. Az EB így inkább magához ragadná a feladatot. A Politicohoz kiszivárgott dokumentum szerint a 2028-2034-es költségvetési ciklusban az 1200 milliárd eurós (több mint 480 ezer milliárd forintos) költségvetési alapból történő kifizetéseket már bizonyos gazdasági és politikai reformok teljesítéséhez kötnék.
Az ötlet hatalmas felháborodást váltott ki, de természetesen nem is lehet megvalósítani a tagállamok teljes körű egyetértése nélkül. Ezt a dokumentumot inkább csak egy politikai vita kiindulópontjának kell tekinteni – mondta Arató László, a Klubrádió brüsszeli tudósítója a Reggeli gyorsban, hozzátéve, hivatalosan még fel sem állt az új bizottság, amelynek a tervéről szó van. Ez a felvetés csak egy része annak a folyamatosan visszatérő politikai játéknak, hogy az EB minden irányban próbálja szélesíteni a lehetőségeit, mondván náluk van minden információ és a szakértelem is, a tagállamok pedig próbálnak ennek gátat szabni – magyarázta tudósítónk.
Ugyanakkor az a tendencia az uniós költségvetési politikában, hogy fogjuk meg jobban a pénzeket, ellenőrizzük alaposabban, legyen hatékonyabb például a jogállamisági eljárás, nem valószínű, hogy változni fog. Sőt, tervezik a kiterjesztését a mezőgazdasági támogatásokra is. Ebben pedig nem csak az EB akaratáról van szó, a gazdag befizető tagállamoknak is ez az érdeke.
Magyarország illetve a magyar kormány szempontjából nyilván nem hangzik jól a további szigorítás, bár teoretikus kérdés olyan pénzek kifizetési módjáról vitázni, amelyek jelenleg eleve nem érkeznek meg. Év végén újabb befagyasztott forrásokat fogunk végleg elbukni, hiszen nem teljesítjük egészében a jogállamisági feltételrendszer vonatkozó részeit – hívta fel a figyelmet Arató.
2024. október 28., hétfő 7:34
Riporter: Herskovits Eszter és Selmeci János