„Köszönjük
Utópia

"A lányok még mindig kevés példát látnak a tudományos életben"

24/11/2024 13:46

| Szerző: Klubrádió/Lőrincz Csaba

 | Szerkesztő: Szikora Gábor

A L’Oréal – UNESCO A Nőkért és a Tudományért díjához kapcsolódó médianyilvánosság segíthet, hogy a pályaválasztás előtt álló lányok lássák, nőként is lehet ezen a pályán boldogulni. Az egyik díjazott, Pápa Zsuzsanna, az ELI ALPS Lézeres Kutatóintézet és a HUN-REN Wigner Fizikai Kutatóközpont Ultragyors Nanooptika „Lendület” Kutatócsoportjának tudományos munkatársa a nem folytonos üzemű lézerekről és az általuk megvilágított fémek viselkedéséről beszélt.

2024. november 19. Utópia (2024. november 19., kedd 19:00)
46:47
00:00
Műsorvezetők: Neuman Gábor Szerkesztők: Lőrincz Csaba, Neuman Gábor

Idén ősszel ismét átadták a kiemelkedő női kutatóknak létrehozott elismerést, a L’Oréal – UNESCO A Nőkért és a Tudományért díját. A három díjazott kutatónő között van Pápa Zsuzsanna, az ELI ALPS Lézeres Kutatóintézet és a HUN-REN Wigner Fizikai Kutatóközpont Ultragyors Nanooptika „Lendület” Kutatócsoportjának tudományos munkatársa is - olvasható a HUN-REN oldalán.

„Ha valaki a tudományos életre, vagy a tudósokra gondol, akkor alapvetően férfi tudósok jutnak eszükbe” – mondta az Utópia adásában Pápa. Szerinte azért nagyon fontos ez a díj is, mert a pályaválasztás előtt álló lányok nagyon kevés olyan példát látnak, akikkel azonosulni tudnak.

A díjhoz kapcsolódó médianyilvánosság segíthet, hogy ezek a lányok lássák, nőként is lehet ezen a pályán boldogulni, ideértve a gyerekvállalással kieső időt.

Munkásságával kapcsolatban úgy fogalmazott korábban:

Fizikusként dolgozom, és azt vizsgálom, hogyan viselkednek bizonyos fémek, ha rövid fényfelvillanásokkal világítjuk meg őket. Ennek az a különlegessége, hogy méretük miatt ezek speciális fémek. Nagyon picik, azt szoktam mondani érzékeltetésképpen, hogy méretük a hajszál méretének akár század- vagy ezredrésze is lehet. Ezek úgynevezett fém nanorészecskék, illetve fém vékonyrétegek.

Kifejtette, „nem folytonos üzemű lézerek vannak nagy többségben, mint amilyen egy lézeres mutatópálca, amely folyamatosan kibocsátja a fényt, hanem olyan speciális lézerek, amelyek nagyon rövid fényfelvillanásokat tudnak előállítani. Amiket a kísérleteinkhez használunk, jellemzően néhány tíz femtoszekundum skálába esnek. Egy femtoszekundum tizenöt nagyságrenddel rövidebb, mint a másodperc. Ezek a felfoghatatlanul rövid felvillanások kellenek ahhoz, hogy azokat az érdekes jelenségeket meg tudjuk figyelni, illetve elő tudjuk idézni, amelyek azokhoz a jövőbeli alkalmazásokhoz kellenek, amiket megemlítettem az interjúban.”

 
Lézersugár
Fotó: Pixabay
 

Ilyenek a napelemek hatásfokának növelését célzó kuatások, a modern elektronikai jelátvitel sebességének növelése. Ezeket a kutatási terület „nagyságrendekkel növelheti a jövőben”.

A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva, a műsor első felében hallgathatják meg.

Utópia
2024.11.19., kedd 19:00
Riporter: Neuman Gábor