„Köszönjük
Megbeszéljük...

Cseh Katalin: Igenis van tere a liberális gondolatnak Magyarországon

18/10/2024 22:02

| Szerző: Klubrádió

 | Szerkesztő: Szikora Gábor

Cseh Katalin, a Momentum volt európai parlamenti és leendő országgyűláési képviselője Fekete-Győr András ügyéről azt mondta, egészen traumatizáló élmény volt ott ülni a tárgyalóteremben, látni a barátait a vádlottak padján, hallgatni ezt a teljesen abszurd ítéletet. Majd úgy fogalmazott: "mi momentumosok 2018 óta küzdünk azért, hogy itt változás lehessen, és lehet, hogy (...) voltak hibáink, de az elköteleződésünk mindig tiszta volt és az is marad".

2024. október 18. Megbeszéljük - részlet 24.10.18. Cseh Katalin
11:10
00:00

A Fővárosi Ítélőtábla csütörötökön harmadfokon elítélte Fekete-Győr Andrást, a Momentum országgyűlési képviselőjét csoportosan, társtettesként elkövetett hivatalos személy elleni erőszak vádjában, amiért egy 2018-as tüntetésen füstgyertyát dobott a rendőrsorfal elé a Parlamentnél.

Fekete-Győr átadja mandátumát Cseh Katalinnak, a Momentum volt európai parlamenti képviselőjének, aki a Megbeszéljük adásában elmondta, nyilvánvalóan nem boldog ettől a helyzettől. Sőt, még mindig a csütörtöki nap hatása alatt van, amikor egészen traumatizáló élmény volt ott ülni a tárgyalóteremben, látni a barátait a vádlottak padján, „hallgatni ezt a teljesen abszurd ítéletet”. Elmondása szerint egy olyan politikust ítéltek el, aki nem bántott senkit, csak tüntetett, a véleményét fejezte ki, nincs is sértettje az ügynek. „Tudjuk, hogy milyen országban élünk (...), de nem tudtam volna elképzelni, hogy Andrist nem mentik fel, hiszen nem tett semmi rosszat” – fogalmazott. Ha valami motiválja az embert, hogy a rendszer ellen küzdjön, az pont az ilyen igazságtalanságok arcba vágó felismerése, tette hozzá.

Műsorvezetőnk felidézte, hogy amikor valaki 2006. október 23-án elkötött egy tankot, akkor őt nem hat, hanem három évvel később közúti veszélyezetetés miatt és hasonló okokból egy év nyolc hónap felfüggesztett börtönre ítélték, tehát lényegében ugyanazt a büntetést kapta, mint Fekete-Győr András. Cseh Katalin hozzátette, Fekete-Győr ügyében a rendőrök vallomásuk szerint nem is emlékeznek erre az incidensre, és nem is látták, hogy a Momentum volt elnöke ott lett volna a tömegben, nem zavarta őket, és senki nem sérült meg. Kaleta Gábor volt perui nagykövet gyermekpornós ügyét is említette, hozzátéve: egyértelműen látszik, hogy politikai célokra használják az igazságszolgáltatást. „Ennyi évtized után újra van politikai elítélt Magyarországon”, ez jól mutatja a demokrácia helyzetének romlását Magyarországon – fogalmazott.

Milyen tere, lehetősége, esélye van a Momentumnak a következő másfél évben? – kérdezte műsorvezetőnk. Cseh Katalin felidézte a Donáth Anna, Gurmai Zita és Szél Bernadett ellen indított eljárást is (ők Iványi Gábor mellett álltak ki és csoportosan elkövetett, hivatalos személy elleni erősza vádolják őket), és azt mondta: az egyre fokozódó elnyomás arra motiválja, hogy az elmúlt öt év tapasztalatált felhasználva küzdjön azokért az értékekért, amelyekben hisz, egy olyan országért, ahol a jog a kisemberek oldalán álljon, és ahol lehet boldogan, nyugalomban élni. Szerinte Magyarországon valami megmozdult júniusban, és bár „nyilvánvalóan nekem ez nem volt pozitív fejlemény”, azt mégis pozitív látni, hogy ismét van esély a politikai vezetés változására. Ehhez szeretne hozzátenni ő is és a Momentum is – jelezte.

„Szerintem igenis van tere a liberális gondolatnak Magyarországon” – jelentette ki, hozzátéve: lesz tere abban az átmenetben, amit 2026-ban meg kell valósítani. Közölte: szabadelvű ember lévén nem szeretné az alapján változtatni a meggyőződését, hogy Orbán Viktor vagy a propagandasajtó mit mond a 'liberális' kifejezésről. Az Európai Parlamentben a liberális frakció alelnöke volt, ezután pláne nevetséges és hiteltelen lenne, ha most például konzervatívnak nevezné magát – jegyezte meg. Pont abban az országban van a legnagyobb szükség a szabadelvű gondolatra, ahol egyre jobban elszívják a szabadság levegőjét az emberek elől, fokozódik a kisebbségekkel szembeni elnyomó fellépés, az információ szabadságának gátlása – fűzte hozzá.

Azon dolgoznak, hogy bebizonyítsák a magyar szavazóknak, hogy a változás akkor következhet be, ha nem csupán egy erő áll szemben egy másik nagy erővel. Szerinte a liberális pártok sokszor annak a garanciáját jelentik, hogy a szabadság gondolatának, a kisebbségi jogoknak, a női jogoknak van képviselete. „Mi momentumosok 2018 óta küzdünk azért, hogy itt változás lehessen, és lehet, hogy nem voltunk mindig a leginkább sikeres projekt része, lehet, hogy voltak hibáink, lehet, hogy rosszul érzékeltünk helyzeteket, ugyanakkor az elköteleződésünk mindig tiszta volt és az is marad” – fogalmazott Cseh Katalin.

A beszélgetést a fenti lejátszás ikonra kattintva hallgathatják meg. Kiemelt kép: Facebook

Megbeszéljük
2024. október 18., péntek 16:45
Riporter: Bolgár György