Arany Daru és afrikai kullancs
22/04/2023 07:45
| Szerző: Lay Viktória/Klubrádió
A magyar természetfotó nagydíját ismét elnyert Daróczi Csaba fotográfussal a természetfotózásról, kulisszatitkokról, élményeiről és a következő generációról beszélgettünk a Zöldklubban. A műsorban az is szóba került, hogy magyar kutatók az afrikai Hyalomma rufipes kullancsfaj szaporodni képes populációját fedezték fel Magyarországon.
Daróczi Csabáé lett A magyar természetfotó nagydíja, ezzel ő lett az évad legsikeresebb fotósa és az Arany Daru szobor tulajdonosa. A 2. helyen Kaszás Norbert, a 3. helyen pedig Kocsis Ferenc végzett.
Daróczi Csaba fotográfus már hetedszer hozhatta el ezt az elismerést, de más pályázatokon is folyamatosan ér el első helyezéseket. Egy éve döntött úgy, kiszáll a Varázslatos Magyarország fotópályázatának zsűrijéből, és ismét a másik oldalon próbál szerencsét. Azt a kihívást állította maga elé, hogy az idényben kizárólag akciókamerával és telefonnal készít képeket. A profi kamerákhoz képest ezek a kicsi és könnyű eszközök új lehetőségeket nyitottak az életében, egyben azt is sikerült bizonyítani, jó képeket a legegyszerűbb eszközökkel is lehet készíteni.
Daróczi Csabával a természetfotózásról, kulisszatitkokról, élményeiről és a következő generációról beszélgettünk.
Magyar kutatók az afrikai Hyalomma rufipes kullancsfaj szaporodni képes populációját fedezték fel Magyarországon.
Dr. Keve Gergő és Prof. Hornok Sándor országos szintű kutatásuk során megvizsgálták, hogy van-e különbség a madarakon élősködő kullancsok területi eloszlásában. A Balaton nyugati térségében a foltos nádiposzáta és az idei év madarának választott barkóscinege egyedein az Afrikában elterjedt Hyalomma rufipes faj összesen tíz, még nem kifejlett példányát azonosították. Az eredményeket bemutató publikáció a Frontiers in Veterinary Science tudományos folyóiratban jelent meg. A részletekről Dr. Keve Gergővel, az Állatorvostudományi Egyetem munkatársával beszélgettünk.
Keve Gergő elmondta, a kutatást a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) ornitológusai segítették, akik 2022-ben gyűrűzésre befogott madarak átvizsgálása során csaknem ezer kullancsot távolítottak el 540 egyedről. A Dunántúlról származó minták között egy különösen veszélyes kullancsfaj, a Hyalomma rufipes (H. rufipes) példányait azonosították, amely elsősorban Közép- és Dél-Afrikában él, de populációi kisebb területeken Észak-Afrikában is megtelepedtek.
A Balaton nyugati térségében az egyik madárvonulás-kutató helyen a nádasokban élő foltos nádiposzáta és barkóscinege összesen öt egyedén tíz, még nem kifejlett H. rufipest találtak ugyanazon a napon. A kullancsok helyi eredetét igazolja, hogy június végén, a költési periódusban élősködtek a madarakon, így azok nem hozhatták őket déli országból, különösen nem Afrikából. Mivel a madarakról eltávolított egyik példány még vérszívása elején lévő lárva volt, továbbá három, anyai ágon öröklődő gén szekvenciája az összes kullancs esetében azonos volt, megállapítható, hogy helyi populációból származnak, sőt valószínűleg ugyanazon genetikai ághoz tartoznak. A fiatal lárva és a szoros genetikai rokonság egyben azt jelenti, hogy a felfedezett populáció ‒ amelynek alapító példányait korábban délről érkező vonuló madarak hozhatták be ‒ hazánkban szaporodni is képes. Ugyanakkor nem biztos, hogy át tudnak telelni, bár az enyhe tél ennek kedvez, és szakirodalmi adatok szerint a H. rufipes évente akár 120 fagyos napot is eltűr.
A Hyalomma csoportba tartozó kullancsok kifejlett példányainak rendszeres hazai előfordulását már 130 éve, 1893-ban publikálta Dr. Karpelles Lajos atkakutató, majd a 20. század elején ‒ ráadásul szintén a Dunántúlról ‒ Prof. Kotlán Sándor. A H. rufipes szaporodni képes helyi populációja azonban eddig sem Magyarországon, sem Európában nem volt ismert. E kullancsfaj kifejlett példányait a jelenlegi kutatás vezetője 2011-ben azonosította szarvasmarhákon ugyanebben a dunántúli vármegyében.
Az érintett kis- és nyugat-balatoni térségben további intenzív kutatásokat folytatnak annak vizsgálatára, hogy a kullancspopuláció példányai áttelelnek-e, és 2023-ban is megjelennek-e madarakon, házi- és vadon élő állatokon. A kutatók hangsúlyozzák, hogy a felfedezett populáció lakott településektől távol, olyan nádas élőhelyen található, ahol e faj és az általa terjesztett kórokozók sem a strandolókat, sem a kirándulókat nem veszélyeztetik közvetlenül - pánikra tehát nincs ok.
A teljes adást meghallgathatják a fenti lejátszás ikonra kattintva.
2023. április 13., csütörtök 14:00
Műsorvezető: Lay Viktória