A szuperszámítógép olyan, mintha 700 ezer laptopot kapcsolnánk össze"
18/11/2024 07:30
| Szerző: Klubrádió/Lőrincz Csaba
| Szerkesztő: Lőrincz Csaba
Hatalmas megtakarítást jelenthet, a tervezésben és a szimulációk során a szuperszámítógépek a hagyományos gépekéhez képest sokkal nagyobb műveleti kapacitása. A HUN-REN Wigner Fizikai Kutatóközpont tudományos tanácsadója, Legeza Örs, a HUN-REN Wigner Fizikai Kutatóközpont tudományos tanácsadója volt az Utópia vendége.
Új számítási rekordot állított fel bonyolult kvantumfizikai rendszerek szuperszámítógépes szimulációi terén két magyar kutató, az ELTE doktorandusza, Menczer Andor és a HUN-REN Wigner Fizikai Kutatóközpont tudományos tanácsadója, Legeza Örs. Az AI-gyorsítókkal elért eredményük új mérföldkövet jelent a kvantumos anyag számítógépes modellezése terén, és nagy segítséget nyújthat olyan kísérletek és ipari fejlesztések elkészítésénél, amelyek korábban rengeteg időbe és pénzbe kerültek – írja a HUN-REN. Kétszázötvenezer milliárdnyi elemi műveletet képes megoldani másodpercenként az a szimulációs program (csaknem negyed PetaFlops teljesítmény), amelynek segítségével csökkenteni lehet például a gyógyszerfejlesztés, vagy épp az energiaszállítás hatékonyságának növelésére irányuló kutatások költségeit.
„Arra kell gondolni, hogy jelenleg klasszikus számítógépek vannak otthon a háztartásokban. Egy-egy ilyen számítógépnek megvan a teljesítménye, hogy mennyi műveletet tud végrehajtani másodpercenként. Egy laptop alapesetben nyilván sokkal kisebb teljesítményt nyújt, mint egy asztali számítógép, vagy egy szervergép. Több gép összekapcsolásával lehet szuperszámítógépet építeni. Ez a 0,25 PetaFlops olyan teljesítmény, ami 80-100 olyan gép összekapcsolása, amelyek már kifejezetten szuperszámítógép központban találhatók csak” – mondta az Utópia adásában Legeza, hozzátéve, hogy ez olyan teljesítmény, mintha 700 ezer laptopot kapcsolnának össze, és azt egyetlen gépben sikerülne megvalósítani.
Kifejtette, a számítógépes szimuláció sokkal olcsóbb, nem kell nagyon drága szélcsatornákat építeni ahhoz, hogy egy autó kialakítását teszteljék, hiszen egyre részletesebb, kidolgozottabb környezetet hozhatnak így létre. Példaként emelte ki a CAD-programokat, amelyek kifejezetten tervezésre szolgálnak, és főként az építőiparban, a repülőgép- és autógyártásban használják.
A kvantumszámítógépekkel kapcsolatban elmondta, bár a tudomány már mintegy 150 éve kutatja a kvantumfizika törvényszerűségeit, mára jutottunk el oda, hogy szerzett tudásunkat gyakorlatban is hasznosítsuk. A kvantumszámítógépek sokkal nagyobb műveleti kapacitást tesznek lehetővé. Míg a hagyományos számítógép tranzisztor technológián alapul, a bitek logikai értéke nulla és egy lehet. Ehhez képest a kvantumszámítógép esetében egy logikai érték két állapotának valószínűségi változója van „a nulla és az egy állapotának keveréke, vagy szuperpozíciója áll elő, ebben kódolják az információt”.
A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva, a műsor első felében hallgathatják meg. Címlapi fotó: A Titan szuperszámítógép
2024.11.12., kedd 19:00
Riporter: Neuman Gábor