Így maximalizálhatja a Tisza a rendszerváltás esélyét a szociológus szerint
14/08/2024 10:36
| Szerző: Klubrádió/Vikár Anna
Úgy tűnik az emberek ma nem elsősorban az alapján teszik le a voksukat egy-egy politikai szereplő mellett, hogy az milyen értékeket képvisel, milyen programot hírdet, hanem spekulatív alapon. A tartalomnál sokkal többet számít, hogy mit gondolnak arról, kik tartoznak még a táborba – véli Csigó Péter. A BME tudományos munkatársa a Megbeszéljükben elmondta, a Tisza Párt szerinte akkor tud érdemben túlnyúlni az ellenzéki szavazók táborán, ha helyi szinten olyan független, autonóm módon politizáló jelölteket állít, akikre egyik tábor sem tudja könnyen ráragasztani a sztereotípiáit.
Úgy tűnik, hogy az emberek elsősorban nem úgy tekintenek a politikusokra, mint politikai árucikkek termelőire – vagyis nem azért szavaznak rájuk, mert amit ideológia vagy program szintjén kínálnak az közel áll az értékrendjükhöz –, inkább egyfajta valutaként értelmezik őket – vagyis a tartalmi kérdéseknél többet számít, hogy kik azok, akik rajtuk kívül még értékesnek tartják az adott szereplőket, akik szintén arra spekulálnak, hogy jó befektetés rájuk adni a voksot. Ma minden elsősorban arról szól, hogy mit gondolunk, milyen emberek vannak a saját és a másik táborban – magyarázta Csigó az adásban.
A szociológus szerint jól mutatja ezt az is, hogy a Magyar szervezte tüntetésekről és az országjárásról szóló tudósítások sem elsősorban arról szóltak, hogy az újdonsült politikus miről beszél, sokkal inkább arról, hogy kik, milyen társadalmi csoportok jelentek meg az eseményeken.
Az ellenzéki szavazók úgy gondolkodhattak a Tisza esetében, hogy ha a régi valutáikat, vagyis a korábban preferált pártokat lecserélik, akkor olyan új pénznemben tarthatják a vagyonukat – tehát a szavazatukat, amelyet szélesebb közösség – akár a bizonytalanok, akár a kormány teljesítményével elégedetlen Fidesz-szavazók is – elfogadnak értéknek. Ezzel szemben utóbbi csoportok számára nagyobb társadalmi költséggel jár a "valutaváltás", a körülöttük lévők, a számukra fontos emberek ugyanis kisebb eséllyel fogadják el az új pénznemet – magyarázta Csigó.
Az ellenzékiek és a csalódott kormánypártiak is sztereotípan gondolkodnak egymásról, így nehéz oda eljutni, hogy ugyanazt a valutát – ugyanazt a politikai szereplőt – tartsák értékesnek. Magyar Pétert és a Tiszát jelenleg dominánsan előbbiek támogatják, ahhoz, hogy ezen a táboron érdemben túl tudjanak nyúlni valahogyan el kell kerülni azt, hogy a bizonytalanok és az elégedetlen kormánypártiak "az ellenzéki pártokkal" vagy épp az "ellenzéki tábor" vezető erejeként azonosítsák. Ha ugyanis így látják a Tiszát, akkor az a növekedés gátja lesz helyben, az egyes választókerületekben – véli Csigó.
Nyilván fontos a pártépítés, de a szociológus szerint segítene ha helyben a Tisza utat nyitna a civil jelölteknek, akiket ismernek az emberek és akikhez emiatt sokkal nehezebb negatívumokat társítani a sztereotípia-csomagból. Lehet, hogy ez nem egy magától értetődő dolog egy épp felfutóban lévő pártnál, de a rendszerváltó többség létrehozásához jó lenne megtalálni ezeket a független jelölteket és engedni nekik, hogy ténylegesen autonóm módon politizáljanak. Ez lehetővé tenné, hogy valahogy túllendülhessünk a társadalmi polarizációt egyre inkább élesítő, bénító sztereotípiákon – mondta Csigó.
A teljes beszélgetést visszahallgathatják a fenti lejátszóra kattintva.
Címlapi kép: A Tisza Párt május 5-i debreceni kampányeseménye.
2024. augusztus 13., kedd 16:46
Riporter: Bolgár György