Lehetett volna ezt máshogy? - Selmeci János jegyzete
Az a kérdés, hogy lehetett volna ezt máshogy, jobban, élhetőbben csinálni, vagy az ország történelméből, társadalmi viszonyaiból nem következik más, csak a stagnálás, és az a hatalmi berendezkedés, mint az ország kormányzásának egyetlen működő, ám de leginkább a semmibe vezető módja, ami az elmúlt tizennégy évben kialakult, megszilárdult, és sajnos legitimációt is nyert?
Bort, búzát, akkumulátort - Rózsa Péter jegyzete
Az egyik csúsztatás a mai orbáni definícióban, hogy a forint árfolyama és a magyar gazdaság állapota között különbséget téve, a pénzromlásért a spekulánsok felelnek. És a magyar gazdaság egyre romló eredményeiért vajon ki, vagyis, hogy az 2022-es gazdasági teljesítményéhez szinte képest minden szektor alulmarad, az autóiparra épített orbáni csoda finoman szólva is halványulóban van, a visszafogott állami beruházások mellett gyárleállás, létszámcsökkentés egyre-másra, és persze az élelmiszerinfláció megint kúszik felfelé.
Mission Impossible - Szénási Sándor jegyzete
Ukrajna döntést hozott Orbán és az ő egójának nélkülözéséről az eljövendő tárgyalásokon, s bár Trump a hírek szerint adna neki szerepet, Kijev annyira gyenge sosem lesz, hogy a magyar kormányfő Ukrajnát überelhesse.
Miért most hagynák a fosztogatást? – Kárpáti Iván jegyzete
Nincs pénz a pályaudvarok rendbetételére – szólt a meglepően őszinte üzenet. Semmi gond, lovak közé dobják a gyeplőt, így aztán XXI. századi plázába futhat majd be az ötven éves szerelvény.
Se nem béke, se nem misszió - Hardy Mihály jegyzete
Az égvilágon senki és semmi nem hatalmazta vagy kérte fel Orbán Viktort vagy Szijjártó Pétert, hogy közvetítsen Kijiv és Moszkva, a Vatikán és Mar a Lago vagy Isztambul között.
Schengen - Józsa Márta jegyzete
Józsa Márta jegyzetében felidézi, hogy 2007. december 21-én ott volt az ünnepen, amikor Sátoraljaújhely egyik utcájának két országban élő lakói egymás nyakába borultak, jöttek-mentek a korábban sorompó-őrizte Ronyva-hídon ide-oda, mintha nem volna holnap. Holnap is szabad. Feltehetően hasonló jelenetek játszódnak majd le január elsején a román-magyar, meg a bolgár-román, meg a bolgár-görög határon is, ekkor léphet be végre e két ország a schengeni övezetbe.
Pékárú – Rózsa Péter jegyzete
Orbán látványpékségéről, és annak lehetséges alternatíváiról a Hetes Stúdió műsorvezetője, Rózsa Péter.
A szegények is esznek csokit – Selmeci János jegyzete
A kasszánál egy férfi fizet és közben a feleségét szidja, "huszonkétezer forint hallod, neked meg még kellett az a rohadt arckrém" – mondja neki "mások bezzeg a dubai csokit is meg tudják venni" tromfol a nő, és egyikük sem látja, ahogy a kasszás hang nélkül eltátogja, hogy a szegények.
NER, zöld, békesség – Rózsa Péter jegyzete
8/08/2024 18:03
| Szerző: Rózsa Péter
| Szerkesztő: Ivánkai Márk
Most már látszik az Orbán család zöldprogram melletti elkötelezettsége: Hatvanpusztán József főherceg egykori majorsága, a Turai Kastély, a Balaton melletti telkek mind azt jelzik, gazdái szeretik a zöldet, a természetet, különösképpen, ha ezeken a területeken a saját ingatlanjaik és üzleti érdekeltségeik működhetnek.
Újabb NER mutyi a budai zöldövezetben. A XII. kerületi Mártonhegyi úton az egykori – még a szocialista-szabaddemokrata kormány által bezárt – gyermekkórház helyén irodaház épül.
Irodaház ott, az erdőben? Az egynyomtávos utca mellett, ahol jelenleg még járda sincs? A híres Jókai kert szomszédságában? Ki az a bolond, aki ide nem parkot, üdülőt, vagy valamilyen gyermekintézményt álmodna? Láss csodát, hát nem a Tiborcz-féle üzleti kör tüsténkedik ezen a helyen!
Pedig nagyon is logikus ez a lépés – mármint a NER fiúk szempontjából, hiszen itt van a szomszédban az elit klubjuk, a Botaniq Budai Klub, ez a zárt, csak saját üzleti körük figuráit szolgáló szórakozó, pihenő hely. És ott van a másik oldalon a Dreher villa, amit szuper luxus lakóházzá építettek át, még a beruházás engedélyébe is rögzítve van, hogy csak egy család számára vehető használatba.
Heti találós kérdésünk: vajon ez melyik család lesz? Egyébként most már látszik az Orbán család zöldprogram melletti elkötelezettsége: Hatvanpusztán József főherceg egykori majorsága, a Turai Kastély, a Balaton melletti telkek mind azt jelzik, gazdái szeretik a zöldet, a természetet, különösképpen, ha ezeken a területeken a saját ingatlanjaik és üzleti érdekeltségeik működhetnek.
Tőlük tanulta meg Mészáros uram is ezt, imádja a tavakat, erdőket, üdülőket és a többi. Még eltelik öt-tíz év, többé a kutya sem fogja megkérdezni, hogy miként és mennyiért jutottak ezek a jóemberek e birodalmakhoz. És különben is, a lényeg, hogy ezek magyar tulajdonosok, végső soron a nemzet részei és nem a gyarló külföldi multik vagyonát gyarapítják.
Van azonban itt egy kis bökkenő: ha ez lenne a lényeg, akkor a fiúk nem zabrálnák el a magyartól, ami az övé, de éppen a minap dobta nyilvánosságra Hadházy Ákos, hogy a NER-es vagyonszerzés egyik furmányos módja, hogy a sikeres magyar vállalkozókkal úgynevezett opciós szerződést kötnek, amivel a tulajdont egyelőre nem, de a megszerzés jogát elnyerik, majd a haszonból is részesülnek. Amennyiben az üzlet hosszabb távon is jól tejel, beváltják az opcionális vásárlási jogot és hipp-hopp ők lesznek a tulajdonosok immár papíron is.
S, hogy miért mennek bele ebbe a csínybe a magyar vállalkozók? Mert ellenkező esetben éppen a NAV vagy a versenyhivatal érkezik, netán kigyullad az üzem, rosszabb esetben a családtagok kénytelenek menekülni éjjel a házukból és hasonlók. Jobb a békesség! Már amennyiben egy a maffiarendszert békésnek lehet mondani.
Rózsa Péter jegyzete az Esti gyors 2024. augusztus 8-i adásában hangzott el.